Perakende Akademisi faaliyetlerine başlıyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu yönetimi tarafından, başta eğitim olmak üzere ülkemiz perakendesinin lokal kanalında faaliyet gösteren zincir marketlerin ve tüm sektörün insan kaynakları ve kurumsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla “Akademi ” kurulmasına karar verildi

Bu kararın ardından akademinin tasarım süreçleri ile ilgili sorumluluk da tarafıma verilmişti. İlk günden itibaren bu süreçteki tek amacım; kurulacak yapının özerk ve tam anlamıyla amacına hizmet edebilecek en uygun yapı ile kurulması oldu. Bu anlamda federasyonumuz bünyesinde bir iktisadi işletme kurularak tüzel ve kurumsal bir kişilik kazanmış oldu. Bu yapının resmi sorumluluğunu da kendi alanında çok genç yaşta çok ciddi deneyimleri bulunan, bir vakıf üniversitemizin strateji geliştirme daire başkanlığı görevini de yürüten, eğitimci ve akademik yönü ile dikkat çeken bir ismi; Ali Cihan Kurt’u önerdik ve federasyon yönetimimiz tarafından ataması gerçekleştirildi. Ardından en önemli kadrolardan bir tanesi olarak düşündüğüm, gerek akademinin kuruluş ve tasarım çalışmaları sırasında, gerekse kuruluştan sonra eğitim içerik, müfredat ve yürütülmesi ile ilgili konularında başta perakende ve insan kaynakları deneyimi olan hem de eğitim süreçlerinde bizzat bulunmuş ve bu süreçlere hakim bir ismin bulunması gerekiyordu. Uzunca bir süre devam eden arayış ve görüşmelerimizden sonra nihayet “aranılan kan” bulundu. Bu isim, sektöre yakınlığı, yürüttüğü mağaza içi görevleri ve deneyimleri ve de en önemlisi eğitim ile ilgili sahip olduğu deneyimleriyle gerçek bir “perakende aşığı” olarak düşündüğüm biriydi. Yüzü tamamen insana dönük kişiliği ile ender insanlardan olarak değerlendirebileceğim Fezanur Aykaç’ı uzun süren görüşmelerimiz sonunda akademimizin eğitim ve geliştirme direktörü unvanı ile bünyemize katmış olduk. Bu süre içerisinde fırsat buldukça bize hiçbir desteğini esirgemeyen Kiler Holding İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Kik’e de aramızda olduğu için teşekkürlerimi iletmek isterim.

Öncelikli işi eğitim olacak olan akademinin, kadro yapısı ile birlikte kullandığı yöntem ve faaliyetlerinin kuruluş gayesine uygun olarak dizayn edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle öncelikli iş olarak akademi çatısı altında yürütülebilecek faaliyetlerin neler olduğunun belirlenmesi gerekliydi. Bunun için de, uzunca bir süre fikir ve kuluçka dönemi diyebileceğimiz bir zaman diliminde bu konularla ilgili faaliyetleri bulunan ve deneyimli kurum ve kişi ile yüz yüze, mail ortamında ya da telefonla yüzlerce görüşmeler yapıldı. Gece geç saatlere kadar süren birçok toplantılar düzenlenerek en doğru formatı belirlemeye çalıştık. Ve akademi başta eğitim faaliyetleri ile iştigal olurken hem de sektörü ile ilgili konularda farklı çalışmaları da beraberinde yürütmeliydi. Örneğin gıda perakendesi ile ilgili endeks oluşturacak bir yapıda olması gerekirken hem de sektöre hizmet anlamında yayınlarını da oluşturmalıydı. Konuyla ilgili bir akademisyen grubu oluşturuldu ve 2014 yılının ilk çeyreğinde endeksimizi yayınlıyor olacağız. İlk yayınlayacağımız konuları ve el kitapçıklarımızı şimdiden belirledik. Ar-Ge birimi ile başta üyelerimizi olmak üzere sektörü ilgilendiren her konuda araştırmalar yaparak öneriler sunacağız. Doğru tercihler ve kararların alınması adına bizden talep edilen ve istenen her konuda saha çalışmalar yapacağız. Her alandaki doğruları modelleyerek tüm ülkeye uygulayabilecek yöntemleri geliştiriyor olacağız. Gerek kurumsal gerekse bireysel gelişimlere katkı sağlayabilecek her türlü eğitim ve içerik desteğini tüm üyelerimizin hizmetine sunabileceğimiz bir yapı inşa ediyoruz.

İlk eğitimlerimizi, ülkemizin en güzide kurumlarından olan bir üniversitemiz ile ortaklaşa geliştirdiğimiz “Yönetici Geliştirme Programı” kapsamında, mağaza müdürlerimize yönelik gerçekleştireceğimiz “sertifikalı ” başlatıyoruz. Aralık ayı içerisinde tüm detaylar değerli üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. www.perakendeakademisi.com adresi üzerinden bir kısmı e-öğrenme ve diğer önemli kısımları yüz yüze gerçekleştirilecek eğitimler Kıbrıs dâhil tüm bölgelerimizde görev yapan mağaza müdürlerimizin katılımına açık olacaktır. Ayrıca diğer tüm çalışanlarımız, sahip ve patronlarımız ile ikinci kuşakların sürece dâhil edilerek tasarlanan eğitim ve platformlar, kurumsal bir yapı içerisinde gelişim ve pozitif dönüşüme katkı sağlayacak bir şekilde planlanmaktadır. Uzaktan eğitimler başta olmak üzere birçok içerik ve formlar ile önemli bilgi ve deneyim paylaşımlarının yer alacağı portalımız pek yakında hizmetinize girecektir. Türkiye Perakendeciler Federasyonunun bir sivil toplum kuruluşu olarak yaptığı en önemli proje ve çalışmalardan bir tanesi olarak düşündüğüm bu çalışmada sona yaklaştık. Akademimizin tüm bağlantısı daha önceden de belirttiğim gibi www.perakendeakademisi.com üzerinden gerçekleştirilecek. Sistem ve uygulama esasları hakkındaki teknik bilgileri yakında sizlerle paylaşıyor olacağız.

“Her şey değişebilir! Hatta kendi irademizle değiştiririz. Değişmeyecek olan; hayata şekil veren ve ona bizim damgamızı vuran şeylerdir.”
        Ahmet Hamdi Tampınar