PepsiCo’nun ilk çeyrekte net geliri yüzde 5 arttı

PepsiCo, 2018 yılındaki başarılı performansını bu yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Şirket, yüzde 5.2’lik büyüme ile son üç yılın en yüksek büyümesini gerçekleştirdi

PepsiCo’nun ilk çeyrekte net geliri yüzde 5 arttı

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, 2019 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Başarılı performansını devam ettiren şirket, ilk çeyrekte net gelirini yüzde 5.2 oranında artırdı. Bu aynı zamanda şirketin üç yıldan uzun bir süredir gerçekleştirdiği en yüksek çeyrek büyüme oranı oldu.

 

PepsiCo, FritoLay Kuzey Amerika’da yüzde 6, Latin Amerika ve AMENA bölgelerinde yüzde 10, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ve Sahra Altı Afrika Bölgesinde ise yüzde 8 organik gelir büyümesi elde etti. PepsiCo İçecek Kuzey Amerika başarılı çizgisini sürdürerek yüzde 2.5 düzeyinde bir organik gelir büyümesi sağladı. Tüm iş birimlerinde yatırımlarını sürdüren PepsiCo, Satın alma&Birleşme alanındaki yatırımlarında da iki haneli büyüme rakamlarına ulaştı.

 

Finansal sonuçlar hakkında konuşan PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ramon Laguarta: “PepsiCo olarak ilk çeyrek itibariyle oldukça başarılı bir performans sergiledik. Bu performansımızı özellikle faaliyette bulunduğumuz pazarların çoğuna yansıtabilmiş olmamız bizim için büyük bir değer taşıyor. Gerek atıştırmalıklar gerekse içecek işimizde dünyanın birçok ülkesinde pazar payımızı artırdık. Tüm kategorilerde büyümeye devam ediyoruz. Lider konumdaki markalarımızdan oluşan geniş bir portföye ve bunlar sayesinde tüketici beklentilerini karşılama yeteneğine sahibiz. Önümüzdeki dönemde de aynı başarılı performansı göstermeye ve kazanımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.