Penti’den 2017’de 400 mağaza hedefi

Türkiye’de sanayileşmenin sınırlı olduğu dönemlerde iki girişimci kardeşin güçlerini birleştirmesine dayanıyor Penti’nin öyküsü… “Öğretmen Çorap”ın ardından 1980 yılında doğan Penti, bugün hem Türkiye’de hem de yurt dışında 200’den fazla mağazasıyla hizmet veriyor. Penti İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Karaibrahimoğlu, 2017 yılında 400 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini anlatıyor. Karaibrahimoğlu ile hem markanın başarısını hem de gelecek planlarını konuştuk

Penti’den 2017’de 400 mağaza hedefi

Fulya B. ÖZTÜRK

Penti markası 1980’lerden bu yana, kendi alanında Türkiye’nin en çok bilinen kadın markalarından biri. Markanın geçmişi ise çok daha eskiye, 1950’lere dayanıyor. Bu serüvenden biraz bahsedebilir misiniz?
Markamızın öyküsü 1950 yılında Kariyo kardeşler tarafından kurulan iki ayrı şirket ile başladı. Ülkemizde sanayileşmenin sınırlı olduğu bu dönemde, iki girişimci kardeşin güçlerini tek çatı altında birleşmesiyle 1970 yılında “Öğretmen Çorap” adını alan markamız, bir yıl sonra İstanbul Bayrampaşa’da kurulan ilk üretim tesisimizle birlikte gelişmeye devam etti. Marka ismimizin Öğretmen Çorap olarak değiştirilmesi ise, o dönemde Türkiye’de ince kadın çorabını genellikle öğretmenlerin tercih etmesine dayanıyordu. 1980’li yıllara geldiğimizde ailenin ikinci kuşak temsilcisi Sami Kariyo’nun yönetime geçmesiyle markalaşma süreci de başlamış oldu. Şehirli kadının ihtiyaçlarına da odaklanan markamız renk, desen, çeşit ve kaliteye önem veren üretim anlayışını daha da pekiştirdi. Böylelikle bir yandan pazardaki konumumuzu sağlamlaştırırken, diğer yandan da 1984 yılında markalaşma sürecinin son aşamasına gelmiş olduk ve Penti ismini aldık. Geçen yıllar içerisinde ince kadın çorabına; çocuk çorabı, erkek çorabı, ev giyimi, iç giyim, bikini, mayo, plaj giyimi de ekleyerek, üretim ve perakende alanındaki faaliyetlerimizi sürdürmeye ve büyümeye devam ettik. Bu büyümeye üretim tesislerimiz cevap vermemeye başlayınca, 1994 yılında Çorlu’daki Öğretmen Çorap Fabrikası’nı kurduk. Bu fabrikayı en son teknolojiyle donattık. Uluslararası standartlarda üretim yapabilen bu tesiste, bugün yılda 80 milyon çift çorap üretiyoruz. Ayrıca, 1999 yılından beri, kurduğumuz mağaza zincirimizde Penti markalı ürünlerimizi satıyoruz. Yurt dışında da başta Balkan ülkeleri olmak üzere Amerika’dan Suudi Arabistan’a, İngiltere’den Moğolistan’a dünyanın birçok yerinde, her milletten insana Penti markalı ürünler sunuyoruz. Bunu da Avrupa’nın en büyük ilk 3 üretici firmasından biri olarak yapıyoruz. Aynı zamanda dünyaca ünlü birçok markanın da üreticisi konumunda bulunuyoruz. 2012 yılında, dünyanın en büyük yatırım fonlarından Carlyle Group ile yaptığımız ortaklık ile global bir Türk markası olmayı hedefliyoruz.

Penti’nin iddiasını, farkını nasıl tanımlarsınız? Başarısının altında neler yatıyor?
Biz kadın odaklı bir firmayız. Kadın bacak giyimi, ev giyim, iç giyim ve plaj giyimi kategorilerinde hizmet veriyoruz. Bugün Türkiye’nin 52 kentinde 200’ü aşan mağazamızla kadınların çekim merkezi konumundayız. Mağazalarımızı yılda 30 milyonu aşkın kadın ziyaret ediyor. Misafirlerimize en iyi hizmeti verebilmek, onlara farklı bir alışveriş deneyimi yaşatmaya çalışıyoruz. Gerek ürünlerimizle gerek sunduğumuz hizmetlerle kadını anlayan,  beklentilerinin fazlasını veren; kadınlarda güven ve beğeni duygusu uyandıran ve kadının toplumda güçlenmesini hedefleyen bir markayız. Tüketicimiz olan kadının taleplerini iyi okuyor,  üretim ve pazarlama imkanlarımızı buna göre yapılandırıyoruz. Kalite ve fiyat açısından güvenilir ürünler sunuyoruz. Onları sadece satın alan değil, mağaza içine giren, orada belirli tecrübeler yaşayan kişi olarak görüyoruz. Onları heyecanlandıracak, umutlandıracak ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacak farklı alışveriş deneyimleri yaşatmaya çalışıyoruz. Mağazalarımıza, özellikle iç giyim kategorisinde iki haftada bir yeni bir ürün koyarak müşterilerimizin her gelişlerinde farklı bir şey keşfetmelerini sağlıyoruz.

Yapılan araştırmalarda, Penti’nin yüzde 78 marka sadakatine sahip olduğu belirtiliyor. Marka sadakatini sağlamak ve sürdürmek için neler yapıyorsunuz?
Her şeyden önce kadının markaya olan güvenini sağlamak ve pekiştirmek diyebiliriz.  Kadının, markanın her zaman yanında olduğunu, onu düşündüğünü ve ona değer verdiğini hissetmesi gerekiyor. Bunu yalnızca ürünlerinizle, sunduğunuz alışveriş deneyimlerinizle değil, aynı zamanda çalışanlarınızın memnuniyeti, kadının toplumda güçlenmesini hedefleyen marka tavrınız ile oluşturabiliyorsunuz.

Bugün yurt genelinde ve yurt dışında ulaştığınız mağaza sayısı nedir?
Penti’nin Türkiye genelinde 52 kentte toplam 203 mağazası hizmet veriyor.. Yurt dışında da Arabistan’da 13, Romanya’da 7, Hırvatistan’da 5, Makedonya’da 5, Gürcistan’da 3, Azerbaycan, Irak, İran, KKTC, Kosava’da ikişer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kazakistan, Lübnan, Sırbistan, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan ve Moğalistan’da birer mağaza olmak üzere toplam 53 mağazamız bulunuyor.

“Uluslararası pazarda iki markadan biri olmak istiyoruz”

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz, daha çok hangi lokasyonlarda olacak?
Penti’nin liderlik gösterdiği bacak giyimi, iç giyim ve plaj giyimi kategorilerini hızlı-moda (fast-fashion) kavramına en uygun biçimde sunmayı amaçlıyoruz. Modern perakendeciliğe geçişimizin somut göstergesi olan yeni mağaza konseptimizle misafirlerimize en ideal hizmeti verebilmek ve müşteri deneyimini arttırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin rahat alışveriş edebileceği, kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyoruz. 2014 yılında ülke genelinde 40 yeni mağaza daha açmayı, 2017 yılında 400 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız tüketicilerimize daha yakın olmak, markamıza, ürünlerimize kolay ulaşmalarını sağlamak. Bu nedenle var olduğumuz kentlerin dışında yeni kentlerde de mağazalar açmayı planlıyoruz. Anadolu’da yapılan bir araştırma sonucuna göre AVM’lerde en çok görülmek istenen mağaza, markalardan biriyiz.

Mağazalarınızın dağılımı nasıl? Müşteriye ulaşma anlamında cadde mağazaları ve AVM mağazalarının, avantaj ve dezavantajlarından bahsedebilir misiniz?
Bugün Türkiye’nin 52 kentinde 200’ü aşan mağazamızla hizmet veriyoruz. Mağaza yatırımlarımıza karar verirken AVM ya da cadde olarak özel bir ayırım yapmıyor, daha çok bize uygun olan lokasyonları tercih ediyoruz. Cadde ya da AVM’lerde yer alan farklı büyüklüklerdeki mağazalarımızın birbirini tamamladığını ve desteklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Penti’nin e-ticaret kanalı da var. Online satış mağazanızı ayrı bir mağaza olarak mı konumlandırıyorsunuz? Biraz online satış kanalınızdan bahseder misiniz? Daha çok hangi müşteri segmenti, hangi ürünleri online kanalı kullanarak satın alıyor?
E-ticaret ve mobil ticaretin gücünün gittikçe arttığı dünyada artık tüketici fiziksel mağazanın yanı sıra bunların tümü aracılığı ile iletişim kurabileceği, kendisine dokunan bir deneyim istiyor. Biz de fiziki mağaza, ticaret ve mobil ticareti birbiriyle kesintisiz bir şekilde bütünleştiren teknolojileri biran önce hayata geçirerek tüketiciye farklı bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi, hızlı-moda (fast fashion) kulvarındayız ve bu alandaki tüketicilerimiz ağırlıklı olarak mağazalarımızdaki alışveriş deneyimleri sırasında satın alma kararlarını veriyorlar.

Penti`nin gelecek dönem planları nelerdir? Gelecek 10 yılda, Penti markasını, dünya pazarında nerede görüyorsunuz, nasıl konumlandırıyorsunuz?
Türkiye’de tartışmasız lider olduğumuz çorap pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirmek ve liderliğimizi çorabın yanı sıra iç giyim ve mayo perakendeciliğine de taşımak, uluslararası pazarda da yine bacak giyimi, iç giyim ve plaj giyiminde ilk akla gelen iki markadan biri olmayı hedefliyoruz.