Penti yeni yılda 5 kıtada 50 yeni mağaza açacak!

08 Ocak 2019 Salı

Türkiye’nin lider çok kategorili iç giyim moda perakende markası Penti, 2018 yılını yüzde 29 büyüme ve 1.1 milyar TL ciro ile kapadı. 2019 yılında mağaza sayısını 620’ye çıkaracak olan marka, 1.5 milyar TL ciro hedefliyor. Dünyanın doğusundan batısına her noktasına adım atmayı hedefleyen marka, Kazakistan'dan Kanada'ya 5 kıtada 50 yeni mağaza açacak

penti-yeni-yilda-5-kitada-50-yeni-magaza-acacak

İç giyim, bacak giyim, ev giyim ve plaj giyim kategorilerinde Türkiye’nin en sevilen ve tercih edilen Türkiye'nin lovemark’ı Penti, 2023’ye giden yolda çizdiği gelecek projeksiyonuna hız kesmeden devam ediyor. 2018 yılında yüzde 25’i LFL olmak üzere toplamda yüzde 29 oranında bir büyümeyle cirosunu 1.1 milyar TL’ye çıkaran Penti, 1 yılda metrekare başına 3 bin 500 ziyaretçiyle Türkiye nüfusundan fazla ziyaretçiyi mağazalarında ağırladı. 2019 yılı sonunda, cirosunu 1.5 milyar TL’ye çıkarmayı hedefleyen Penti’nin 2018 yılı performansını ve gelecek dönem stratejilerini Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ve Penti Giyim AŞ CEO’su Mert Karaibrahimoğlu anlattı.

 

Global marka olma yolunda beş kıtada 620 mağaza

2018 yılını yurt içinde 62 ilde 364, yurtdışında ise 30’u aşkın ülkede 170 olmak üzere toplamda 534 mağaza ile kapatan Penti, 2019 yılında Kazakistan’dan Kanada’ya 5 kıtada 50 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo: “Penti olarak 2018 yılı yurt dışı operasyonlarımızda yüzde 82 büyüme gösterdik. 2019 yılı sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışı toplam mağaza sayımızı 620’ye çıkararak dünya üzerinde adım atmadık kıta bırakmayacağız.” dedi.

 

İran, Arnavutluk, Kosova Makedonya, Gürcistan, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’da yıllardır devam ettirdiği pazar liderliğini kimseye bırakmadıklarını belirten Kariyo, 2018 yılında yeni girdikleri Karadağ, Kuveyt, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde de pazar liderliğine oynadıklarını ifade etti. Sami Kariyo: “2019 yılının ilk ayında Amerika kıtasındaki ilk mağazamızı açacağız. Ayrıca Yunanistan pazarına da giriş yaparak Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlardaki hızlı büyümemize devam edeceğiz.” dedi.

 

E-ticarette Romanya’dan Avrupa’ya stratejik adım

Penti’nin dijital dünyaya yaptığı yatırımlar ile birlikte güç kazanan online satış kanalı www.penti.com  cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 160 artırdı. Bu büyüme hızının yurt içinde katlanarak artmaya devam edeceğini ifade eden Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo: “Yurt dışı e-ticaret kanalımızı Romanya üzerinden hayata geçirdik. www.penti.com.ro’dan Romanya merkezli olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkelerine satış yapacağız. Aynı zamanda www.penti.com.ro, gelecek dönemde radarımıza almayı planladığımız başta gelişmiş Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok noktada iyi bir pazar analizi yapmamıza imkan sağlayacak.” dedi.

 

Dünyada ilk kez e-franchise

Sektöre kazandırdığı ilklere bir yenisini daha eklemeyi hedefleyen Penti, online dünyada benzeri görülmemiş bir projeyi 2019 yılı içerisinde hayata geçirecek. Avustralya, www.penti.com‘un ilk e-franchise ayağını oluşturacak.

 

Penti giyilebilir teknoloji atağında

Bu yıl dijitalleşme yolunda büyük projeleri hayata geçiren Penti, Silikon Vadisi’nden çıkan giyilebilir teknoloji ürünü Spire’ı, Mybra Touch ile sütyene taşıdı. Penti’nin, iç giyimdeki uzmanlığına vurgu yapan Penti Giyim Ceo’su Mert Karaibrahimoğlu: “Penti olarak bu kez gücümüzü insan sağlığını geliştirmeyeyönelik çalışmalarıyla sağlık çalışanları tarafından tavsiye edilen Spire ile birleştirdik. Kadınların hayatına zenginlik katma misyonumuzla çıktığımız yolda bir ilki gerçekleştirerek Spire tag’i Penti sütyeni ile bir araya getirdik ve Penti MybraTouch’ı yarattık.” ifadesini kullandı. Karaibrahimoğlu: “Penti MybraTouch,  günlük yaşamda stres seviyenizi kontrol altında tutarak, yaşam kalitenizi yükseltmenize ve vücut sağlığınızın gelişmesine yardımcı oluyor. Sütyen üzerinde yer alan giyilebilir tag ve telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile bağlantı kurarak çalışan MybraTouch, Penti sütyeninizinde düzenli olarak kalabiliyor, yıkanabiliyor, şarj ihtiyacı olmadan tamamen vücut hareketinize göre çalışıyor. MybraTouch, www.penti.com online satış sitesi üzerinden bugün tüm Türkiye’deki kadınlara ulaşıyor.” dedi.

 

SAP’nin yeni nesil moda çözümünün dünyadaki ilk kullanıcısı Penti…

Penti, günümüzde müşterilerin hızla değişen ihtiyaçlarını karşılamak için iş süreçlerine bütünleşik bir bakış açısı getiren SAP S/4HANA for Fashion and Vertical Business çözümünü tercih ederek Türkiye’de bir ilke imza attı. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo 2019'un ilk günü canlıya geçenproje ile ilgili olarak: “Penti’nin birinci hedefi müşteri odaklılık. Buna yönelik olarak da iş süreçlerimizi sürekli geliştirerek müşterilerimize daha zengin, eğlenceli bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Penti Future Store

Penti, dijital dünyadaki son yenilikleri bu kez Penti Future Store’a taşıyacak ve dijitalize edilmiş mağaza konseptinin ilkini 2019 yılında hayata geçirecek. Bu proje ile müşterilerinin alışveriş  deneyimini en üst noktaya taşıyacaklarına inandıklarını ifade eden Penti Giyim Ceo’su Mert Karaibrahimoğlu: “Deneyim odaklı bakış açımızı değişen ve gelişen trendlere uyarlayarak mağazacılığa yeni bir bakış açısı kazandıracağız.” ifadesini kullandı.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri