Penta’nın DNA’sında dijitalleşme var!

20 Temmuz 2018 Cuma

Türkiye’nin teknolojik gelişimi sürecinde var olan ve kendisini de geliştirerek yoluna devam eden Penta Teknoloji, bugün Türkiye’nin 3’üncü büyük bilişim şirketi. 1990 yılından bu yana hizmet veren ve 2011 yılında Yıldız Holding’le stratejik bir ortaklığa da imza atan Penta’nın, DNA’sında dijitalleşme bulunuyor ve tüm gelişim süreçlerine de bunu adapte ediyor. Türkiye’de doğru eğitim ve insan kaynağıyla “Silikon Vadisi”ne de sahip olunabileceğine inanan Penta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Erünsal, sorularımıza içtenlikle cevap verdi

pentanin-dnasinda-dijitallesme-var

Röportaj: Onur Kaya

 

Penta’nın kuruluş hikâyesinden ve günümüzde var olan sürecinden kısaca bahsedebilir misiniz?

1990 yılında temellerini attığımız Penta Teknoloji olarak, bugün en gelişmiş küresel ve yerel teknoloji ürünlerinin dağıtımını hızlı, güvenli ve kusursuz şekilde gerçekleştiren, Türkiye’nin lider katma değerli teknoloji dağıtıcısı şirketlerinden biriyiz. Acer, Adobe, Asus, Autodesk, Canon, Casio, DellEMC, Hewlett Packard Enterprise, HP, Huawei, IBM, Intel, Lenovo, Logitech, Microsoft, MSI, OKI, SanDisk, Seagate, ViewSonic ve Xerox da dâhil olmak üzere 40’tan fazla küresel ve yerel markanın Türkiye’de dağıtımını yapıyoruz. Adobe, Autodesk, Kodak Alaris, Casio, ViewSonic, OKI, Wacom, MSI, Logitech, Microsoft Xbox ve Zyxel’in de dâhil olduğu teknoloji markalarının Türkiye’deki tek yetkili dağıtıcısıyız. 2011 yılında teknoloji dağıtımında önde gelen isimlerden Mersa Sistem ile stratejik ortaklık çerçevesinde Yıldız Holding bünyesinde faaliyet göstermeye başladık. 2012 yılı sonunda Mersa Sistem ile birleşerek Penta Teknoloji adını aldık. Sektör liderliği hedefi ve katma değerli dağıtıcılığa yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda, 2013-2017 yılları arasında, Medyasoft, Ekip Elektronik, Beyaz İletişim, Sayısal Grafik ve Exper Bilgisayar’ı bünyemize kattık. Bugün Penta Teknoloji olarak Türkiye’nin 3’üncü büyük bilişim şirketiyiz.

 

Türkiye’de teknoloji alanında var olmak ve sektörde zirveye oynamak nasıl bir sorumluluk istiyor?

Dijitalleşme, şirketimizin en önemli güçlerinden ve rekabette bizi öne taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Dijitalleşme şirketimizin DNA’sında var. Bu kapsamda hem süreçlerimizde verimliliği hem de müşteri ve tedarikçi memnuniyetini amaçlıyor, yatırımlarımızı her zaman bu yönde yapıyoruz. Bir ürünün yolculuğunda, işin içine üretici, dağıtıcı, satıcı ve son kullanıcı giriyor. Bizler bu süreci daha kolay takip edilebilir hale getirmek için dijitalleşme çalışmalarına büyüme stratejimizde ağırlık veriyoruz. Ayrıca müşterilerimize uçtan uca çözümler sunarak 40’dan fazla küresel teknoloji markasının birçok kategoride dağıtıcılığını gerçekleştiriyoruz. Sektöründe en fazla markayı bünyesinde barındıran dağıtıcı şirket konumundayız. Penta Teknoloji olarak sunduğumuz katma değerli hizmetlerimizle de rekabette ayrışmayı hedefliyoruz. Teknoloji ürünlerini kullanıcılarla buluşturan ve onlara en üst seviyede ürün deneyimleme fırsatı sunan Penta Teknoloji merkezlerimizin yanı sıra lojistikte bizi öne çıkaran hızlı sevkiyatımız (10’dan 10’a sevkiyat) ve sunduğumuz Penta Depom servislerimizle yüzde 100 müşteri memnuniyetini amaçlıyoruz. Pazara olan hakimiyetimiz, katma değerli hizmetlerimiz ve tüm operasyonlarımızı tek bir çatı altında yöneterek veri akışında sağladığımız hız; tek distribütörlük kazanımlarını destekleyen, bizi rakiplerimizden ayıran en önemli noktalardan biridir. Bugün geldiğimiz noktadan bir adım ötesine geçebilmek için uçtan uca çözümleri katma değerli hizmetlerle beraber sunan iş ortağı konumumuzu ileri taşımak için çalışıyoruz.
Tüm sektörler için konuşulan endüstri 4.0 süreci var önümüzde. Sizce bu süreçte firmalarımız neler yapmalı, bu sürece nasıl hazırlanmalı? Siz nasıl hazırlanıyorsunuz?

Endüstri 4.0 dönüşümü Penta Teknoloji gibi birçok şirketin günlük hayatının bir parçası olarak yer alıyor. Müşterilerimize sunduğumuz ürün portföyümüzü buna göre şekillendirmenin yanı sıra şirketimiz içerisinde hizmetlerimizi de geliştirip gerek eğitim faaliyetleri ve teknik desteğimizle gerekse dijital altyapımız ve fiziksel imkanlarımızla müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin yanında oluyoruz.
Her yerde konuşulan bir bölge var; “Silikon Vadisi.” Türkiye’de buna benzer bir bölge kurabilmek, teknoloji üretip, ihraç edebilmek için ne gibi alt yapı çalışmaları yürütülmeli?

Burada hükümetimiz kadar biz özel sektör temsilcilerine de önemli sorumluluklar düşüyor. Özel şirketlerin girişim ve yatırımlarında da süreklilik gerekiyor. Bu doğrultuda birçok girişim yapılıyor. Gelecek yıllarda da Türkiye’de benzer bir yapı olmaması için önümüzde bir engel yok. Doğru eğitim ve yeterli insan kaynağı olduğu sürece Türkiye’de de böyle bir oluşuma sahip olabiliriz.
Penta’nın şu an önümüzdeki 5 yıl içerisinde kendisine çizdiği yol haritasından bahsedebilir misiniz? Gelecekte nasıl bir Penta göreceğiz karşımızda?

Penta’nın büyüme stratejisi dört başlıktan oluşuyor. Tercih edilen iş ortağı olmayı sürdürmek ilk hedefimizi oluşturuyor. Bunun için konusunda uzman çalışan ve altyapı yatırımlarımıza devam ederek müşteri memnuniyetini artıracağız. Bu strateji bize daha fazla tekil dağıtıcılık ve karlılık getirme potansiyeline sahip.  İkinci stratejimiz dijitalleşmeden oluşuyor. Dijitalleşme bizim için süreklilik arz eden bir kavram. Bu nedenle şirket içi ve dışı tüm partilerle olan süreçlerimizi dijitalleştirerek kendimizi ve paydaşlarımızı geliştirmeye ara vermeden devam ediyoruz. Dijitalleşme bizi rekabette öne çıkaran en önemli avantajlarımızdan biridir. Bu gelişimimizi devam ettirmek, üreticilerimiz, müşterilerimiz ve şirket çalışanlarımızın dâhil olduğu her sürece yaymak için çaba sarf edeceğiz. Üçüncü stratejimiz, müşterilerimiz ile ilgilidir. Hem broadliner (yaygın dağıtıcı) hem de katma değerli dağıtıcılık hizmetlerimizi geliştirmeye devam edip müşteri sayımızda artış hedeflerken, var olan müşterilerimizin de tüm işlerinde tercih ettiği iş ortağı olmayı hedefliyoruz. Bunun için de e-ticaret portalımızı ve lojistik hizmetlerimizi sürekli geliştirirken, dijitalleşmenin de tüm süreçlerimize yansımasını sağlıyoruz. Sunduğumuz hizmetlerde farklılaşmak amacıyla müşteri deneyimini ve süreç optimizasyonunu en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Dördüncü stratejimizde ise pazara odaklanıyoruz.  Gerek şirket birleşmeleri gerçekleştirerek, gerekse iş planları hazırlayarak sunduğumuz çözümleri genişletirken, bir yandan da hali hazırda dağıtıcılığını üstlendiğimiz markaların pazardaki tüm ürün gruplarında dağıtıcı olmak arzusundayız. Buna bağlı olarak çalışmalarımıza devam ederken, gelecekte de, teknoloji pazarındaki büyüme potansiyeli en yüksek alanlara yatırım yapmayı hedefliyoruz. Gelişme sağlayacağımız kategoriler arasında güvenlik, 3 boyutlu yazıcı, “IoT” cihazları, bulut teknolojileri, ağ işletim sistemleri ve altyapı ürünlerini sayabiliriz. Yeni satın almalar, yeni dağıtıcılıklar ve yeni kategorilere girmek için sektördeki fırsatları takip ediyoruz. Çözüm sunduğumuz yelpazeyi genişletmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle iş ortaklarımıza daha geniş çözümler sunarak, onlar için tek çözüm noktası olmayı hedefliyoruz.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri