Pazarı yarattı liderliği bırakmıyor

Türkiye’de ıslak mendil kategorisini yaratan Kardeşler Uçan Yağlar, sektöre yönelik yaptığı üretimlerle adetsel ve cirosal anlamda pazar liderliğini sürdürüyor. Kardeşler Uçan Yağlar Pazarlama Müdürü Cansel Kelebek Bodur, bu yıl piyasaya 5 yeni ürün sunduklarını, teknolojik alt yapı yatırımları ile yenilikçi Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini anlattı

Pazarı yarattı liderliği bırakmıyor

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Islak mendil kategorisini yaratan ilk firma olarak kuruluş öykünüzden bahseder misiniz?
Şirketimiz 1957 yılında kuruldu. 1992 yılında, Türkiye’de yeni gelişen temizlik ve hijyenik ürünler pazarında bir ilk gerçekleştirerek ıslak mendil ithalatına başladık ve Türkiye’de ıslak mendil kategorisini yarattık. 1996 yılında ıslak mendil üretimine başladık. Böylelikle Kardeşler Uçan Yağlar A.Ş olarak Türkiye’deki ilk ıslak mendil üreticisi unvanını biz aldık. 2004 yılında üretim tesisimizi Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıdık. Hızla büyümeye devam ederek 2008 yılında toplam 14 bin metrekarelik alanda faaliyetimizi devam ettiriyoruz. Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh markaları ile Bebek Bakım, Kişisel Bakım, Günlük Bakım ve Medikal Temizlik kategorilerinde tüketicilere ıslak mendil ve ıslak mendil dışı ürünlerle pratik ve hijyenik çözümler sunuyoruz. Artan kapasitemizle tüm talebi karşılayabilecek durumdayız.

Islak mendil pazarı rakamsal verileri nedir?
Islak mendil pazarının hızlı büyüyor olması sektörün çekiciliğini artırıyor, yerli ve yabancı markaların sayısının artmasını sağlıyor. Bu pazarda ölçümlenen kanallarda 2010 yılında pazar büyüklüğü yaklaşık 200 milyon TL. Cep mendiller bu adede dahil değil. Ölçümlenmeyen kanallar ve cep mendilleriyle birlikte bu sayı daha da artıyor. Bu rakam 2009 yılına göre yüzde 20 civarında bir pazar büyümesinin olduğunu gösteriyor. Bu sektörün kurucusu olarak, sektöre yönelik yaptığımız üretimle pazar lideriyiz. Yurt dışında da birçok ülkeye ihracat yapıyoruz.

2011 yılında ürün geliştirme anlamındaki yatırımlarınızdan ve sektöre kazandırdığınız yeniliklerden bahseder misiniz?
2011 yılını liderliğimize yaraşır şekilde geçireceğimize inanıyoruz. Bu yıl “Her eve, her cebe, hijyenik ve pratik çözümler” sloganına uygun, yenilikçi ve yaratıcı çözümler sunmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. En iyi üretim koşullarının sağlanması amacıyla dünyadaki son gelişmeleri takip edip, teknolojik alt yapı yatırımları ile yenilikçi Ar-Ge çalışmaları yaparak Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh markalarının ürün gamını zenginleştiriyor, ürün yelpazemizi genişleterek liderliğimizi sürdürüyoruz. Fresh’n Soft Bebek Bakım Örtüsü, Soft, İntim Sachet, Menthol, ve Medifresh Yatak Koruyucu Örtü ismiyle lanse ettiğimiz ürünlerimiz Mart ayı itibarıyla raflarda yerini aldı. Bebek Bakım, Kişisel Bakım, Günlük Bakım ve Medikal Temizlik alanlarında kullanıcılarımızın sağlığı ve hijyeni için gereken özen ve titizlik gösterilerek hazırlanan ürünlerimizle 2011 yılında piyasaya sunduğumuz 5 yeni ürünümüzle uzmanlığımızı ve liderliğimizi sürdürüyoruz.

Ürün çeşitleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Bebek ıslak havlularının yanında günlük kullanıma yönelik ıslak mendiller, bebek bakım örtüsü, göğüs pedi, yatak koruyucu örtü, makyaj temizleme mendili, dış genital temizleme mendili, hasta bezi, ter emici yapraklar, kulak çubuğu gibi günlük ve özel kullanım için üretilen tüm ürünleriyle sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hijyen sağlayan ürünler sunuyoruz. Yurt dışında ıslak mendil gelişimi özel içerikli ürünlerde çeşitlenme yönünde olduğu için sektörün öncüsü olarak biz de spesifik ürünlere odaklandık. Yumuşak ve emici dokusuyla bebeğinizin altını değiştirirken hijyenik bir ortam sağlayan Fresh’n Soft Bebek Bakım Örtüsü, burundaki tahrişi iyileştiren, burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olan Fresh’n Soft Mentollü Cep Mendili, bulunduğu çevrede pratik ve hijyenik temizlik ortamları yaratan Medifresh Yatak Koruyucu Örtü, artık tekli paketlerde kullanıma sunulan, böylece çantada ve cepte rahatça taşınabilen yüzde 100 pamuklu İntim Sachet genital bölge temizleme mendilleri bu yıl lansmanını yaptığımız spesifik ürünlerimizden. Ayrıca ıslak mendilde olduğu gibi Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmak için Fresh’n&Soft marka ismiyle piyasa sunduğumuz “Ter Emici Yapraklar” 2010 yılında ürün geliştirme anlamındaki en önemli yatırımımız oldu. Yapışkan kısmından, kıyafetin iç kısmında kol altı hizasına yapıştırılarak bir bariyer görevi gören ve teri emerek, ıslaklığın ve kokunun kıyafete sinmesini engelleyen ürün, terleme sorunu yaşayan, dermatolojik sorunlardan dolayı, roll-on, parfüm vb kullanamayan tüketicilerin çözümü oldu.

Sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
Tüketici sağlığına önem veren firmamız, üretim tesisinde bulunan özel laboratuarlarında üretimin her sürecinde yapılan mikrobiyolojik testlerle, üründe mikrobiyolojik üreme olmadığını garantiliyor. Sağlık ve hijyen koşullarına uygun olmayan ortamlarda üretilen, laboratuar testlerinden, ürün araştırmaları ve yeterlilik testlerinden geçmemiş ürünler sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Tüm ürünleri üniversite ve özel laboratuarlar tarafından dermatolojik ve mikrobiyolojik olarak test edilmiş ve edilmekte olan mendillerimiz cilt ile tamamen uyumlu. Bu yıl için yatırım yaptığımız 5 yeni ürünümüzde yenilikçi ve vizyoner yaklaşımımızın bir parçası. Islak mendil kategorisinin yaratıcısı olarak bizler, her zaman yeni ve farklı ürünlerle pazarda var olup yeniliklerin öncüsü olacağız.

Gelişen pazar koşullarında ileriye yönelik olarak hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?
Bu sektörün kurucusu olarak, sektöre yönelik yaptığımız üretimle adetsel ve cirosal anlamda pazar lideriyiz. Islak mendil pazarının hızlı büyüyen bir pazar olması, sektörün çekiciliğinin ve yerli - yabancı markaların sayısının artmasını sağlıyor. Marka sayısı arttıkça rekabet kalite odaklı olmaktan çıkıp, fiyat odaklı olmaya, ürün kalitesinin de günden güne düşmesine sebep oluyor. Kalite standartlarımızı her geçen gün artırarak, hijyenik ve pratik çözümler sunarak, sağlıklı yaşama katkıda bulunmaya devam edeceğiz.