Perakende PageSkin

Paşabahçe Mağazaları’ndan ‘Sefer Alınlık’

Paşabahçe Mağazaları’ndan ‘Sefer Alınlık’

Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” koleksiyonlarının en yenisi olan “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile Anadolu’nun tarih boyunca ev sahipliği yaptığı uygarlıkların kültür bileşiminden oluşan zengin mirasını ürünlerine yansıtıyor. Koleksiyonda tarih boyunca savaşlarda atların başlarının korunması için, alın ve burun bölgesini kaplayan ‘Sefer Alınlık’ objesi dikkat çekiyor.

 

Anadolu topraklarında binlerce yıldır var olmuş sayısız uygarlığın kültürel ve sanatsal birikimini cam ve ustalıkla birleştirip yeniden yorumlayarak gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarını sürdüren Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” Koleksiyonları’na “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile devam ediyor.

 

Tarih boyunca savaşlarda atların başlarının korunması için, alın ve burun bölgesini kaplayan alınlıklardan esinlenerek tasarlanan ‘Sefer Alınlık’ objesinin üzerindeki desenler, Los Angeles Sanat Müzesi’nde sergilenen 16. yüzyıl Osmanlı tombak at alınlığından ve Rusya Hermitage Müzesi’ndeki at alınlığının hatai ve floral bezemelerinden esinlenerek yapıldı. ‘Sefer Alınlık’ üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın, varak ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı.

Alınlıklar, savaşların yanı sıra devlet törenlerinde ve askeri merasimlerde atlarda ihtişam arttırıcı bir unsur olarak da kullanıldı. Avrupa müzelerinde, kuşatma ve savaşlardan ele geçirilen çok sayıda Anadolu kökenli askeri araç gereç bulunmaktadır.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin