Paşabahçe Mağazaları Genel Müdürü Esra Tokel

05 Ocak 2012 Perşembe

14 Ağustos 1934ten bu yana durmadan çalışıyor Paşabahçe Atatürkten emanet, Türkiyenin markalarından biri Soda camı üreterek yolculuğuna başlayan Paşabahçenin bugün oldukça geniş ürün gamı Paşabahçe Mağazaları çatısı altında tüketiciyle buluşuyor. Paşabahçe Mağazaları Genel Müdürü Esra Tokel, hedeflerinin mağaza sayısını artırmak olduğunu anlatıyor

pasabahce-magazalari-genel-muduru-esra-tokel

 

Fulya B. ÖZTÜRK

Paşabahçe, Atatürk’ten emanet bir marka… 76 yıllık kökleriyle sektöründe bugün hem dünyanın hem de Türkiye’nin önemli kuruluşlarından. Öncelikle Paşabahçe’nin yolculuğunu sizden dinleyebilir miyiz? Bugünlere nasıl gelindi?
Türkiye Cumhuriyeti’nde cam üretimi konusunda yatırım yapma görevi, Atatürk tarafından 1934 yılında Türkiye İş Bankası’na verilmiştir. Buna istinaden, 1934 yılında yurdumuzun ilk cam üretim tesisi olan Paşabahçe Fabrikası’nın temeli atılmış ve 1935 yılında tesiste ilk üretim gerçekleşmiştir. Şişecam Topluluğu, 1935’den bu yana, cam sektöründeki en ileri teknoloji kullanımı ve araştırma geliştirme faaliyetleriyle ülkemizin tüm temel cam ürünleri gereksinimini karşılayan yatırım ve üretimleri gerçekleştiriyor. Topluluğun perakendecilik faaliyetleri ise Paşabahçe Fabrikası’nın kuruluşundan itibaren başlamışsa da, ilk Paşabahçe Mağazası 1957 yılında Beyoğlu’nda açılıyor. Bu mağazayı, 1959’da Paşabahçe Beykoz, 1960’da Laleli, 1962’de Yenişehir ve Konak Mağazaları izliyor. 1981 yılı sonuna gelindiğinde mağaza sayısı 24’e ulaşmış, 1982 yılında Paşabahçe Perakende Satışlar Ltd. Şti. kurulmuş (bugünkü Paşabahçe Mağazaları A.Ş.) ve mağazacılık faaliyetleri bu yeni şirkete devredilmiş. 2000 yılının ikinci yarısından itibaren sürdürülen “Yenilenme Projesi” kapsamında; mağazacılık anlayışı ve buna bağlı olarak satış şekilleri, sunum, ürün ve personel yapısı köklü değişikliklere uğramıştır.  Bu projede,  ürünlerde fonksiyonelliğin yanı sıra çağdaş çizgilere, modern sofra ve mutfakların ihtiyaçlarına ağırlık verilmiş, ürün yelpazesi daha bütünsel bir yaklaşımla yenilendi. Yine bu dönemde geliştirilen “Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları” ise, kültür mirasımızı oluşturan değerleri, sınırlı sayıda üretimle günümüze getiriyor.
       
Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Üretim ve tasarım süreçlerinizden bahseder misiniz?
Beykoz Paşabahçe’de 1935 yılında el üretimi yöntemiyle başlayan cam ev eşyası üretimi, 1955 yılında bugünkü otomatik üretim teknolojisinin ilk aşaması olarak kabul edilen makine üretimine geçilerek, 1974 yılında ise ısıya dayanıklı cam ev eşyası üretimi eklenerek devam ediyor.  1984 yılında Kırklareli Fabrikası’nda otomatik züccaciye ve ev eşyası üretimine geçildi. 1996 yılında Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş. Mersin Fabrikası devreye girmiştir. Eskişehir Fabrikamız 1999 yılında üretime başladı. Dünyadaki yerini güçlendirmek amacı ile Türkiye dışında pazarlama-satış örgütlenmesini sürdüren, Avrupa’da lojistik ambarları oluşturan "Paşabahçe", son yıllarda yurtdışında üretim amaçlı yatırım hamlelerini de başladı. Bu doğrultuda, 2003 yılında Rusya Federasyonu’nda satın alınmış olan cam ev eşyası fabrikası Posuda Ltd. yeni ürün gamı ve Paşabahçe kalitesiyle tam kapasite üretime ulaşmış, pazarda hedeflediği liderliği de yakaladı. 2005 yılında ise Trakya Glass Bulgaria Fabrikası’nda üretim başlatılmış, bu tesisle ağırlıklı Doğu Avrupa olmak üzere geneli Avrupa’ya yönelik hizmet veriliyor.  El üretimi 1993 yılında kadar Paşabahçe Beykoz Fabrikası’nda sürdürülmüş, 1994 yılında Denizli’de bir el imalatı fabrikası Şişecam tarafından satın alınarak Paşabahçe grubuna katıldı. Bu tarihten sonra el imalatı, Denizli Cam Sanayi ve Tic. A.Ş.’de  Denizli markası altında devam ettiriliyor.  

Soda camından yüzlerce ürüne…

1935 yılında soda camı ev eşyası üretimine başlayan Paşabahçe’nin bugünkü ürün gamını öğrenebilir miyiz?
Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak çok geniş bir marka portföyünün ve bu markaların altında 

yine çok geniş ürün gamlarının sahibiyiz. “Paşabahçe”, soda camından üretilmiş ev kesimi veya ikram sektörünün kullanımına yönelik ürünlerimizin markasıdır. Bunun yanı sıra yine soda camından üretilmiş ancak sonrasında ikincil bir işlemle dekorlanmış, renklendirilmiş veya desenli hale getirilmiş ürünlerimizi “Workshop” markası altında grupluyoruz. El imalatı ürünlerimizin markası “Denizli”, 2007 yılında lansmanını yaptığımız, bulaşık makinesinde 2000’in üzerinde çevrime dayanıklı otomatik kristal cam ürünlerimizin markası ise “f&d”. Ayrıca “Paşabahçe Porselen” ve ısıya dayanıklı cam ürünler için jenerik isim olmuş “Borcam” markalarımız var.  Bu geniş marka portföyünün altındaki temel ürün gruplarımız “bardaklar”, “masa üstü ürünler” (tabaklar, kaseler, yağlık-sirkelik / tuzluk-biberlik gibi fonksiyonel ürünler…), “mutfak ürünleri” (kavanozlar, saklama kapları, pişirme kapları …) ve “dekoratif ürünler” (vazolar, mumluklar…) şeklinde.  Paşabahçe Mağazaları’nda ise iki farklı konsept aynı mekan içinde müşterilerin beğenisine sunuluyor. Yaşam bölümleri, zengin çeşitleri ve çağdaş tasarımları ile cam eşyanın yanı sıra, yerli ve ithal seramikler -porselenler, metal, ahşap ve tekstil ürünleriyle de modern sofra ve mutfakların her türlü gereksinimine yanıt veriyor. Birbirleriyle uyumlu bu ürünler, herkesin özgürce kendi tarzını oluşturmasına olanak sağlanıyor. Butik bölümlerinde ise, “Tarih- Kültür Cam” Koleksiyonları yanında Paşabahçe Mağazalarına özgü kristal, Ç.Bülbül ve Beykoz serisi ürünler ile çeşitli aksesuarlar, hediyelik ve dekoratif ürünler bulunuyor.

Paşabahçe’nin kaç mağazası bulunuyor? Daha çok hangi bölgeler ağırlıklı?
Toplam 31 mağazamız bulunuyor. İstanbul’da 18, Ankara’da 4, Adana, Antalya, Bodrum, Bursa ve Mersin’de de birer mağazamızla hizmet veriyoruz.                                                                                                         

 

Franchising hazırlığı

Lokasyon seçiminizde neler etkili oluyor? Son dönemde ağırlıklı AVM’lerde olmanızın avantajları nelerdir?
Lokasyon seçimlerimizde birincil kriterimiz, hedef kitleye yakınlıktır. Hedef kitlemizin ziyaret edeceği AVM’lerde veya onların uğrak yeri olan caddelerde yer almayı tercih ederiz. Bundan sonra, lokasyonun AVM veya cadde içindeki konumu, konsepte uygun mağaza alanı, yüksek görünürlük, kolay ulaşılabilirlik, otopark/kolay park imkanı, marka karması gibi kriterler geliyor. Bu kriterler çerçevesinde lokasyon değerlendirmesi yapıldıktan sonra, AVM’de bir mağaza yeri ise yatırımcı/işletmecinin tutarlı performansı, yani uzun vadeli kaliteli hizmete bakış açısı değerlendirilir. Ticari bölge potansiyeline ilave olarak lokasyon kriterleri de değerlendirilerek, bir satış tahmini ve fizibilite yapılır. Son olarak, her işletmenin bir kâr merkezi olarak çalışması hedefi nedeniyle, kira bedeli ve işletme maliyetlerinin fizibiliteyi nasıl etkilediği de önemli bir karar kriteri olabiliyor.

Franchise vermek, planlarınız dâhilinde mi?
Franchising verme konusunda değerlendirme ve araştırma çalışmalarımız devam ediyor. Bu uygulamanın Paşabahçe Mağazaları ve Şişecam Topluluğu şirket yapısına ve mağazacılık yaklaşımlarına uygunluğu değerlendiriliyor, projenin genel çerçevesi belirlendikten sonra harekete geçilmesi planlanıyor.

Paşabahçe’nin prensipleri nelerdir? Başarısındaki “olmazsa olmaz”ları?
Paşabahçe Cam Sanayi  ve Tic. A.Ş.’nin kurulduğu günden bugüne temel prensibi “sürekli, nitelikli, kaliteli ve özgün yeni ürün” olarak özetlenebilir. Biz dünyadaki trendler, müşteri ihtiyaçları ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli yeni ürünler geliştiriyoruz. Bugün Paşabahçe’nin, daha önce bahsedilen tüm markaların altında, toplamda 13 bine yakın farklı ürünü bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla başarımızdaki en temel faktörün, müşterilerimize ve son kullanıcılarımıza her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, hatta beklentilerinden daha da fazlasını bulabilecekleri kaliteli ve yenilikçi ürün gamı sunmamız olduğu söylenebilir.  Paşabahçe’nin perakendedeki yüzü olan Paşabahçe Mağazaları A.Ş. ise çalışanlarına ve müşterilerine değer veren bir kuruluş. Müşterilerle şirket arasındaki tüm ilişkilerde, öncelikle yasalara uygunluk, sonra da genel etik değerler ve müşteri memnuniyeti hedefi gözetilir. Paşabahçe Mağazaları tarafından, müşterilerin optimum alışveriş konforuna sahip olmasına yönelik, sürekli iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilir ve buna tüm çalışanlar aktif destek verir.

Hedef, yeni mağazalar

Perakendede insan kaynağı oldukça önemli bir konu...  Siz çalışanlarınıza ne gibi katma değerler yaratıyorsunuz? Müşterilerinizin karşısına çıkan çalışanlarınıza yönelik eğitim çalışmalarınız bulunuyor mu?

Mağaza çalışanımız gerek Şişecam Topluluğu dâhilinde düzenlenen eğitim seminerleri, gerekse dış kaynaklı satış eğitimleri aracılığı ile sürekli olarak mesleki ve kişisel gelişim konularında destekleniyor.

2011 yılı Paşabahçe Mağazaları için nasıl geçti? Yılsonu hedeflerinizin neresindesiniz? 
2011 yılını 3 yeni mağaza açarak, mevcut mağazalarımızdan 3 adedini yenileyerek ve satış hedeflerinin üzerine çıkarak geçirdik. Yılsonuna kadar 2 yeni mağaza daha açarak mağaza sayısını 33’e çıkaracağız.

2012’deki mağaza yatırımlarınız ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
2012 yılında mağaza sayısını artırmayı ve mevcut mağazalarımızdan bazılarını yenilemeyi planlıyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri