Paris Modeli’yle 2020’de ilk 3’e

02 Haziran 2010 Çarşamba

“Paris Modeli” ile büyüyeceğini açıklayan Beğendik, bu yıl 14 mağaza daha açarak 38 şubeye ulaşmayı planlıyor. 2013 yılında İstanbul’a adım atmayı düşünen perakende markasının 2020 hedeflerinde Türkiye’nin ilk üç, dünyanın ise ilk 100 zincirinden biri olmak var. Amaca doğru adım adım ilerleyen Beğendik’i İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik ile konuştuk...

paris-modeliyle-2020de-ilk-3e

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Beğendik, Türk perakende sektöründe birçok “ilk”in sahibi... Bu ilkleri bize hatırlatarak, sektörde varoluş hikâyenizi bizlerle paylaşır mısınız? İlk açılan mağazanın ilginç bir hikâyesi var bildiğim kadarıyla...
1900’lü yılların başından beri ticaretle uğraşan bir ailenin dördüncü kuşak mensubuyum. Dedem Nuri Beğendik’in Kayseri’de kuruyemiş mağazası açmasıyla başlayan bir hikâyedir Beğendik ailesinin perakendeye adım atması. O yıllardan bu yana perakende anlamında müşteriye sunulan ürünün ve hizmetin kalitesi anlamında standartların günden güne geliştiği bir kültürden bahsediyoruz... Babamın girişimci ruhuyla kurulan ilk şirketimiz toptan gıda ticareti yapmış ve özellikle İç Anadolu bölgesinde önemli firmaların bölge bayiliklerini üstlenmiştir. Ticari faaliyetimiz bu kulvarda devam ederken yaşanan bir olay bugünkü Beğendik’in temellerini artmıştır. Babamın sıkça anlattığı bu hikâye aslında şirketin temel felsefesini de oluşturmuştur. Babam Mehmet Beğendik’in bir gün bir kasapta alışveriş yaparken şahit olduğu bir olay, aklında gerçek mağazacılığın nasıl olması gerektiği yönünde bir ışık yakmış ve Beğendik’in temellerinin atılmasına neden olmuş. Hikâye birçoğumuz için tanıdık. Bir gün babam her zaman alışveriş yaptığımız kasaba gidiyor. Dükkân sahibi orda az miktarda kıyma isteyen müşteriye etin yağlı tarafından veriyor. Kadın müşteri kasaba “Zaten azıcık et alıyorum onu da yalpı verdin” deyince, kasap, “Senin yüzünden müşterimi bekletiyorum, alacaksan al” deyip sonra gelmesine rağmen babamın isteklerini önce vermeye kalkıyor. Tabii babam hemen duruma itiraz ediyor ve kendisinden önce gelen hanımefendi ile ilgilenmelerini, kendisinin sırasını bekleyeceğini belirtiyor. İşte babam bu noktada öyle bir mağaza kurmalıyım ki, her müşteri aynı saygınlıkta, aynı değerde, aynı kalitede hizmet alsın diye düşünüyor. Kendi ürünlerini seçen, kimliklere ve statülere göre ayrılmayan, herkesin eşit hizmet aldığı bir dükkân hayaliyle yola çıkmış, Beğendik’in temellerini de o yıllarda bu şekilde atmıştır. Bu günden sonra da doğru, kaliteli, eşit, güler yüzlü hizmet vermek amacıyla kurulan Beğendik, sektörde her zaman ilklerin temsilcisi oldu. Bu ilklerden bahsetmek gerekirse; Beğendik ilk özel perakende, ilk departmanlı mağaza, ilk barkodlu satış, ilk sadakat kart, ilk peşin fiyatına taksit, engelliler için alışveriş imkânı sağlayan ilk katlı mağaza olma unvanını taşıyor. Bu nedenle Beğendik için perakendeye kattığı bilgi birikimi ve insan kaynağı nedeni ile sektörün okulu diyebiliriz.

2010 yılında “Paris Modeli” ile büyümeyi hedefliyorsunuz. Nedir bu model?
Bizler 2010 yılını planlarken 10 yıl ötesine gittik ve 2020 yılında Beğendik’i nerede görmek istediğimizin resmini çizdik, planlarımızı bu hedefe göre oluşturduk. 2020 hedeflerinin başlangıcı olan 2010 yılı için “Paris Modeli” büyüme öngörüyoruz. Yani merkezimiz olan Ankara’nın yakın illerinden başlayarak Türkiye geneline yayılma politikası güdüyoruz. Merkezimiz olan Ankara’dan başlayarak halka halka büyüyeceğiz. 

2013’te İstanbul’da satın alma yapacak

Bu halkanın içinde hangi iller yer alacak? İstanbul’da ya da yurt dışında mağaza açacak mısınız?
Paris Modeli büyüme planı kapsamında Ankara ve Kayseri’deki yeni mağaza açılışlarının yanı sıra çevre illerde de fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Eskişehir, Bursa, Kırıkkale, Konya ve Aksaray’daki tüketicileri Beğendik kalitesiyle tanıştıracağız. 2013 yılında ise hedef, İstanbul’da bir mağazalar zinciri satın alarak İstanbul’u da Beğendik zincirine eklemek.

Büyüme stratejiniz nedir? Organik mi inorganik mi büyüyeceksiniz? Lokasyonları neye göre belirliyorsunuz?
Beğendik’in büyüme stratejisi, Paris modeli büyüme. Yani merkezden başlayarak halka halka büyüyeceğiz. Dolayısıyla mevut mağazalarımızı genişletmekten ziyade yeni mağaza açmaya yöneliyoruz. Merkezimizi Ankara olarak alırsak, öncelikle Ankara ve faaliyette olduğumuz diğer illerde yeni mağazalarımızla müşterilerimize Beğendik kalitesini ulaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Ankara Kocatepe’de bulunan yaşam konseptli mağazamızı da kapatmadan revizyona sokacağız. Beğendik’in kalite güvencesi müşteri güvenini ve sadakatini sağlayan en önemli unsur. Beğendik tüketicilere kaliteli ürün sunmak adına “tarladan sofraya” uygulaması ile sebze ve meyveleri üreticiden alarak direkt olarak raflarına taşıyor. Aynı şekilde et reyonunda kaliteyi yakalamak adına üreticilerle özel anlaşmalar yapıyor. Tüm bu güveni doğru oluşturulmuş lojistik alt yapısıyla oluşturuyoruz. Perakendecilikte lojistik çok önemli... Biz de sarmal büyüme ile lojistik ihtiyacımızı en efektif şekilde kullanıyoruz.

Peki, satın alma ya da birleşmelerle ilgili süregelen görüşmeler var mı?
Ankara ve Kayseri’deki yeni mağaza açılışlarının yanı sıra çevre illerde de fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Şu anda görüşme halinde olduğumuz birçok nokta var.

“Beğendik Kart” geliştiriliyor

Beğendik’in “yaşam”, “komşu” ve “taze” konsept ayrımı nasıl belirlendi? Bünyenize yeni konseptler eklemeyi düşünüyor musunuz?
Beğendik, müşterilerine lezzet, kalite ve güveni üç konseptte sunuyor. Bunların ilki hem metrekare hem de ürün çeşitliliği anlamında büyük, tüketicilerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını temin edebilecekleri “yaşam” mağazaları. İkinci konsept ise metrekare bazında daha küçük, günlük ev ihtiyaçlarını karşılayacak “komşu” mağazaları. Üçüncüsü ise, sadece gıda maddelerinin satıldığı “taze” mağazaları...

“Benim sepetim” nedir? En iyi fiyatı nasıl garanti edebiliyorsunuz?
2009 yılında uygulamaya koyduğumuz bir proje “Benim Sepetim”. “Benim Sepetim”le tek bir üründe değil, sepet toplamında en avantajlı fiyat sunuluyor. Biz benim sepetim uygulaması ile tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak tüm ürünleri tek bir sepette en uygun fiyatta satıyoruz. Yani tek bir üründe indirime gidip, tüketicilerimizin ihtiyaç duyduğu diğer ürünleri sabit fiyatlı tutmuyoruz. Bir ihtiyaç paketi oluşturup tamamını en uygun fiyata satıyoruz.

“Beğendik Kart” bugün hangi rakamlara ulaştı? Cironuz içerisindeki payı nedir?
Bizim için müşteri sadakati çok önemli. Beğendik’in kalitesi müşteri güvenini dolayısıyla da sadakatini sağlayan en önemli unsur. Yıllar önce Türkiye’de bir ilke imza atarak kullanıma sunduğumuz sadakat kartımız olan Beğendik Kart bugün 780 bin müşterimizin cebinde… Toplam cirodaki payı ise yüzde 80. Beğendik Kart’ı yakın zaman içerisinde birçok fonksiyonlar eklenmiş ve geliştirilmiş olarak göreceğiz. Bu konudaki çalışmalarımız ve farklı finans kuruluşlarıyla alt yapı ve iş birliği görüşmelerimiz devam ediyor.

2010 ciro hedefi 300 milyon TL

2009 yılında ne kadar büyüdünüz? 2008 yılına kıyasla en çok hangi reyonda büyüme kaydettiniz?
Sektör ortalaması yüzde 6 olmasına rağmen, 2009 yılını bir önceki yıla oranla yüzde 8,3 büyüme ile kapattık. Beğendik’in 2009 yılında reyon başına büyüme oranlarına bakıldığında ise 2008 yılına kıyasla balık reyonunda yüzde 37’lik, beyaz et reyonunda yüzde 13’lük, kırmızı et reyonunda yüzde 12’lik, sebze – meyve reyonunda ise yüzde 12’lik, şarküteri reyonunda yüzde 11’lik, unlu mamuller reyonunda yüzde 9’luk, artış yaşandı. Özellikle güven unsurunun en önemli olduğu gruplar olan kasap, şarküteri, taze gıda ve unlu mamuller gruplarında yaşanan artış, tüketicilerin Beğendik’e olan güvenlerinin bir kanıtı oldu. Genellikle kriz durumlarında tüketici davranışlarında ve satın alma eğilimlerinde değişiklik gözetilir. Alımlar daha çok temel ihtiyaçlara kayar. Perakende sektöründe bu durumdan ilk etkilenen ürün grubu da ettir. Gördüğünüz gibi, 2009 yılında içerisinde bulunulan global kriz ortamına rağmen Beğendik’in standart kalite ve hizmet anlayışı bu grubun bir önceki yıla oranla arttığını gösteriyor. Müşterilerin Beğendik’e duydukları güvenin çarpıcı bir başka örneği ise GDO’lu ürünlerin sıkça gündemde olduğu dönemde bile sebze meyve reyonunda yaşanan yüzde 12’lik artış oldu. Bunun da tek bir açıklaması olduğuna inanıyoruz, tüketicilerin Beğendik’in kalitesini bilmeleri ve güvenmeleri.

2010 yılı sonuna kadar kaç mağaza açmış olacaksınız? Ciro ve istihdam hedefiniz nedir?
2010 yılında Ankara ve Kayseri’de ikişer olmak üzere dört yeni “yaşam” mağazası, dokuzu Ankara’da, altısı Kayseri’de olmak üzere 15 yeni “komşu” mağazası açmayı hedeflemiştik. Ankara’da beş komşu konseptli mağazamızı şimdiden açtık. 2010 yılı hedeflerimizi hızla tamamlama yolunda ilerliyoruz. Buna bağlı olarak 2010 yılı sonunda, Beğendik’in 2009 yılında 205 milyon TL olan cirosunu yüzde 50 artışla 300 milyon TL’ye, bin 364 olan çalışan sayısı yüzde 46’lık artışla 2 bin kişiye, 52 bin 810 olan toplam metrekaresini ise 71 bin 307’ye çıkaracağız.

2020 yılında Beğendik’i nerede görmek istiyorsunuz?
Hedefimiz 2020 yılında Türkiye’nin üç büyük ulusal zincirinden biri olmak. Bu hedef ülke sınırlarıyla da kalmıyor, 2020 için diğer bir hedefimiz dünyada ilk 100 perakende zinciri içerisinde yer almak.

“İşletmeler krizde gelişti”

Sizce 2009 yılında Türkiye’de perakende sektöründeki en önemli gelişme neydi?
2009 yılı bildiğiniz gibi tüm dünyayı etkileyen küresel krizin gölgesinde geçti. Her ne kadar Türkiye diğer Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD kadar krizin etkileri ile baş etmek zorunda kalmış olmasa da yine de özellikle 2009 yılının ilk yarısında, tüketicilerde kriz davranışlarının sergilendiği gözlendi. Lüks alışverişten kaçınan tüketiciler temel ihtiyaçlara yöneldi ve toplu alımlardan vazgeçerek ihtiyaçları doğrultusunda, ihtiyaçları kadar satın alım yapmaya başladılar. Sektör de tüketicilerin bu talep ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye başladı. Doğru, kaliteli hizmet veren işletmeler kriz ortamında işlerini geliştirme fırsatı buldu. Bence sektör adına 2009 yılının altı çizilmesi gereken olaylarının başında bu yer alıyor.

Yerli perakende markalarının mevcut durumunu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Öncelikle şunu söylemek isterim, Beğendik olarak biz kendimizi hiçbir zaman rakiplerimizle ya da diğer perakende zincirleri ile kıyaslamıyoruz. Bizim için önemli olan müşterilerimizin talep ve beklentilerini ölçümlemek, önceden tahmin ederek kendilerine en iyi ürünü, hizmeti sunmak. Her sektörde iyiler, işlerini özenle, titizlikle yapanlar olduğu gibi belirli standartların altında davranış sergileyenler de var. Sektörde Beğendik, uluslararası perakendecilerin Türkiye pazarına girmesinden önce de sektörün okulu konumundaydı, şimdi de aynı konumda. 2020 yılında ülkemizde yer alan ilk üç ulusal zincirden biri olmayı, dünyada ise ilk 100 perakende zinciri içerisinde yer almayı hedefliyoruz.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri