Parex, hızlı büyüyor

Banyo, mutfak, salon başta olmak üzere evin her köşesinde kullanılabilecek temizlik ürünlerini bünyesinde bulunduran Parex, geçtiğimiz yıl girdiği temizlik ürünleri kategorisinde yüzde 100 büyüme yakaladı. 2012’de yüzde 15’lik bir pazar payına ulaştıklarını söyleyen Provel Genel Müdürü Ferhat Sucu, “İlk yılda 7 ülkeye ihracat gerçekleştirdik, şu an ise 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2013 yılı sonunda 30 ülkeye ürün ihraç etmeyi planlıyoruz. 2015 sonunda 50 ülkeye ihracat yapan bir firma olacağız” diye konuştu

Parex, hızlı büyüyor

Uğur TATLI

2011’in Mart ayında FMCG sektörüne hızlı bir giriş yapan Parex için 2012 nasıl geçiyor? 2011 yılının aynı dönemiyle kıyasladığınızda nasıl bir ilerleme kaydettiniz?
2011’e çok hızlı bir giriş yapmıştık, bizim için zor bir yıldı; ancak 2011 yılında tüm planlarımızı gerçekleştirdik. İlk yılımızda üretim tesisimiz, lojistik servisimiz, distribütör yapılanmamız, satış ağımız, depomuz, marka konumlanmamız, önemli zincirlerde yerimizi almamız gibi temel organizasyon yapılanmamızı gerçekleştirdik. 81 ilde 81 çeşit ürünle sektöre giriş yaptık. 2’nci yılımızda da kurmuş olduğumuz bu organizasyonun güçlenerek büyümesi için çalışıyoruz. Raflarda mevcudiyetimizi güçlendirmek temel hedefimiz. Yer aldığımız noktalarda kokulu temizlik bezleri, mikrofiber süngerler, kokulu çöp torbaları gibi alt kategorilerde yoğunlaşıp çok ciddi yol aldık. Yüzde 100’ün üzerinde büyüme ile yılı kapamak üzereyiz. Planlı bir organizasyonuz, önce planlayıp sonra hayata geçiriyoruz. Planlı bir organizasyonun sonunda da başarı geliyor.

Tüketici nezdinde Parex, kısa sürede bilinirliliğini yükseltti ve algılara yerleşti. Bu bağlamda temizlik sektöründe Parex’i nasıl konumlandırıyorsunuz? Pazar payınızı öğrenebilir miyiz?
Parex olarak, Türk kadınına dünyadaki tüm yenilikleri sunmayı, inovatif ürünlerle temizliğe ayrılan zaman ve enerjiyi azaltıp kadınların kendilerine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Deterjan hazneli yer temizlik sistemi, spreyli cam temizlik sistemi, Twister Döner Başlıklı Mop gibi ürünlerimizle bu misyonumuzu yerine getiriyoruz. Pazar payımız ortalama yüzde 15 seviyelerinde ve 2’nci yılında bir markanın bu payı elde etmesi yaptığımız doğru işlerin göstergesi. Ar-Ge çalışmalarımız çok yoğun devam ediyor, faaliyet gösterdiğimiz kategorilerde en çok tercih edilen marka olmak için farklı ürünler üretip tüketiciye aktarmamız gerektiğine inanıyoruz. Tüketiciler farklı ürünlerin faydasını biliyor. Biz bu ürünlerin tüketicilerimize nasıl değer kattığını ve faydalarını anlatmak istiyoruz. Bu amaçla da farklı pazarlama aktiviteleri yapıyoruz, bu da bize artı ciro olarak geri dönüyor.

Parex, doğaya önem veriyor

Ürün gamınızın birçoğu çevreye duyarlı ürünlerden oluşuyor. Hangi ürünlerinizle doğaya nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?
Parex; insana ve doğaya saygılı bir marka görüntüsü çiziyor. Çöp torbalarımızın tamamını ekonomik ve premium seri olarak ayırmadan yüzde 100 doğada çözünür şekilde üretiyoruz. Türkiye’de tüm çöp torbası serisinin tamamı doğada çözünen ilk firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bizim için doğa, çocuklarımıza bırakacağımız gelecek çok önemli. Geleceğe karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için çalışıyoruz. Temizlik kategorisinde de Türkiye’nin ilk organik bulaşık bezi ve temizlik bezini tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Sentetik herhangi bir içeriği olmayan bu ürün, emsallerinden daha fazla su ve kiri içine hapsediyor. Tamamen doğal hammaddeleri sayesinde kullandıktan sonra yüzde 100 doğada çözünüyor. Bu bağlamda çevreye saygılı ürünlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Türkiye son yıllarda ihracatta önemli bir ilerleme kaydetti. Parex kaç ülkeye ürünlerini ulaştırıyor, ihracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
İhracata yönelik çalışmalara kuruluşumuzla birlikte başladık. İlk yılda 7 ülkeye ihracat gerçekleştirdik, şu an ise 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2013 yılı sonunda 30 ülkeye ürün ihraç etmeyi planlıyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda dünyadaki tüm önemli fuarlara katılıyoruz. Katıldığımız yurt içi ve yurt dışı fuarlarda yoğun ilgi görüyor, ihracat yaptığımız ülkelere yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Güçlü distribütörlerimiz ile girdiğimiz ülkelerde kalıcı olmayı, pazar payımızı ihracat yaptığımız ülkelerde büyütmeyi, bilinirliğimizi artırarak ihracat yaptığımız ülkelerdeki kadınların tercih ettiği marka olmayı amaçlıyoruz. İhracat departmanımız büyümeye devam ediyor, 2015 sonunda 50 ülkeye ihracat yapan bir firma olacağız.

Parex’in 2013 hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Pazar payımızı büyütmek, ürünlerimizin yer aldığı kategorilerde tüketicilerin tercih ettiği marka olmak, marka konumumuzu geliştirmek, sürdürülebilir bir gelişim ile devam etmek istiyoruz. Tüketicilerimizin karşısına çıktığımız ilk gün de söylediğimiz gibi biz tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıran, ürünlerimizin yer aldığı kategorilerin gelişimini sağlayan, tüketiciye önem veren, tüketici aktiviteli ürünler ile marka bilinirliğini koruyan, yeniliklerin öncüsü olamaya devam eden bir marka olacağız. Yapmaya çalıştığımız tüm bu aktiviteler ve yeniliklerle perakendecilerin cirolarını ciddi anlamda büyütüp daha fazla kazanç sağlamalarını hedefliyoruz. Tüm çalışmalarımızla kategorinin büyümesi adına çok değer kattığımıza inanıyoruz.