Perakende PageSkin

Özsüt 82 yıllık deneyimi ile yatırımcıların arkasında

Özsüt 82 yıllık deneyimi ile yatırımcıların arkasında

Röportaj : Mert MATARACI

Sözcü : Özsüt Genel Müdür / Latif Aral

Latif Aral olarak daha önce bu kadar lezzetli bir firmanın içinde bulundunuz mu? Kariyerinizin önceki yıllarındaki iş alanlarınızla Özsüt’teki deneyiminizi karşılaştırabilir misiniz?
Ben kariyerimi uzun yıllar akaryakıt sektöründe geçirdim. Satış, yatırım ve finans konularında da uzun yıllar yöneticilik yaptım. Akaryakıt alışverişi tüketici açısından keyifli bir alışveriş değil. Tüketici aldığı malı görmeden tonla para ödüyor ve bu alışverişten memnun kalmıyor. Oysa Özsüt’te çok daha farklı, çok daha lezzetli ve çok daha renkli bir işle uğraşıyorum. Bu konuda kendimi gerçekten de çok şanslı hissediyorum.

Aslına bakarsanız her iş alanında, farklı yollardan müşteri ile temas kuruyorsunuz. Ancak yeme-içme sektörünün dinamikleri oldukça farklı. Hele hele Özsüt gibi son derece köklü ve kendi müdavimlerini yaratmış olan bir markada olmak bambaşka bir deneyim. Bir yandan kurumsal kültürü, Özsüt ailesini, geleneksel lezzetleri tanırken, bir yandan da kaliteye alışmış ve daima bu standardı korumak isteyen bir müşteri kitlesine hitap ediyorsunuz. Dolayısıyla çıta her zaman yüksekte. Bu nedenle Özsüt’ün tüm bu dinamikleri yöneticilik işini benim için çok daha keyifli bir hale getirdi. Bu ailenin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Özsüt’te yeni bir yapılanma söz konusu bu karara nasıl varıldı? Bu süreç birçok firmada ciddi sıkıntılar yaratabiliyor siz bu süreci nasıl geçiriyorsunuz/geçirdiniz?
Son birkaç yıldır, Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Urlulu liderliğinde önemli bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Belittiğiniz gibi bu süreçler zorlu. Cesaretimizi, gücümüzü yılların deneyiminden, müşterilerimizle olan yakın ilişkilerimizden, aldığımız geri bildirimler ve operasyonlarımızın her adımını detaylıca planlarımızdan dayanıyor. Özsüt olarak geleneksel lezzetlerimizi ve kalitemizi korurken, bir yandan sürekli yenilemeye, inovatif ürün ve hizmetlerimizi misafirlerimizle paylaşmaya adayan bir markayız. Bu doğrultuda zaman zaman yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Özsüt’ün 82 yıldır kendine has müdavimlerini yaratmış olması ve hep genç kalmasının ardında da bu vizyonumuz var.

Yeni Özsüt mağaza konseptimiz, yeni markamız Unlu_Özsüt ve dünyaca ünlü pasta şefi Karim Bourgi işbirliğinde yarattığımız yeni menümüzle 2020 yılına gerçekten de çok hızlı bir başlangıç yaptık. Özsüt çalışanları ve bayi altyapımızın deneyimiyle herhangi bir sorun yaşamadan dönüşüm sürecimizi tamamladık.

Özsüt yeni bir marka oluşumuna girdi ve zaten çok sevilen bu tatlara dünyaca ünlü pasta şefi Karim Bourgi işbirliğiyle yeni lezzetler ekledi. Bu konu hakkında biraz bizi bilgilendirebilir misiniz?
Karim Bourgi ile işbirliğimiz 2019 yılında başladı. 2020 yılında ise ortak çalışmamız ilk meyvelerini verdi. Karim Bourgi’nin çok özel tarifleriyle ürün yelpazemizi genişlettik. Kruvasan ve Brioche gibi, daha önce Özsütlerde yer almayan yepyeni lezzetleri menülerimize ekledik. Ayrıca Bourgi’nin kendine özgü tariflerle hazırladığı yepyeni pastalar ve tatlılar da var. Yeni menümüzle birlikte bu lezzetlerimizi de kısa süre içinde misafirlerimizle buluşturacağız.

Özsüt’de yeni yılda bir değişim görecek miyiz? Yeni ürün? Yeni Konsept? Yeni mağaza?
Daha önceki soruda da yanıtladığım gibi yapılanma sürecimiz 2019 yılında başladı. Özsüt olarak hem mağazalarımızda hem de ürünlerimizde yepyeni bir konsept yarattık. Öncelikle mevcut mağaza ve ambalaj tasarımlarımıza Özsüt’ün ürünlerindeki renkli dünyayı yansıtarak işe başladık. Modern çizgiler kullandığımız yeni mağaza konseptimizde belirlenen renk skalasına göre özel mimari elemanlar kullanarak samimi ve konforlu bir atmosfer yarattık. Bu estetik mimariyi de doğallığı ve kalitemizi hissettiren, şık ve seçici sunumlarımızla zenginleştirdik. 2020 yılı itibariyle yeni konseptli mağazalarımızı görmeye başlayacaksınız.

Ayrıca Karim Bourgi işbirliğiyle hazırladığımız ürünlerin yanı sıra Ar-Ge departmanımızın gerçekleştirdiği çalışmalarla da yepyeni ürünleri menülerimize katıyoruz. Tuzlu ve tatlı atıştırmalıklardan sandviçlere, Danish ve Çıtkıtlardan birbirinden farklı ekmek çeşitlerine kadar geniş bir seçenek sunuyoruz. Ayrıca ev yapımı tadında, doğal ve kaliteli ürünlerden hazırladığımız reçel ve çorbaları ilk kez take away mantığı üzerinden sunmaya başlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla Özsüt olarak, 90 çeşide yakın, geniş bir ürün yelpazesiyle müdavimlerimizi ağırlıyoruz.

Eski jenereasyonların yaptıkları gibi Özsüt’ler sevgililerin ilk buluşma mekanı olmaya devam ediyor mu yoksa zamanın dinamiklerine daha uygun bir hale mi gelmesi gerekti?
Ne mutlu ki nesiller değişse de aşk ve romantizm asla değişmiyor. Sevgililer hala aşklarını ve en samimi duygularını tatlı lezzetlerle sevdiklerine göstermek istiyorlar. Özsüt ise, hem mağaza atmosferinin konforu ve samimiyetinden, hem hizmetlerinin içtenliğinden hem de mutluluk ve sevgiyi en güzel şekilde aktarabilecek lezzetlerinden olsa gerek, daima ilk buluşmalar için tercih edilen markaların başında geliyor. Bu durumu yalnızca Sevgililer Günü’nde değil, yılın her ayı, her anında deneyimliyoruz ve insanların en tatlı buluşmalarına tanıklık etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, önceki soruda anlattığım gibi, yenilenen konseptimiz de modern çizgileriyle ve takeaway mantığına uygun olarak tasarlanan yapı ile daha genç bir kesimi de yakalamayı hedefliyoruz.

Özsüt franchise ile ilerleyen bir firma. Bir yatırımcı (KOBİ) Özsüt’ten franchise alması ne kadar karlı?  Yaptığı yatırımı ne kadar zamanda çıkartabilir?
Özsüt her zaman bayisine iyi kazandıran, büyümekten hiçbir zaman vazgeçmeyen bir marka oldu ve bu özellikleriyle yatırımcı adaylarının ilk tercihinde yer aldı. Zorlu piyasa koşullarını dikkate alarak franchise bedelimizde indirime gittik ve rakamı 250.000 TL olarak belirledik. Yeni konsept Özsüt mağazasını yaratırken yatırım maliyetini oldukça aşağıya çeken bir strateji izledik ve bu yatırım maliyetini mağazanın özelliklerine bağlı olarak 600.000 ile 750.000 TL arasında değişen bir tutarda tutmayı başardık. Yeni markamız Unlu_Özsüt’te ise yatırım maliyeti yine mağaza özelliklerine bağlı olarak 300.000 TL seviyesinde olacak. İsim hakkı bedeli ise 75.000 TL.

Bir girişimci neden Özsüt’ten franchise almalı? Diğer firmalardan farklı ne gibi artıları var Özsüt’ün?
Özsüt yatırımcı ve bayi dostu bir şirket. Yatırımcısına 24-30 ay arasında değişen bir süreçte yatırım geri dönüş fırsatı sunuyor. Özsüt ürün karlılıklarında bayisine son derece tatmin edici imkanlar sunuyor. Franchise bedelinde verdiğimiz indirim desteğine ek olarak geçmişte cirodan aldığımız royalty fee uygulamasında değişikliğe gittik ve satın alma maliyeti üzerinden uygulamaya başladık. Özsüt bayilerinin karlılığını olumlu yönde etkileyen bir değişiklik oldu. Eğitim departmanımızın mağazalarımızda uyguladığı oldukça yoğun ve başarılı program ile operasyonel mükemmellikte hedeflerimize ulaşıyoruz. Diğer yandan Özsüt’ün 82 yıllık deneyimi ve markanın getirdiği prestij de yatırımcıların arkasında. Dolayısıyla Özsüt girişimciler için daima öncelikle tercih edilen markaların başında geliyor.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin