“Outlet mağazalar arttıkça görsel estetik önem kazanıyor”

“Outlet mağazalar arttıkça görsel estetik önem kazanıyor”

Sektördeki 30 yıllık deneyimi ile perakende mağazacılığı iç mimarisi alanında hizmet veren Altan Bilim Mimarlık Kurucusu Yüksek Mimar Altan Bilim, outlet mağazalar ile sezon mağazaları arasındaki belirgin iç mimari farklılıkları hakkında tüyolar verdi. Tüketicilerin outlet mağazalara yönelmesi ile markaların daha çok outlet mağaza açtıklarını belirten Altan Bilim, markaların sezon mağazalarına verdikleri önemi outlet mağazalarına da vermeye başladıklarını ifade etti.

Son zamanlarda outlet mağazalarında da estetiğe doğru yönelim olduğunu ifade eden Bilim, “Outletler malın satışı odaklı ve müşteri sirkülasyonunu kolaylaştıran birimler kullanılmasını gerektiren basit konseptlerle oluşturulsa da her geçen yıl görsel estetiğin daha fazla kendini gösterdiği konseptlere doğru bir geçiş söz konusu. Eskitilmiş objeler, dekoratif unsurlar ve mimari tasarımlar outletlerde de kendine yer bulmaya başladı ve bu trend artarak devam edecek” dedi.

Outlet mağazalarında hızlı alışverişe yönelik dekorasyon unsurları satışı artırır
Satış hacminin yüksek olmasını hedefleyen markaların, outlet mağazalarında büyük alanları tercih ettiklerini ifade eden Bilim, “ Satış hacmini yüksek kılan en önemli faktör mağaza içindeki alışverişin hızlı bir şekilde olmasıdır. Bu da müşteri sirkülasyonu ile gerçekleşir. Müşteri sirkülasyonunu kolaylaştıracak her türlü iç mekan unsuru satışa etki eder. Genel olarak, geniş orta teşhir birimleri, büyük aksesuar duvar birimleri ve çok sayıda malın bir arada sergilenmesine olanak tanıyan diğer iç mekan unsurları ve bunların hem göz hizasında hem de müşterinin kolay erişebileceği bir şekilde tasarlanmış olması satışa etki edecektir” dedi.