Orka Holding’in önüne kimse çıkamıyor

30 Eylül 2016 Cuma

Bu yıl hem yurt dışı mağaza sayısını hem de ihracatını iki kat artırmayı başaran Orka Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu: “Erkek giyimde gerek markalı ihracatta gerekse 70’i aşkın ülkeye erişim sayesinde pazar çeşitliliğimiz ile şampiyonuz.” dedi

orka-holdingin-onune-kimse-cikamiyor

Orka Holding, bu yıla ilişkin değerlendirmelerini, 2017 senesine ilişkin hedef ve beklentiler ile küresel pazarda yaşanan gelişmeleri basın toplantısında paylaştı. Toplantıya Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Orka Holding Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu ve Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Osman Arar katıldı. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Bu yılı yüzde 15 büyüme, 500 milyon TL ciro ve 35 milyon dolar markalı ihracat ile kapatacağız. 2017 yılında ise büyüme hedefimiz yüzde 25. Ayrıca 100 olan yurt dışı mağazayı 150’ye, yurt içi mağazayı da 220’ye çıkaracağız ve toplam sayı 370 olacak. Ciro hedefimiz 600 milyon TL, ihracat hedefimiz de 50 milyon dolar.” dedi.


İtalya’da son dokuz günde dokuz mağaza açıldı
Toplantıda bu yıla ilişkin gelişmeleri değerlendiren Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, mağazaları ve ürünleri ile artık dünyanın 70’i aşkın ülkesinde yer aldıklarını söyledi. Bu yıl yurt dışına mağazacılık açısından 8 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını belirten Orakçıoğlu, ilk kez giriş yaptıkları dünyanın moda merkezi İtalya’da son dokuz günde dokuz mağaza birden açtıklarını vurguladı. Orakçıoğlu: “Bunlar Milano, Piacenza, Parma, Genova, Rimini, Sassari, Varese, Messina ve Cagliari’de bulunan ve İtalya’nın en büyük zincir mağazalarından olan Coin’lerde açıldı. Bunlar dört Damat Tween, beş D’S Damat mağazası olarak açıldı. Mağazaları sosyo-ekonomik, gelir düzeyi ve trendlere yakınlık ile orantılı olarak açıyoruz.” dedi.


“Farklı coğrafyalarda yurt dışından en çok talep gören Türk markasıyız.”
Orakçıoğlu şu bilgileri de verdi: “Bu yıl yurt dışı odaklı büyüdük. Farklı coğrafyalarda yurt dışından en çok talep gören Türk markasıyız. Kalite, tasarım ve ulaşılabilir fiyat ile öne çıkıyoruz. İran’da çok güçlü bir konuma geliyoruz. Altı olan mağaza sayısı kısa zamanda 20 olacak. Rusya ve İsrail ile normalleşme süreci bizi olumlu etkiledi. Rusya’da 14 olan mağazalar gelecek yılsonunda 30 olacak. Aynı anda Filistin’de iki ve İsrail’de üç mağaza açmamız çok anlamlı. Azerbaycan’da bir dünya markasının 260 metrekarelik mağazası artık Damat olarak hizmet verecek.  Romanya’da pazar lideriyiz. Bu işin uzmanlarına göre dünyada çıkışta olan üç-dört markadan biriyiz. İtalyan markaları artık ulaşılmaz lüks olarak tanımlanıyor. Kalite ve tasarım var ama fiyat da çok yüksek. İspanyol markalar ise çok fast-food. Damat, Tween ve D’S Damat markalarımız ise lüksü ulaşılabilir fiyatta sunuyor. Küresel arenada rekabet yapımız bu nedenle çok güçlü. Dünyanın en kaliteli kumaşlarını en iyi tasarım ve ulaşılabilir fiyatta sunuyoruz. Yani İtalyanlar ve İspanyollar arasındaki dengeyi tutturduk. Polyester türevi ürünler yerine doğal elyaflardan üretim yapıyoruz. Rakiplerin 1400 ila 1800 Euro arası sattığı takım elbiseleri 400 ila 700 avro arasında satıyoruz. Fazlamız var eksiğimiz yok. Bunu gören müşteriler bizleri tercih ediyor.”


Orka Holding Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu da şu anda Kolombiya, Panama, Kongo, Hollanda, Almanya, İsviçre, Norveç, Rusya, Romanya, İran, Irak, Mısır, Avusturya, İspanya, Lübnan gibi dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıklarının altını çizdi. Orka Holding Genel Koordinatör Osman Arar da: “Kuzey Afrika’da Fas, Tunus, Cezayir ve Mısır çok önemli pazar. Cezayir’de üç mağaza birden açıyoruz.  Fas’ta da yeni mağazalar olacak. Mısır’da gelecek sene beş mağaza açacağız. Pakistan’a ilk giren Türk markasıyız ve bir mağaza açtık.” diye konuştu.


İstanbul’da en lüks caddelere iki flagship mağaza
Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye pazarına da inandıklarını belirterek şunları söyledi: “Yurtiçinde yılsonuna kadar mağaza sayımız 200’e ulaşacak. Bu yıl 5 milyon TL’lik iki önemli mağaza yatırımı yaptık; biri Bağdat Caddesi’ne diğeri de Nişantaşı’na. Kendi pazarımızın hareketliliğine de çok inanıyoruz. Kira maliyetleri bir dönem Türkiye’de çok yükselmişti. Şimdi ise dengelenme dönemi yaşıyoruz. İstiklal Caddesi’nden de çok memnunuz. Turistler nedeniyle yürümekte bile zorlanıyoruz.”


Damat’ta bu kış ütüsü bozulmayan gömlekler var
Orka Holding Genel Koordinatör Osman Arar, yapılan Ar-Ge çalışmalarına ilişkin olarak da şunları söyledi: “Endüstrideki en büyük silahımız; aynı zamanda gardroplara en çok giren ürünümüz olan, nano teknoloji ile ürettiğimiz nano care gömlekler. Yine Damat gömlekleri bu kış sezonundan itibaren easy care yani kolay ütülenen ve ütüsü bozulmayan bir yapıda olacak.  Yine siyah takım elbiseler daha önce genelde boz siyah bir renktedir. Bu yıldan itibaren artık black-black yani tamamen siyah bir renkte olacak. Ayrıca travel takım elbiselerimiz olacak. Yani yolculuklarda bavula koyduğunuz takımlar, çıkardıktan sonra askıda beş dakikada kendi kırışıklığını yok eden bir yapıya sahip olacak. Bu ürünlerimiz, ciddi anlamda perakende mühendisliği yaptığımızın bir göstergesi. Bu alanda grubumuzda 50 tekstil mühendisi çalışıyor. Dünyada rakip tanımıyoruz. Kalıpta da çok iddialıyız. Mağazalarımıza giren her bin kişiden 999’u kendini fit gösteren bir kalıbı mutlaka bulabilir.”


Futbolda İtalya’dan Parma ve İngiltere’den Manchester City ile görüşmeler sürüyor
Orakçıoğlu, futbol sponsorluklarına ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı: Spor sponsorluklarına hız kesmeden devam ediyoruz. Hâlihazırda Dinamo Bükreş, Makedonya Milli Takımı, Karabağ, Spartak Moskova Futbol ve Buz Hokeyi takımları sponsorluklarımız var. La Liga’dan Deportivo Alavez ile bir anlaşma imzaladık. İtalya’dan Parma ve İngiltere Premier Lig’inden Manchester City takımları gibi çeşitli teklifleri değerlendiriyoruz.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri