Perakende PageSkin

Organizasyonda bir dünya markası: Expotim & Ladin

Organizasyonda bir dünya markası: Expotim & Ladin

 Röportaj: Onur Kaya 

 

Expotim & Ladin’in yol hikâyesindeki kilometre taşlarını bizim için anlatabilir misiniz?

Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları AŞ 2003 yılında, fuar organizasyonları konusunda engin deneyim sahibi profesyoneller tarafından kurulmuş olup, müşteri memnuniyetini öncelikli değeri kabul eden, Türk ihracat piyasasında önemli bir rolü olan yurt dışı fuarcılığın lider firmasıdır. 2003 yılında çıktığımız bu yolda, firmamız için birçok önemli kilometre taşı oldu. Bunların en başında, Atina’da düzenlediğimiz moda fuarları, Dubai’de düzenlediğimiz Türk yapı malzemeleri ve makine fuarları ve Afrika’da yine A’dan Z’ye organizasyonunu üstlenerek ana organizatörü olduğumuz genel ticaret ve sektörel fuarlarımızı söyleyebiliriz. Bu fuarlarda Expotim & Ladin Grubu olarak katılımcı ve ziyaretçi sayılarında yüksek rakamlara ulaşarak önemli başarılara imza atmış olup, firmamızın organizasyon kabiliyetini iş dünyasına kanıtlamayı başardık. İkinci bir kilometre taşı; bir Türk organizasyon firmasının yurt dışında düzenlediği en büyük uluslararası fuar olan Iraq Oil & Gas – Basra Show’dur. 2010 yılından bu yana Irak’ın petrol kenti Basra’da düzenlediğimiz ve geçmiş katılımcıları arasında Shell, BP, Petronas, Halliburton ve Exxon Mobil gibi dünya enerji piyasasının tüm devlerinin katıldığı ve 40 ülkeden sektör profesyonellerinin ziyaret ettiği bir organizasyon olan Iraq Oil & Gas – Basra Show, firmamız adına neleri başarabildiğimizi gösteren çok önemli bir mihenk taşı olmuştur. 2012 yılında en yüksek katılımcı rakamına ulaştığımız fuarı, 8 bin metrekarelik net fuar alanında 243 katılımcı firma ile düzenleme başarısını elde etmiştik. Son olarak ise; yapı sektöründe yaptığımız atılımdan bahsedebiliriz. Dünyanın önde gelen birçok yapı ve yapı malzemeleri fuarının Türkiye özel temsilciliğini üstlenerek, ülkemizin lokomotifi inşaat sektörünü dünyadaki en iyi pazarlara taşıyoruz. Özellikle, bu pazarların en başında gelen Orta Doğu’nun en önemli ticari şehri Dubai’de düzenlenen BIG 5 Show Dubai Fuarı, firmamızın yapı sektöründeki amiral gemisi olmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da, bu fuarda bizlerin aracılığıyla yer alan 240 Türk katılımcı firmamıza daha fazla görünürlük ve daha fazla müşteri sağlamak amacıyla fuarın en prestijli sponsorluğu olan platin sponsorluğunu üstlendik ve 5 bin metrekarelik bir alanla fuarın en büyük milli katılım organizasyonlarından birini düzenlemeyi başardık. BIG 5 Show Dubai Fuarına ek olarak, Paris’te düzenlenen Intermat Paris, Moskova’da düzenlenen Batimat Rusya gibi fuarların da Türkiye temsilciliğini elimizde bulundurmaktayız.

 

Fuarcılık ve organizasyon kavramları Türkiye’de sanki tam oturmuş bir terim değil. Siz bu kavramları nasıl tanımlıyorsunuz? Siz neyi farklı yapıyorsunuz rakiplerinizden?

Ne yazık ki fuar organizasyonu dendiğinde, insanların aklına stant yapımı, stant inşası gibi sektörün sadece alt dalını oluşturan bir iş kolu gelmektedir. Oysaki bir fuar, A’dan Z’ye yapılması gereken birçok iş kalemi olan bir organizasyondur. Nedir bu kalemler? İlk önce doğru sektörün ve doğru lokasyonun yani ülkenin ve pazarın seçilmesi, bu konuda yapılması gereken pazar araştırmalarının yapılması, sonrasında yapılmasına karar verilen fuarın tanıtım işlerinin yapılması ve fuarın hem katılımcı hem de ziyaretçi çalışmalarının icra edilmesi… Sonrasında, eğer bu bir yurt dışı fuarı ise firmaların sergileyecekleri ürünlerin hatasız ve gecikmesiz nakliyesi ve en sonunda da; fuarın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi maddeleri içermektedir. 2003 yılındaki kuruluşunun ardından, 2007 yılında bünyesine kattığı Ladin Fuar ile Expotim & Ladin Grubu olarak güçlenerek yoluna devam eden firmamız, Türkiye ihracatı için hizmet veren,  ihracatı artırma yönünde verdiği hizmetle yerli üretime artı değer katan ve her sene hem fuar sayısını hem de faaliyet alanını genişleten bir şirkettir. Yaptığı çalışmalarla ihracata çok önemli katkı sağlayan şirketimiz, firmalarımızı fuarları aracılığıyla yurt dışındaki avantajlı pazarlara taşımakta, onlara bu sektörleri tanıtıp, kendi ürün ve markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarına olanak tanımakta ve bu yolla ihracat yapmalarını sağlamaktadır. Yılda 30’dan fazla yurt dışı fuar organizasyonunda yer alan bir şirket olarak, bugüne kadar birçok başarılı ihracatçı şirketin bu fuarlarda yer almasını sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.

 

Globalde ve Türkiye’de gerçekleşen birçok farklı sektöre hizmet veren fuarlarda yer alıyorsunuz. Bir kıyaslama yapacak olsanız. Sizce Türkiye globalle kıyaslayınca ne durumda?

Türkiye, bulunduğu bölgenin ticari ve finansal merkezi olabilecek bir ülke konumundadır. Fakat bu konumundan ve bu avantajından tam anlamıyla yararlandığını söylersek çok doğru olmaz. En azından fuarcılık sektörüne baktığımızda, yurt içinde düzenlenen fuarlarda son yıllarda yerel katılımcı ve ziyaretçilere daha fazla önem verildiğine, hedefin daha çok iç piyasa olduğuna şahit oluyoruz. Hâlbuki bu konuda odak noktasının uluslararası katılımcı ve ziyaretçi olması gerekmektedir, çünkü iç piyasadaki değerlerimizi ancak uluslararası alana taşır ve onların uluslararası rekabet içinde ayakta kalmalarını sağlayabilirsek başarılı olabiliriz. Bu sayede ülkemizdeki fuarlar da yabancı ziyaretçiler için bir çekim merkezi haline gelir. Biz Expotim & Ladin Grubu olarak yurt dışında düzenlediğimiz fuarlarda hep bu prensiple hareket etmekte, ihracatçı firmalarımızın doğru pazarlarda doğru ziyaretçi yani müşteri ile buluşmasını sağlayarak, onların başarılı bir fuar geçirmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. İş garantili fuar portföyümüz ve kalitesinden ödün vermediğimiz hizmetimiz ile bugüne kadar 380’den fazla fuar organizasyonuna imza atmış olup, 300 bin metrekarelik net fuar alanında 13 bin katılımcı firma ile çalıştık.
Yakın süre içerisinde Fildişi Sahili’nde yer alacak olan West Africa Agrofood Fuarı’nda yer alacaksınız. Bize biraz bu fuardan ve sektöre kazandıracaklarından bahsedebilir misiniz?

Öncelikle gıda-tarım sektörüne yönelik olarak sunduğumuz West Africa Agrofood Fuarını, tarım alanında Türk ihracatçı firmalar için çok önemli bir pazar olabilecek ülke olan Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nde düzenlemekteyiz. Fildişi Sahili, dünyanın 1 numaralı kakao çekirdeği üreticisi olup, tatlı patates ve kaju fıstığında da dünyada 3’üncü sırada bulunmaktadır. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyeliği sayesinde Batı Afrika’da 15 ülkeyle serbest ticaret olanağı ve 350 milyon tüketiciye gümrük vergisi olmaksızın ulaşma şansı olan Fildişi Sahili, ECOWAS mal ticaretinin de yüzde 10’unu gerçekleştirmektedir. Bulunduğu bölgede “gıda üretim ve işleme deposu” görevi gören ve yeterli altyapıya sahip bir ülke olan Fildişi Sahili, gıda-tarım sektöründe uzun süre dinamik kalması öngörülmektedir. 2017 yılında gıda-tarım-hayvancılık alanında Fildişi Sahili, 1.5 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. Fildişi Sahili’nin ticari başkenti Abidjan’da bu yıl 5’inci kez düzenlenecek olan West Africa Agrofood Fuarı ise, en son düzenlendiği 2017 yılında 21 ülkeden gelen 93 katılımcı firma ile gerçekleşmiş olup, fuarda Cezayir, Fransa, Hollanda, Polonya ve Sri Lanka milli katılım ile yer almışlardır. Ayrıca, fuar Fransa Gıda-Tarım Birliği, Hollanda Büyükelçiliği Gıda-Tarım Müşavirliği, İtalya Fildişi Sahili Büyükelçiliği, Almanya Abidjan Elçiliği ve Türkiye Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Kısacası, West Africa Agrofood Fuarı hem düzenlendiği ülke olan Fildişi Sahili itibarıyla hem de organizasyon olarak Türk ihracatçı firmaların Batı Afrika’ya ihracat yapabilecekleri ve bölgenin sektörel paydaşları ile bir araya gelebilecekleri en iyi etkinlik olmaktadır.


Bir fuarın gerçekten iyi ve kaliteli bir organizasyon sayılabilmesi için hangi kriterlere sahip olması gerekir?

Bir fuarı iyi ve kaliteli olarak değerlendirebilmek için birçok kriteri gözden geçirmek gerekmektedir. Bunlar arasında sayabileceklerimiz; fuarın katılımcı ve ziyaretçi sayıları, uluslararası ziyaretçi ve katılımcı oranları, tanıtım ve ziyaretçi çalışmalarının yeteri kadar iyi yapılıp yapılmadığı gibi konular olacaktır. Ama tüm bunlardan daha önemlisi ise; kaliteli ziyaretçi konusudur. “Kaliteli Ziyaretçi”den kastımız ise; satın alım ya da iş yapma amacıyla fuarı ziyaret eden satın alıcı, karar verme yetkisine sahip yönetici ve sektör profesyonelleri olmaktadır. Bu tür ziyaretçileri, doğru katılımcılar ile bir araya getirerek, katılımcı firmaların fuardan iş yaparak memnun dönmelerini sağlamak fuarcılığın nihai amacıdır. Tabii, bunun için birçok çalışmanın önceden yapılmış olması gerekmektedir: Öncelikle fuar alanında doğru bir sektörel segmentasyon çalışmasının yapılması gerekiyor, fuara gelen ziyaretçi hangi holde hangi firmaların olduğunu net şekilde bilebilmeli. Ardından, eğer yapılabiliyorsa sektörel eşleşmelerle satın alıcılar istekleri doğrultusunda doğru firmaların stantlarına yönlendirilebilirler. İkincisi; ziyaretçi çalışmasının etkili yapılması. Yani yerel sektörlerin bu fuardan haberdar edilmesi ve fuara katılmaları konusunda ikna edici olunması gerekmektedir. Son olarak ise; fuar katılımcı profiline uygun ziyaretçi çalışması ve fuar alanında doğru yönlendirmelerin yapılmış olması gerekir.

 

Bugüne kadar içinde yer aldığınız organizasyonlarda hiç unutamadığınız en iyi ve en kötü anınızı anlatabilir misiniz?

Yurt dışı fuarcılık sektöründe ya da genel olarak fuar organizasyonlarında katılımcı firmalarla ve organizasyonla ilgili olarak çeşitli sıkıntılar tabii ki yaşanabiliyor. Biz de kendimizi ara sıra bu türden zor durumlar içinde bulabiliyoruz. Fakat biz Expotim & Ladin Grubu olarak sunduğumuz profesyonel hizmet sayesinde, kısa sürede en doğru ve en etkili çözümlerimizle bu gibi durumlardan kolaylıkla çıkabilen bir firmayız. Yurt dışı fuarcılık sektöründe yaşanan ve insanların kötü birer anı olarak niteleyebileceği durumları hepimiz duyuyor ve biliyoruz. Biliyorsunuz ki, söz konusu yurt dışında düzenlenen bir fuar olunca, nakliye, yaptığınız işin en önemli kısımlarından birisi oluyor. Bu konu bizim sektörümüzde firmaların fark yaratarak kalitelerini ortaya koyduğu bir konudur. Eğer nakliye konusuna ciddiyetle yaklaşılmaz yahut da hafife alınırsa ortaya fuarın aksamasına kadar gidebilecek çok ciddi sorunlar çıkabiliyor. Biz Expotim & Ladin olarak, firmalara sunduğumuz ve vaat ettiğimiz hatasız ve gecikmesiz nakliye hizmetimiz ve operasyon bölümündeki arkadaşlarımızın özverili çalışması ile bugüne kadar bu konuda herhangi bir sorun yaşamadık. Daima katılımcı firmalarımızın fuara, ürünlerinin nakliyesiyle ilgili hiçbir kaygı taşımaksızın gelmelerini sağladık. Bizim fuarlarımızda, ihracatçı firmalarımız onlar için seçtiğimiz doğru pazarlara gelerek, az önce açıkladığımız “kaliteli ziyaretçiler” ile buluşmalı ve sadece onlara odaklanarak iş yapmalılar. Bizim yurt dışı fuar organizasyon firması olarak tek amacımız bu… En iyi anı olarak ise; az önce de sözünü ettiğimiz, 2012 yılında Iraq Oil & Gas – Basra Show ile başardıklarımızı söyleyebilirim. Zorlu bir coğrafya olarak nitelendirilebilecek bir bölge olan Orta Doğu’da Irak’ta, bir Türk firma olarak küresel ölçekte iş yapan petrol ve doğal gaz piyasasının devlerinin ilgisini çekebilmek ve onları düzenlediğimiz bir organizasyonla tek bir çatı altında toparlayabiliyor olmak, firma olarak başarabileceklerimiz adına bizlere umut vermiştir.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin