Öncü Döner insan kaynakları yatırımı gerçekleştirdi

Türkiye’nin önemli dürüm restoran zincirlerinden Öncü Döner, yeni dönemde insan kaynakları yatırımlarını temel öncelik olarak belirleyerek bu yönde sistem değişikliğine gidiyor

Öncü Döner insan kaynakları yatırımı gerçekleştirdi

Öncü Döner, mevcut kariyer planlama yetkinlikleri ve performans yönetim sistemlerinde önemli revizeler yaptı. Bu sayede mevcut insan kaynağının tüm birimlerde daha verimli olmasını hedeflediklerini anlatan Öncü Döner Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şahin: “Öncü Döner’in daha güçlü olmasını sağlayacak en değerli yatırımın insana yapılması gerektiğine inanıyor ve sürekli eğitimin öneminin farkında olarak, bu doğrultuda yatırımlarınızı genişletiyoruz.” dedi.

 

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncü Gelişim Akademisi ile tüm birimler için bütünsel yaklaşımla eğitim ve gelişim faaliyetlerine başladık. Bu yolla daha güvenli ve kaliteli şekilde hizmet sağlamayı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen bu eğitimlerle Öncü Döner çatısı altındaki tüm şubelerde yepyeni bir enerji yaratmayı amaçlıyoruz.”

 

Öncü Döner’in tüm şubelerinde aynı hizmet kalitesinin olmasının temel öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Hasan Şahin: “Bu anlamda verilen hizmetin müşteri bakış acısıyla ölçülendirilmesini sağlıyoruz. Müşteri deneyimleri bizim kendimizi geliştirmemiz için temel nokta. Dinamik ve enerjik yapımızın kaynağını oluşturan insan kaynakları politikamızı özenle hazırlıyor ve uyguluyoruz. Kurumsal hedeflere ulaşma yolunda insan kaynağı potansiyelinin ‘hedeflere uygun olarak’ kullanımının en az finansal kaynaklar kadar önemli olduğu gerçeğiyle hareket etmeyi ilke edindik.” dedi.