Perakende PageSkin

Öncel TAMPF’la olan ayrılığın perde arkasını anlattı

Öncel TAMPF’la olan ayrılığın perde arkasını anlattı

Röportaj: Onur Kaya

 

Öncelikle gündemi çok fazla ilgilendiren TAMPF’la olan BMD ayrılığını sormak istiyorum. Böyle bir kararın alınmasındaki nedenler nelerdi?

Bilindiği gibi Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyelerinin önemli bir kısmını ihracatçı markalarımız oluşturuyor. Bu noktada Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun (TAMPF) diğer üyeleri ile farklı önceliklerimiz bulunuyor. Kendi sorunlarımıza daha iyi odaklanabilme konusunda hem yönetim kurulundan hem de üyelerimizden yoğun talepler geldi. Bu talepler doğrultusunda olağanüstü genel kurulumuzu topladık ve katılan üyelerimizin oybirliği ile ayrılık kararı aldık.

 

BMD içerisindeki üyelerin böyle bir karar tepkileri nasıl oldu? Çoğunluğun sağlandığı aşikâr ancak, aynı fikirde olmayan üyelerin fikirleri nasıldı?

Yukarıda da belirttiğim gibi kararı oybirliği ile aldık. Dolayısıyla genel kurulda karşı görüş bildiren bir üyemiz olmadı.

 

Karar açıklandıktan sonra TAMPF tarafından size gelen geri bildirim ne yönde oldu?

BMD, üyelerinin çıkarlarını en üst seviyede gözetmek için kurulmuş bir dernek. Ayrılık kararımızı da bu ilkeden hareketle aldık. TAMPF yönetimi de kararımızı saygı ile karşıladı ve bize “hayırlı olsun” temennilerini iletti.

 

BMD olarak bu yol ayrımından sonraki süreçler nasıl işleyecek? BMD’nin yol haritasında neler var?

Yol haritamızı 3 başlıkta özetleyebilirim:

·        Markalarımızın yurt dışı cirolarını arttırırken mevcutlara yeni ihracatçı markalar eklemek. 

·        AVM’lerde özellikle 2016 ve öncesinde yapılan ve feshi durumunda perakendeciyi yüksek tazminatlarla karşı karşıya bırakan 5 – 10 yıllık sözleşmeler mevcut. Üyelerimizi mağdur eden bu sorunu kalıcı bir şekilde çözmek.

·        AVM’lerdeki Genel Gider Yönetmeliği yeterince şeffaf olmadığı için kontrol edilemiyor ve üyelerimizden yoğun şikâyetler alıyoruz. Yönetmeliğin şeffaf ve kontrol edilebilir hale getirilmesi için çalışmak.

 

Perakende sektöründe çatı örgüt olmak ve birleştirici güç olmak çok önemli bir misyon gerektiriyor. Bu anlamda sizce sektördeki herkes için yapılabilecek özeleştirileriniz ve önerileriniz ne olabilir?

BMD, perakende dünyasının en etkili ve prestijli derneği konumunda bulunuyor.  Biz etki gücünü her geçen gün arttıran derneğimizin itibarını ve prestijini daha da yukarılara taşımak istiyoruz.
BMD olarak uzun zamandır günlük kurdan kira faturası kesen AVM’lerden şikayetçisiniz. Kurların tarihi zirveleri gördüğü bugünlerde aynı sorun devam ediyor mu?   

AVM yatırımcılarının yüzde 60 – 65’i ile kira konusunda sorunumuz yok. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu bu zor dönemde bizlerle omuz omuza veren, dayanışma sergileyen AVM yönetimlerine bir kez daha kamuoyunun huzurunda teşekkür ediyorum. Doların 6,5, avronun 7,5 TL olduğu bir ortamda bize günlük kurdan, yani “felaket kuru”ndan fatura göndermeye devam eden AVM yönetimleri ile ilgili takdiri de sektörümüzün ve halkımızın vicdanına bırakıyorum.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin