Omega’dan AVM’ler için flaş çözüm: Canlı yoğunluk takibi

Omega’dan AVM’ler için flaş çözüm: Canlı yoğunluk takibi

Dijitalleşmeye doğru giden AVM dünyasında, Omega Bigdata’dan bir yenilik daha geldi. 11 Mayıs itibarıyla açılmaya başlanan AVM’ler için ziyaretçilerin en çok merak ettiği konu, anlık yoğunluk durumları oldu. Müşteriler bu günlerde gidecekleri AVM’lerin kalabalık olup olmadığını, sosyal mesafe kurallarına uygun bir ortam olup olmadığını merak ediyor. Omega Bigdata firması satış yönetici Onur Gökbudak, özellikle Rusya ve Dubai olmak üzere birçok farklı ülkeden talep gören geliştirdikleri bu yeni çözümleri hakkında detaylı bilgileri şöyle aktarıyor;

 

Ziyaretçilerin bu yeni dönemde AVM’lere gelmesi noktasında verdikleri kararlarda, AVM’nin anlık yoğunluk durum bilgisi ekstra önem kazandı. Bu kapsamda hazırladığımız yeni çözümümüz olan AVM’lerin canlı yoğunluk durumunu gösteren mikro siteler sayesinde AVM’ler, anlık yoğunluk durumlarını hem AVM resmi web sitelerinden hem Instagram hesaplarından hem varsa mobil uygulamalarından hem de AVM içi ve dışındaki ekranlardan canlı şekilde paylaşabilecekler. İnsan sayma sistemleri ile entegre çalışan bu çözümde, ziyaretçilerin AVM’lere teker teker alındığı da göz önünde bulundurarak girişlerde oluşan kuyrukları azaltmak ve yoğunluğu en aza indirgemeyi hedefliyoruz. Bu hizmet kapsamında ziyaretçiler, mikro siteler üzerinden AVM’ye gelecekleri saatleri bildirerek rezervasyon yapabiliyor olacaklar. Ayrıca ziyaretçiler bu arayüzlerden AVM’nin COVID-19 tedbirlerine uygunluğu hakkındaki geri bildirimlerini de paylaşabiliyor olacak.

 

Anlık yoğunluk durumları içeriye yeni ziyaretçi almaya uygun olmayan AVM’ler için en uygun saatin ne olacağı ve AVM’ye ne zaman gelinebileceği gibi soruların yanıtlarının da bu alanlarda gösterilebileceğini belirten Onur Gökbudak, ziyaretçilerin evlerinden dahi çıkmadan, gidecekleri AVM’nin canlı yoğunluğunu görebileceklerini, eğer AVM yoğunsa kendileri için uygun saate rezervasyon yaptırabileceklerini vurguluyor.