Oksijen Penceresi

Daha sağlıklı, mutlu ve verimli bir yaşam için neler yapabiliriz? Yaşadığımız şehri terk etmeden, yarın değil, hemen şimdi kendimizi daha iyi hissedebilir miyiz? Kendi özümüze daha yakın olabilmek, kendimizi keşfetmek, stres ve öfkeden arınmak, yorulan duyu organlarımızı dinlendirmek, daha sağlıklı ve mutlu olmak mümkün mü?

2000’li yılların başından bu yana bu konular üzerinde çalışıyor, araştırmalar yapıyorum. Bunun sonucunda zamanla en iyi fikir ve uygulamaların en yalın ve pratik olanlar olduğunu deneyimledim. Yaşam standardımızı yükseltmenin en etkili yollarının başında da nefes almayı yeniden öğrenmek olduğunu fark ettim. Doğru ve etkili alınan nefes ardından diğer tüm değişimler daha da kolaylaşıyor ve anlamlı hale geliyor. Oxygen Window (Oksijen Penceresi) isimli geliştirdiğimiz yaklaşım, bu ihtiyaçtan dolayı doğal bir şekilde doğdu. Oxygen Window tekniklerini uygulayarak evimizde ve işyerimizde mekan değişikliği yapmaksızın bedenimizi, zihnimizi ve kalbimizi akort etmemiz mümkün olabiliyor. Bu sayfada da sizlerle her sayıda bazı uygulamalar paylaşacağım.

 

Dilerseniz ilk egzersizimizi birlikte yapalım:

• Rahat bir yerde sırtınızı yaslayarak ancak biraz dik bir şekilde oturun.

• Bulunduğunuz oda biraz daha sakin ve sessiz olursa egzersiz kolaylaşacaktır. Cep telefonunuzu uçuş moduna alın. (Tebessüm etmek de egzersiz ön hazırlığını

kolaylaştıracaktır)

• Gözlerinizi kapatın.

• Yaklaşık 1 dakika kadar sakince nefes alıp verin. Özel bir ritim ya da hız belirlemenize şimdilik gerek yok. Yavaş yavaş kalp atışlarınızı kendi içinizde duymaya çalışın. Bu ilk başlarda kolay olmayabilir ancak zamanla deneyimleyeceksiniz.

• Dikkatinizi yalnızca kalp atışlarınıza verin. Nefesinizin gitgide sakinleştiğini hissedeceksiniz.

• 3 dakika kadar bu çalışmaya devam edin. Ardından gözlerinizi hafifçe açı ve kendinizi büyük bir bardak limonlu su ile ödüllendirin.

• Uykunuz geldiyse ve imkânınız varsa öğlen saatlerinde kısa bir şekerleme yapın, buna imkânınız yoksa size iyi gelebilecek bir kitap okuyun ya da müzik dinleyin.

• Egzersizden hemen sonra ve aniden zorlayıcı işlere kendinizi kaptırmayın. Egzersizin tüm bünyenize faydalı olabilmesine ve etkisinin sinmesine birkaç dakika izin verin. İlgili egzersizi mideniz çok boş ya da dolu değilken, günde en az 3-4 defa tekrarlayın. Ortalama 40 gün kadar devam edin. Binlerce yıllık bu uygulama vesilesi ile içsel otokontrol beceriniz gelişecek, vücut kimyanız dengelenecek ve günlük yaşamınızda daha atik ve etkili olabileceksiniz.