Nielsen: Tüketiciler ev keyfine yöneldi

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Nielsen’in araştırmasına göre, hızlı tüketim ürünleri pazarında tüketici eğilim ve davranışları değişiklik gösterdi, ülkemizde tüketiciler ev keyfi ürünlerine yöneldi

Nielsen: Tüketiciler ev keyfine yöneldi

Nielsen Araştırma Şirketi, ülkemizde “evde keyif” olgusunun öne çıktığını açıkladı. Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan “Ev keyfine yönelik ürünlerin toplam performansına baktığımızda, hem hacim hem de ciro olarak gıda ortalamasının çok üzerinde bir büyüme görmekteyiz. Bu kategoriler arasında kahveler, hazır toz tatlılar, dondurmalar, dondurulmuş gıda, noodle, cips ve benzeri kategorileri saymak mümkün.” diye konuştu. Araştırmaya göre ev dışı aktiviteler düşerken, “evde keyif” artıyor. 10 alışverişçiden 8’i evde daha çok vakit geçiriyor.

 

Nielsen, bu durumun bizleri yeni trendlerle tanıştırdığını da paylaştı. Bu trendler arasında Lagom trendi, ‘her şey ne eksik ne fazla, tam kararında’ anlamını taşırken, Hygge ise evde keyif anlamına geliyor. Lagom trendinin “Sadece ihtiyacım olan ürünleri alıyorum.” başlığında somutlandığını belirten Nielsen, Hygge trendinin ise özellikle ev keyfine yönelik ürün satışlarında yansıma bulduğunu ifade etti.