Nestle yüzde 4 büyüdü

14 Şubat 2014 Cuma

Nestlé, 2013 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

nestle-yuzde-4-buyudu

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 2013 yılı küresel finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre, Nestlé geçtiğimiz yıla göre cirosunu yüzde 2.7 oranında artırarak 92,2 milyar İsviçre Frankı satışa ulaştı, organik büyüme yüzde 4.6, reel iç büyümesi yüzde 3.1 olarak gerçekleşti.

Nestlé CEO'su Paul Bulcke 2013 yılı sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi, “2013 yılında makro çerçevede büyüme, gelişmiş ülkelerde en alt düzeyde, gelişen pazarlarda ise daha önce gördüğümüz seviyelerin altında yumuşak bir büyüme seyri izledi. Nestlé olarak bu duruma, marka desteğini artırarak, inovasyonları hızlandırarak ve fiyatlandırmalarımızın tüketici ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde gerçekleşmesini sağlayarak yanıt verdik”

2014’te hedef yüzde 5
Paul Bulcke, 2013 yılı sonuçlarından hareketle Nestlé’nin 2014’teki ve uzun vadedeki hedeflerine ilişkin olarak ise şunları belirtti, “Uzun vadeli stratejik yönelimimiz ise beslenme, sağlık ve iyi yaşam konusunda lider olmaktır. Bu stratejiyi, Nestlé Health Sciences’ın oluşturulmasıyla güçlendirdik ve Nestlé Skin Health S.A.'nın kurulmasıyla uzmanlaşmış tıbbi cilt tedavisi alanına yönelik olarak genişletiyoruz. Geçtiğimiz yılın zorlu geçmesinin ardından 2014 yılı da büyük ihtimalle aynı şekilde geçecek. Nestlé'nin kârlı büyüme ve kaynak verimliliği modeli ile performansımızı artırmak için disiplinli bir şekilde hareket etmeye devam edeceğiz. Bu nedenle 2014 yılı performansımızın geçtiğimiz yıla benzer olacağını bekliyorum ve ikinci yarısı ağırlıklı olmak üzere yaklaşık \%5 oranında büyüme ile beklentilerin üzerine çıkacağımızı, kârlılık, sabit kurlarda hisse başına baz kazançlarda ve sermaye verimliliği konusunda gelişme göstereceğimize inanıyorum.”

Büyümenin bölgesel dağılımı
Nestlé Grubu'nun 2013’teki organik büyümesi geniş bazlı oldu, Amerika kıtasında yüzde 5,1, Avrupa'da yüzde 0,8 ve Asya, Okyanusya ile Afrika'da yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Nestlé’nin faaliyetleri gelişmiş pazarlarda yüzde 1,0 büyüdü ve 51,4 milyar İsviçre Frankı'na ulaştı. Gelişmekte olan piyasalarda ise yüzde 9,3 büyüme ile 40,8 milyar İsviçre Frankı satış rakamı elde edildi. Reel iç büyüme, Amerika kıtasında yüzde 2,1, Avrupa'da yüzde 1,9 ve Asya, Okyanusya ve Afrika'da yüzde 5,9 oldu. Bu büyüme oranı Nestlé’nin beklentilerin üzerinde performans göstermesini sağlayan önceliklere odaklanmış olmasının bir yansıması. Nestlé, tüketicilere en kaliteli değeri sağlayarak rekabetçi olabilmeyi, markalarına yatırım yapmayı ve günün zorlu ortamında kazanabilmek için yetkinliklerini geliştirmeyi öncelikleri olarak benimsiyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri