Nestle ürünlerini blockchain teknolojisiyle takip edecek

İsviçre merkezli gıda perakende devi Nestle, 2 Temmuz’da yayınlanan bir basın bülteninde, tedarik zinciri boyunca ürünlerini Blockchain ile takip etme planını açıkladı

Nestle ürünlerini blockchain teknolojisiyle takip edecek

Gıda devi Nestle, projeyi OpenSC ile ortak yürütecek. OpenSC, Ocak ayında WWF-Avustralya ile küresel kurumsal girişim BCG Dijital Girişimler arasındaki ortaklık aracılığıyla başlatılan bir blok zinciri platformu.

 

Nestle, bu proje sayesinde, açık blok zinciri teknolojisini bu şekilde kontrol edeceğini açıklayan ilk büyük yiyecek ve içecek şirketi haline geldiğini iddia ediyor. OpenSC platformuyla, tüketicilerin bağımsız olarak doğrulanabilir sürdürülebilirlik ve tedarik zincirine erişebilecekleri bildiriliyor.

İlk pilot program, Yeni Zelanda’daki çiftliklerden ve üreticilerden Orta Doğu’daki fabrikalara ve depolara süt takibi yapacak. Pilot projenin amacı, sistemin ölçeklenebilir olup olmadığını bulmaktır.

 

Konuyla ilgili olarak konuşan Nestlé Küresel Kaynak Sorumlusu Benjamin Ware: “Bu açık blok zinciri teknolojisi, dünyanın herhangi bir yerindeki herkesin sorumlu kaynaklarımızı ve rakamlarımızı değerlendirmesini sağlayacak.” dedi.