Nestle “blockchain” girişimine dahil oluyor!

30 Ocak 2019 Çarşamba

İsviçre merkezli perakende devi Nestle S.A yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamaya göre, içerisinde Walmart (NYSE:WMT) ve Unilever (LON:ULVR) gibi dünyanın en büyük gıda ve süpermarket zincirlerinin de yer aldığı blockchain tabanlı IBM(NYSE:IBM) Food Trust girişimi, 2019 yılında yeni tüketiciler ve yeni perakende zincirleri ile büyümeye devam edecek

nestle-blockchain-girisimine-dahil-oluyor

Nestle’nin küresel tedarik zinciri bölümünde dijital dönüşümden sorumlu olan Benjamin Dubois, söz konusu girişimin gelişmeleri hakkında geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda konuştu. Dubois tarafından aktarıldığına göre IBM Food Trust blockchain ağı 2016 yılının sonbahar döneminden beri aktif ve ilk ürün takip denemeleri Walmart tarafından Çin içerisinde Ekim 2016 tarihinde yapıldı. Nestle ise bu sistemi kullanarak ürün takibi yapmaya 2017 yılının Ağustos ayında başladı ve o tarihten beri bunu sürdürmekte.

 

Dubois’in aktardığına göre proje tüketicilerin ”daha fazla şeffaflık ve güven” talebinden doğdu ve blockchain’in sunduğu yeni imkanlar tüketicilerin istediği bu talepleri karşılayabilmekte. Temel olarak şirketlerin gıda tedarik zincirleri veya olası durumlarda gıda geri çekme eylemlerine yardım etmesi için üretilen girişim, tüketicilere yönelik riskleri oldukça etkili bir şekilde azaltabilmekte. Blockchain ile bütün ürünlerin üretim zinciri çok rahatlıkla takip ediliyor ve her bir tedarikçi istediği kadar veriyi ağdaki diğer ortaklar ile paylaşabiliyor. Söz konusu verilerde taşıma tarihleri, ürünlerin etiketlenme tarihleri, ürünlerin hasat tarihi gibi oldukça önemli bilgiler yer alıyor.

 

Görünüşe göre 2019 yılında da çok fazla yeni firmanın ve perakende devinin blockchain’e geçiş yapmasına tanıklık edeceğiz.

 
Nestle: IBM Food Trust Blockchain Ağı, 2019 Yılında Daha Fazla Genişleyecek isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri