Namet, 750 milyon TL ciro hedefliyor

ISO 500 listesinin 120’nci sırasında yer alan, 2011’de 595 milyon TL ciro gerçekleştiren gıda sektörünün amiral gemilerinden Namet, 2012’de bu rakamın üstüne çıkmaya hazırlanıyor. Birçok kuruluştan ödüller alarak başarısını taçlandıran Namet’in Genel Müdürü N. Tarık Kayar, “2012’de, 595 milyon TL olan 2011 ciromuzun üzerine çıkarak 750 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor

Namet, 750 milyon TL ciro hedefliyor

Uğur TATLI

Köklü bir geçmişe sahip olan Namet, Ekonomist dergisinin Türkiye Ekonomi Bankası ile birlikte hazırladığı, “Anadolu’nun 500 Büyük Şirketi” listesine 40’ıncı sıradan giriş yaptı. Bu başarının altında yatan sebepler neler? Bir markayı “Anadolu Kaplanı” yapan unsurları sizlerden dinleyebilir miyiz?
Başarımızın temelinde sektörel uzmanlığımız, teknolojik yatırımlarımız, yüksek standartlardaki ürün kalitemiz ve tüketicilerimize her zaman en iyiyi ve en güzeli sunma çabamız yatıyor. Üretimini 68 milyon dolarlık yatırımla 2010 yılında devreye alınan, 34 bin 600 metrekarelik kapalı alana sahip Çayırova tesislerinde gerçekleştiren firmamız, hem imalat kapasitesini ve mamul çeşitliliği artırmayı hem de üretim teknolojilerini sürekli olarak güncel tutmayı amaç ediniyor. Bu doğrultuda, açılışından bu yana fabrikamıza 15 milyon doların üzerinde ek yatırım yaptık. Namet’in üretim, satış ve pazarlama süreçlerinde gösterdiği bu duyarlılık ve satış noktalarına en kaliteli ürünlerle ulaşma çabası, kuruma hem tüketici memnuniyeti hem de satış başarısı olarak geri dönerek, aynı zamanda çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ödül ve plaketlerle de taltif ediliyor. Fortune Türkiye dergisinin 2011 verilerini baz alarak hazırladığı, “Türkiye’nin En Büyük İlk 500 Şirketi” listesinde 187’nci sırada yer alan Namet, Capital 500 listesinde 234’üncü, ISO 500 listesinde de 120’nci sırada konumlandı.

Ocak ayında sertifikalarınız arasına TSE’den aldığınız Helal Gıda Sertifikası’nı da eklediniz. Namet’in bu belgeyi alması markaya ne tür artılar sağladı? Özellikle ihracat kanalında artış oldu mu?
Helal gıda bizim için yeni bir konu değil. Biz üretimimizi daha önce de İslami kurallar çerçevesinde gerçekleştiriyorduk.  Bu çerçevede akredite bir kuruluştan Helal Sertifikası da almıştık. Söz konusu belgenin süresi dolunca, tüketicilerimizin helal gıda tüketmeye yönelik hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, 2011’in son aylarında, İngiltere merkezli Halal Food Authority’ye başvurduk ve QA Technic şirketi tarafından denetlendikten sonra, helal sertifikası aldık. Yine aynı dönemde TSE’ye de müracaat ederek konusunda uzman denetçilerin ve din görevlilerinin gözetiminde değerlendirmeye tabi tutulduk. Değerlendirme sonucunda kesimhanemiz ve fabrikamız için Helal Sertifikası almaya hak kazandık. Böylece bu konuya vermiş olduğumuz önemi, hem uluslararası hem de ulusal platformlarda bir kez daha göstermiş olduk. Aldığımız bu belgeler bize iç ve dış pazarlarda satış gelirlerimizi artırma anlamında pozitif bir ivme kazandırdı.

Standartlara uygun ilk gıda üretim tesisi

Bir markayı başarıya götüren öğelerin başında kaliteye ve hijyene verilen önem ilk sırada yer alıyor. Söz konusu olan bir gıda ürünü ise kalite ve hijyen ayrı bir önem kazanıyor. Bu bağlamda Namet’in Çayırova tesisleriyle ilgili bilgiler alabilir miyiz?
Namet Çayırova tabrikası Türkiye’nin Avrupa Birliği Hijyen Standartlarına uygun ilk gıda üretim tesisi olma özelliğini de taşıyor. Tesisin tüm dizayn/proje çalışmaları yerleşim, iş akış, makine parkuru ve hijyen kriterlerinin gerek Türkiye gerekse Avrupa Birliği normlarını karşılaması için uzmanlığı tüm dünyada kabul gören Alman proses dizayn firması “LißnerEngineers + Architects” tarafından gerçekleştirildi. Fabrika içerisindeki tüm metal aksamlarda paslanmaz çelik, yer ve duvar kaplamalarında ise bakteri tutmaz malzemeler kullanılarak, bilgisayar kontrollü soğutma sistemi ile tesis içindeki sıcaklık, hijyen ve sağlık açısından sürekli sabit tutuluyor. Ayrıca tesiste, tüm çalışanlar hijyen bariyerlerinde el ve ayakkabılarını dezenfekte ederek üretim bölümüne geçiyorlar. Üretim süreçlerinde kullanılan kuter arabaları, fırın arabaları ve et taşıma kasaları, her kullanımdan sonra otomatik yıkama istasyonlarında mutlaka yıkanıyor ve dezenfekte ediliyor. Fabrikada üretimden sevkiyat ve satışa kadar tüm süreçler el terminali ve el barkodu ile işleyen otomasyon sistemi mevcut ve bu sayede tüm ürünler geriye dönük olarak izlenebiliyor. Fabrikamız, ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, IFS v.6, BRC v.6, PAS 220:2008 Kalite ve Gıda Güvenliği Sistemi Belgeleri ile TSE ürün ve hizmet yeterlilik belgelerine de sahip.

Ette soğuk zincirin kırılmaması başlı başına dikkat edilmesi gereken bir proses olarak karşımıza çıkıyor. Namet, satış noktalarına ulaşıncaya dek soğuk zincirin kırılmaması adına ne tür önlemler alıyor?
Namet olarak bin tonluk mamulü aynı anda taşıma kapasitesine sahip 100 araçlık bir dağıtım filomuz var. Filomuzdaki araçlar frigorifik özellikte olduğu için içlerindeki sıcaklık, takip sistemi sayesinde uzaktan da kontrol edilebiliyor. Bölge müdürlüklerimizdeki teknolojik altyapı ve soğuk hava depoları da bu konudaki kalite anlayışımızın birer yansıması olarak göze çarpıyor.

“Perakende, disipline olmalı”

Namet’in penceresinden baktığınızda perakendenin havası nasıl seyrediyor? Kısa bir sektör değerlendirmesi yapar mısınız?
Biz perakende kanalının daha disiplinli bir biçimde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörün en küçük satış noktalarına kadar disipline olması satışların artmasına sebebiyet verecek, bu durum biz üretici firmaların gelişmesine de katkı sağlayacak.

Namet’in ileriye dönük hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Namet’in öncelikli hedefi; pazar lideri olarak kendisini ve sektörü sürekli olarak geliştirmek ve özellikle teknolojik anlamda güncel kalabilmek. Orta vadeli planlarımızın içerisinde ise Konya’da yeni bir kombina açmak, devlet kurumlarıyla işbirliği içerisinde “Et Teknolojileri Meslek Lisesi”ni hayata geçirmek ve Türkiye’nin en büyük besi üretim çiftliğini kurarak hizmete açmak, yer alıyor. Şirketimiz her sene yaklaşık yüzde 20-25 oranında büyüyor. 2012 yılsonu için de benzer bir hedef çıtası koyduk. Bu doğrultuda 2012’de, 595 milyon TL olan 2011 ciromuzun üzerine çıkarak 750 milyon TL ciro hedefliyoruz.