Müşteri memnuniyetinin arka plandaki kahramanları!

04 Mayıs 2018 Cuma

Her gün onlarca ihtiyacımız için başvurduğumuz alışveriş süreçlerinin arkasında kalan kısmı kimse düşünmez aslında. Tedarikçiye gittiğinizde eğer aradığınız ürünü o an orada bulamazsanız, o dükkan sizin için en kötü tecrübenizi yaşamanıza sebep olan işletme olarak kalacak aklınızda. Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) dediğimiz ve gerçekten hızına insanların yetişebilmesinin güç olduğu sektörde, kimse tüketicinin aklında kötü tecrübeye sahip ve yok satmaya alışmış bir işletme olarak kalmak istemez. Bu sebeple kesinlikle aksaklık yaşamayacağınız bir lojistik alt yapıya sahip olmalısınız. Fevzi Gandur Logistics tam da bu süreçlerde sizlere en büyük desteği verebilecek özel firmalardan. FMCG’yi tanıyan, Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) gibi önemli derneklere üye olarak sektörün içerisinde yer alan önemli bir firma. Bizler de bu sayımızda hem lojistiğin önemini hem de Fevzi Gandur Logistics’in yürüttüğü çalışmaları sizler için Kontrat Lojistiği Genel Müdürü Efe Göktuna’dan dinledik…

musteri-memnuniyetinin-arka-plandaki-kahramanlari

Röportaj: Onur Kaya

 

Fevzi Gandur Logistics'in iş kollarından ve yürüttüğü iş hacminin toplamından kısaca bahsedebilir misiz?

Fevzi Gandur Logistics, uluslararası hava, kara, deniz taşımacılığından depolamaya ve yurtiçi hizmetlerimiz ile entegre dağıtım çözümlerine kadar lojistik operasyonların her alanında varolan, müşterilerinin ihtiyaçlarına özel çözümler sunabilen bir lojistik firmasıdır. Etkin yurtdışı ağı ile dünyanın herhangi bir noktasıyla Türkiye’nin en ücra köşesini birbirine bağlayacak bir alt yapıya sahiptir. Ayrıca bu operasyonları yürütürken müşterilerine tek bir müşteri temsilcisi kontağı ve IT alt yapısı sunarak, kesintisiz ve şeffaf bilgi ve heran erişilebilir olmanın avantajlarını yaşatmaktadır.

 

Özellikle perakende sektöründe hizmet verdiğiniz markalar hangileri?

FMCG sektörünün en önemli oyuncularından, dondurulmuş gıda alanında sektöre hızlı giriş yapan global markalara kadar, kuru gıda, maden suyu, kozmetik ürünleri, temizlik malzemeleri dahil birçok alanda üretim ve satış yapan, PLAT ve sektördeki önemli derneklere üye,  yüzlerce markanın lojistik çözüm ortağıyız.

 

FMCG gibi sürekliliği ve devinimi çok hızlı olan bir sektöre hizmet veriyorsunuz. Bu süreçlere nasıl yetişiyorsunuz?

FMCG sektöründe önem arz eden kavramlardan bir tanesi ürünün doğru yer ve zamanda nihai tüketicinin kullanımına sunulmasıdır. Üretim ve kalite standartlarının bu derece yüksek olduğu FMCG sektöründe istenen ürünü istenen zamanda tüketiciye sunamaz iseniz üretici firma açısından rafta olmamanın kaybı sadece prestij kaybı ile sınırlı olmaktan öte, tüketicinin alternatif üreticiyede yönelmesine de neden olabilir. Bu nedenle lojistik firmalarına büyük görevler düşmektedir. Biz, tüm Türkiye çapında özellikle zincir mağaza ve distribütör kanallarına ulaşabilecek parsiyel ve mikro dağıtım çözümlerimiz ve uzman kadromuzla müşterilerimizin bu önceliğini gözeterek fark yaratmaya devam ediyoruz. Tüm operasyonlarımız ciddi bir yatırım ile hayata geçirdiğimiz OTM yazılımımız ile entegredir ve lojistik süreçlerinin her alanında müşterimize doğru ve şeffaf bir bilgi sağlayabilecek durumdayız. Sevkiyat bilgisinin alınmasından yüke ilişkin faturanın oluşturulup mutabakat sağlanmasına kadar tüm süreçlerimizi sistem üzerinden yürütüyoruz. Fark yaratan uygulamalarımızdan bir diğeri ise sevkiyatlara ilişkin her zaman acil durum eylem planımızın hazır olmasıdır. Diğer pek çok lojistik operatör, bayramlar ve özel günlerde sınırlı personel ile çalışırken, biz Afyon ve Erzincan gibi zorlu coğrafyalarda dahi günde 100 – 150 araçlık sevkiyatlarımızı 7/24 vardiya sistemi ile devam ettirmekteyiz. Kısacası arka planda kendini müşterilerimizin memnuniyetine adamış bir ekip tüm özverisi ile müşterilerimize kesintisiz hizmet avantajı sağlamaktadır.

 

Teslimat süresi konusunda 36 saatte depolara ve marketlere ürün tedariğini sağlayabilme gibi bir alt yapıya sahipsiniz. Bu sürecin detaylarından ve teknolojik alt yapınızın özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Zincir mağaza depolarına yoğun bir sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Bizim için sevkiyatta doluluk oranı ikinci planda gelmektedir. Müşterilerimizin ürünlerinin zamanında nihai tüketicinin elinde olması için tüm özveri ve çabayı sarf ediyoruz. Gerekli durumlarda araç doluluk oranına bakılmaksızın verdiğimiz taahhüdün önemi ile bir palet dahi olsa malzemeyi komple araç ile en yakın aktarma merkezimize transfer etmemiz söz konusu olabiliyor. Zincir mağaza sevkiyatlarında tüm süreç sipariş safhasından teslimata kadar networkümüz içerisinde kapalı sistem üzerinden yönetilmektedir. Elbette bu husus özellikle ürünün söz verilen sürede tesliminden teslim evraklarının zamanında müşteriye ulaştırılmasına kadar tüm süreci kapsamaktadır. Özetle Fevzi Gandur Logistics'i rekabette ön plana çıkaran en önemli detay müşteri memnuniyetine duyduğumuz hassasiyettir.

 

Lojistik kavramına genel olarak bakılacak olursa, en önemli yapı taşı nedir?

Binlerce aracınız, 100 binlerce metrekare depolarınız olabilir ancak tüm bu ekipman ve yatırımları yönetecek ve işletecek doğru ve özverili personele sahip değilseniz birşeyleri ıskalıyorsunuz demektir. İşte bizi rakiplerimizden ayıran en önemli fark kalifiye hizmet veren ve kendini işine adamış sektörün profesyonellerini bünyemizde barındırmamızdır. 2017 senesinde kazandığımız ve lojistik sektöründe bir ilk olan “Great Place to Work” ödülü çalışanlarımızın firmalarına verdiği güvenin ve inancın bir göstergesidir.
Ar-Ge ve inovasyon süreçlerine yatırım yapmayan her firmanın zor süreçlerden geçeceği bir dönemdeyiz. Siz bu konudaki yatırımlarınızı nasıl planlıyorsunuz? Ne kadar bir bütçe ayırıyorsunuz?

Biz hizmet verdiğimiz sektörlerin süreçlerinde fark yaratmak için her türlü yeniliği takip ediyor ve inandığımız alanlarda yatırım yapmaktan çekinmiyoruz. Son dönemde gıda ve medikal sektörünün ihtiyaçlarına yönelik özel ekipman yatırımlarımız neticesinde çok ciddi bir müşteri memnuniyeti sağladık ve güzel geri dönüşler aldık. Bu anlamda yatırımlarımız devam ediyor olacak.

 

Çevre bilinci ve sürdürülebilir yaşam için doğasever çalışmalara imza atmak şart. Fevzi Gandur Logistics bu konuda nasıl çalışmalar yürütüyor?

Özellikle son dönemde araç yatırımlarımızı Euro 6 motor çekiciden yana yaparak C02 emisyon hacmini düşürüp, çevreye duyarlı bir operasyon yürütmeye çaba sarfediyoruz. Bunun haricinde firma personelimizin gönüllü olarak yürüttüğü çevre dostu aktiviteleri de destekliyor ve dahil oluyoruz.

 

70 yıllık bir aile şirketi olarak nasıl bir şirket ahlakı hakim Fevzi Gandur Logistics’te? Kuşaklar arası bağlantıyı nasıl sağlıyorsunuz?

Fevzi Gandur Logistics vizyon, misyon ve etik kuralları olan kurumsal bir organizasyondur. Biz temel değer olarak benimsediğimiz ve  “Fevzi Gandur’lu Olmak” kitapçığımızda da olan “Güvenilirlik” , “Mükemmellik”, “Sürekli öğrenme” ve “Yenilikçilik” ilkelerimize sahip çıkıp teşvik ederken, çalışanlarımızın işlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak her türlü projeyi destekliyoruz. Şirketimizde her çalışanın fikrini açıkça dile getirebileceği ve üst yönetimle paylaşabileceği  “Açık Kapı” politikası hâkimdir. Ayrıca her tür yenilikçi fikrin desteklendiği ve ödüllendirildiği kurumsal bir şirket kültürünü benimsemekteyiz.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri