MÜSİAD Fuarı bünyesinde “Malezya Pavyonu” açıldı

12 Ekim 2012 Cuma

14’üncü MÜSİAD Uluslararası Ticaret Fuarı bünyesinde dün, Malezya’nın 48 önde gelen firmasının katılımıyla “Malezya Pavyonu” açıldı

musiad-fuari-bunyesinde-malezya-pavyonu-acildi

Açılışı Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Sri Mustapa Mohammed, Malezya Türkiye Büyükelçisi Saipul Anuar Abd Muin ve Matrade CEO’su Wong Lai Sum ile birlikte yaptı. Aynı gün Türk ve Malezyalı işadamlarının katıldığı bir iş yemeği düzenlendi. Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirilen ve 250 işadamının katıldığı akşam yemeğinin açılış konuşmasını MÜSİAD Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın yaptı.

Akşam yemeğinde Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Dato Sri Mustapa Mohammed “Malezya’da İş Yapmak” konulu, Türk işadamlarını bilgilendirici bir sunum yaptı. Malezya’da 130 milyon dolar tutarında dünyanın en büyük oleo kimya tesisi yatırımının sahibi Evyap Sabun CEO’su Mehmet Evyap da, Malezya’daki yatırım ve iş hayatına dair deneyimlerini paylaştı.

Ayrıca gecede, RMK Marine ile Malezya’dan Perlis Marine Engineering arasında gemi yapımı ve tamiri konusunda da bir ön anlaşma imzalandı. Daha sonra Malezya Folklorunu ve Kültürünü tanıcı, konuklar tarafından da çok beğenilen bir dans gösterisi yapıldı.

Etkinlikler sürecek
11- 14 Ekim 2012 tarihleri arasında devam edecek “Malezya Haftası” etkinlikleri çerçevesinde; İkili Ticari Görüşmeler ve Yuvarlak Masa Toplantıları devam ederken bir taraftan da kültür – sanat etkinlikleri yoğun şekilde devam edecek.

Malezya Şefler Derneği’nden Şef Haji Raja Kamaroszaman ve Şef Poobalan Geleneksel Malezya Mutfağından örnekler hazırlayacak. Konukların beğeneceği Malezya’nın önemli lezzetleri arasında “Nasi Lemak, Rendang, Satay ve Roti Canai” yer alıyor.

“Malezya Haftası” çerçevesindeki performanslar Yeşilköy’deki CNR Expo Center 8’inci Hall’deki Malezya Pavyonu yanı sıra, her gün Şişli’deki Cevahir AVM’de sergilenecek ve Kanal Türk’de yayınlanacak. Hafta içindeki eş zamanlı etkinliklerden birisi de  “Malezya Resim Galerisi ve Çocuk Atelyesi”nin yetiştirdiği sanatkar gençlerin Malezya’ya özgü eserleri yine Cevahir AVM’de ziyaretçileriyle buluşacak.

Malezya Haftası süresinde Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Dato Sri Mustapa Mohammed Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında ön sırada yer alan iki fabrikayı da ziyaret edecek. Dato Sri Mustapa Mohammed’in tetkik edeceği fabrikalardan biri Evyap Sabun, diğeri ise Arçelik.

Evyap Sabun Malezya’da 130 milyon dolarlık dünyanın en büyük oleo kimya tesis yatırımını gerçekleştirirken, Arçelik ise beyaz eşya, elektrik ve elektronik entegre üretim tesisi kurmayı hedefliyor.

11- 14 Ekim günlerinde Türk – Malezyalı işadamları arasında önemli işbirliklerinin gelişmesi ve Türk – Malezya Halkları arasında zaten mevcut olan sempati ve dostluğun daha da pekiştirilmesi hedefleniyor.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri