Musa Göçmen’den muhteşem 10 Kasım konseri

ECE Türkiye tarafından yönetilen Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden ANKAmall’da Atatürk, Musa Göçmen ve Ata’nın sevdiği şarkılarla anıldı

Musa Göçmen’den muhteşem 10 Kasım konseri

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 80’inci yıldönümünde ANKAmall’da çeşitli etkinliklerle anıldı. Musa Göçmen ve orkestrası tarafından gerçekleştirilen muhteşem konserde Atatürk’ün sevdiği şarkılar hep bir ağızdan söylendi.  “Ah bir ataş ver”, “Fikrimin ince gülü”, “Bülbülüm altın kafeste”, “Sarı Zeybek” gibi şarkıların söylendiği konserde anekdotlarla Ata’nın anılarına da yer veren Göçmen, duygu yüklü anlar yaşattı. Atatürk’ün çok güzel şarkılar söylediğini, doğaçlamalar yaptığını söyleyerek müziğe, sanata verdiği önemi anlattı.

 

“En güzel anma böyle oluyor; söyledikleriyle, yaptıklarıyla…”

En güzel anma şeklinin Ata’nın söyledikleri ve yaptıkları ile olduğunu vurgulayan sanatçı konserinde halk müziği şarkılarına da yer vererek bu müziğin de Cumhuriyet’in kazanımlarından olduğunu anlattı. Göçmen: “Biz şimdi halk müziğini düşündüğümüzde sanki binlerce yıldır bu formuyla kullandığımız şekilde zannediyoruz. Ama gerçekte Cumhuriyet’ten önce halk müziğiyle ilgili çalışmalar yok. Sadece folklorik anlamda çok kısıtlı imkanlarla yaratılan müzikler var. Ama Cumhuriyet her şeye sahip çıktığı gibi yine halkın müziğine de sahip çıkıp yepyeni bir bilim yaratıyor ve o bilimle bugün bu muhteşem halk müziğimizin oluşmasını de sağlamış oluyor.” dedi. Sanatçı, ardından Yemen türküsünü Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için söyledi.

 

“Türk dansları tüm dünyada tanınmalı”

Musa Göçmen, “Ah bir ataş ver” şarkısını söylemeden önce Zeybek’e de gönderme yaparak: “Türk dansları neden tüm dünyada tanınmasın? Bizim her yerimiz dans, her yerimiz folklor ama maalesef bilmiyorlar. Arjantin’in bir Tangosu var. Her yerde tango var.  Bizim Zeybek dansımız neden dünyada oynanmasın? Biz müzisyenler olarak, orkestralar ve şefleri olarak vazifemiz bizim bunları göstermemiz ve öğretmemiz. O yüzden de Zeybek dansı, yanında birçok dans, Türk dansları olarak tüm dünyada pek çok yerde sahnelenebilir.” diye konuştu.

 

“Ata’nın anıları her yerde”

Ata’nın sevdiği şarkılar muhteşem konserde hep bir ağızdan söylenirken, ziyaretçiler AVM’nin giriş katında yer alan “Atatürk Kostümleri Sergisi”’ni de gezme imkanı buldular.