Multi Turkey Başkanı’ndan AVM’lere mesaj var

Perakende sektörünü bir araya getiren Perakende Günleri 2016, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, AVM'lerin Türkiye'deki genç ve dinamik nüfusun taleplerine cevap verebilecek yapıda olması gerektiğini vurgulayarak, sektör olarak mevcut AVM'leri daha verimli kılacak yatırımlar yapmaları gerektiğini söyledi

Multi Turkey Başkanı’ndan AVM’lere mesaj var

Türkiye'deki perakende sektörünün önde gelen oyuncularını bir araya getiren Perakende Günleri 2016, yoğun bir katılımla bugün (23 Kasım) başladı. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, sektörün mevcut durumunu ve geleceğini masaya yatırdı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, böyle önemli bir organizasyonun bu sene de ana sponsoru oldukları için büyük mutluluk duyduklarını belirterek, 16’ncı kez düzenlenen Perakende Günleri'nin sektör için zihin açıcı ve geleceğini şekillendiren oturumlara ev sahipliği yapacağını söyledi.


AVM sektöründe son dönem trendleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Kaya, ülkedeki genç ve dinamik nüfusun taleplerine cevap vermeleri gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: "Satın alma gücü ve kişisel harcamalardaki artışa paralel olarak ülkemizdeki genç ve dinamik nüfus, artan bir oranda internet, mobil cihaz ve kredi kartı kullanıyor. Şu anda 79 milyonluk nüfusumuzun 42 milyonunda akıllı telefon var, 46 milyon kişi aktif bir şekilde internet kullanıyor. Sektör olarak bu nüfusun taleplerini önceliklendirmeli ve stratejilerimizi buna göre belirlemeliyiz.”


Sosyal hayatta çeşitlilik yaratan projeleri ve müşterilerin ilgisini çekecek farklı formatları deneyen AVM'lerin rekabette bir adım öne çıkacağını ifade eden Kaya, bu sene de etkinliğin ana sponsoru olmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını belirtti.


“Daha küçük kiralanabilir alanlarla açılacak yeni AVM'ler göreceğiz”
Önümüzdeki dönemde daha küçük kiralanabilir alanlarla açılacak yeni AVM'ler göreceklerini ifade eden Kemal Kaya, sektör olarak İstanbul ve Ankara dışındaki büyük şehirlerde büyüyeceklerini belirtti. Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Rekabetin her geçen gün arttığı sektörümüzde sosyal hayatta çeşitlilik yaratan projeleri ve müşterilerin ilgisini çekecek farklı formatları hayata geçiren şirketler bir adım öne çıkacak. Bu dönemde mevcut AVM'leri daha verimli kılacak yatırımlara yönelmeliyiz ve teknoloji yatırımlarına öncelik tanımalıyız.”


Perakende sektörünün ülke ekonomisinin dinamik ve stratejik gücü olduğunun altını çizen Kaya, sektörün iş yeri sayısı en fazla artan sektörler arasında ve kayıtlı istihdamı sağlayan sektörler arasında da ilk sırada yer aldığını ifade etti.