Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

Moskova notları

26 Mart 2018 Pazartesi

Dünyanın en büyük fuar organizasyon şirketlerinden REED Exhibition’ın beş yıldır düzenlediği, derneğimizin girişimleri ve İKMİB’in katkıları ile bu yıl ilk kez milli katılım kapsamına alınan IPLS Moskova Fuarı için geçtiğimiz haftayı Moskova’da geçirdim.

Oransal olarak yüzde 75’e denk gelen ve sektörde rekor olarak adlandırılan devlet teşviği, Rusya ile ticari ilişkilere verilen önemi gözler önüne serdi. Üreticilerimiz de devletimizin vermiş olduğu desteğe yeşil ışık yaktı ve Aerofa Aerosol, APS Ambalaj, Arsan Kimya, Bileşim Kimya, Enka Hijyen, Işık Tarım, Tibet / Sultanlar Grup, Koruma Temizlik, Lider Kozmetik, Saruhan Kimya, Sapro Temizlik gibi üyelerimiz başta olmak üzere toplam 21 Türk üretici fuara katılım gösterdi.

 

Hepimizin malumu olduğu gibi fuarlar toprağa tohum ekmek gibidir, tutar veya tutmaz. Bu sene hasat zayıf geçer ama bir sonraki sene muhteşem sonuçlar alırsınız. Bu yüzden fuarın kendisini değerlendirmek için henüz erken. Umuyorum ki tüm üreticilerimiz adına gelecekte oldukça güzel sonuçlar doğurur.

 

Ben bu yazımda Moskova’yı değerlendireceğim.

Moskova’da oteller, AVM’ler, plazalar gibi oldukça lüks projelerde Türk müteahhitlerin imzası var. AVM’lerdeki giyim markalarının hatırı sayılır bir kısmı Türk markaları. Moskova’nın en lüks restoranlarını Türkler çalıştırıyor.

Peki ya hızlı tüketim sektöründe durum farklı mı?

Kâğıt ürün grubunda üretim yapan bir üreticimiz şuan sektöründe pazar ikincisi konumunda. Üçüncü mü? O da bir Türk. Ondan önceki ikinci de başka bir Türk. Büyük bir markette gezerken ayakkabı boyası reyonu dikkatimi çekti. Yaklaşık 8 metrelik bir standın önüne geldim. Üç firma var, ikisi Türk. Ortadaki Rus markanın arkasını çevirdim, üretici firma yine Türk. Deodorant reyonunda bildiğimiz global markaların dışında kalan bir Rus markası dikkatimi çekti. Arkasını çevirdim, üretici firma Türk. Bunu temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler, meyve suları vs gibi sektörler izlemeye devam ediyordu.

Asıl şoku orada tanıştığım ve Moskova’da ticaret yapan bir Türk işadamı ile bunları paylaştığımda yaşadım. Cevabı ne oldu biliyor musunuz? “Uçak krizinden önce çok daha fazlaydı, bu yeniden filizlenmeye çalışan hali” dedi. Bu cevap geçmişte yaşadığımız krizden dolayı yaşadığım üzüntüyü katlasa da geleceğe daha umutla bakmama vesile oldu. Umarım bu fuar, yeşeren filizlerimize su olur, güneş olur ve ülkemizin ihracat rakamları çok daha yukarı çıkar.

Birbiri ile bu kadar iç içe geçmiş iki ekonominin ayrılığı en azından bizim işimize hiç yaramaz. Çünkü bizim sanayicilerimiz son derece zeki, çalışkan ve girişimci. Dünyanın neresinde olursak olalım, girdiğimiz her ekonomik düzenin içinde kendimize yer açacak kadar güçlüyüz ve bu güç bizleri elbet bir gün zirveye taşıyacaktır.

Ülke ekonomimizin refahı için, sanayicilerimizin ihracatına verilen desteklerin daha da arttırılmasını umuyor, hepinize iyi haftalar diliyorum.

 

Teşekkürler

Üyelerimizin seslerini duyurmak adına Moskova’da kendilerini misafir ettiğimiz, tüm üyelerimiz ile röportaj yapıp, onların kendilerini duyurmalarına vesile olan Perakende.org ailesi üyeleri Yaren Öz ve Zeynep Gürdal hanımefendilere,

Fuar boyunca bizleri alışık olduğumuz Türk çayından mahrum etmeyen İKMİB ekiplerine ve görevlerini eksiksiz yerine getiren fuar idaresine,

Veeeee tabii ki Ferdi Abi’ye. Moskova’da adım adım bizi gezdiren, hem tarihi hem ticari olarak bilgilendiren, sadece dilimize değil duygularımıza da tercümanlık yapan güzel insan Ferdi Özeşer’e,

Çok çok çok teşekkürler. Hepiniz iyi ki vardınız.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri