Modern perakendenin çözüm ortağı: Logo Yazılım

Her şeyin bu denli hızlı tüketildiği günümüzde, tüketicilerin ihtiyaçları ve beklentileri de hızla değişiyor. Bu beklentilere cevap vermek isteyen her perakendeci ise bir çözüm ortağına ihtiyaç duyuyor. Logo Yazılım ise bu çözüm ortaklarından biri. Perakendecilere artık zorunlu hale gelen dijital dönüşüm yolculuğunda da destek veren Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Arslan Arslan ile sektörü ve şirketin hizmetlerini konuştuk

Modern perakendenin çözüm ortağı: Logo Yazılım

Röportaj: Deniz Demir

 

Şeylerin interneti, büyük veri ve bulut tabanlı sistemler gibi ürün ve servisler tüm dünyada iş yapış biçimlerini şekillendirmeye devam ediyor. Global açıdan baktığımızda perakende sektörünün nasıl evrildiğini gözlemliyorsunuz?  

Modern perakende, bakıldığı zaman bu tüketicilerin ihtiyaçlarının değişmesiyle başlıyor. Tüketicilere baktığınızda ise herkes her ürünü her ortamdan alabilmek istiyor. En çok da bugünlerde konuştuğumuz mobil cihazlarımız. Müşteri ürüne her yerden ulaşabilmek istiyor ve deneyimin kusursuz olmasını istiyor. Bu da bir yandan da perakendecileri daha da rekabetçi olmaya zorluyor. İşlerinde daha rekabetçi olabilmeleri için mutlaka onları bir sistemle, süreçle desteklemeleri gerekiyor ve şu anda bizim konuştuğumuz, tüm verilerin merkezi bir yerde bulunduğu, anında ulaşılabildiği, bir satın alma süreci sırasında kullanılabildiği, müşterinin her bir adımının izlenebildiği takip edildiği sistemler oluyor. Dediğim gibi bu rekabet açısından son derece önemli.

 

Türkiye perakende sektörü dünya ile karşılaştırıldığında hangi noktada? Yerli üreticilerin global anlamda sürdürülebilir bir başarı yakalaması için dijital dönüşümde önceliklendirmeleri gerekenler nelerdir?

Aslında toplum olarak biz perakendeye çok alışkın bir toplumuz. Yıllardan beri medeniyetin beşiğinde bulunan bir kültüre sahibiz. Tüccarlıktan başlayan bir süreç bu. Aslında kültürümüzde olan bir olgu ve hızla da gelişiyor. Fakat tabi bariz farklılıklar var. Biz regülasyon tarafından biraz daha sıkı duruyoruz yurt dışına göre. Yurt dışındaki sistemlere baktığımız zaman ise biraz daha liberaller, daha özgürler, daha rahatlar ve daha az denetime tabiler. Her iki durumda da değişmeyen bir şey var: Bu dönemde müşteri kraldır. Her şey müşteriye daha iyi hizmet etmeye doğru evriliyor. Biz de yurt dışındakilere benzer sistemler kullanıyoruz Türkiye’de. Biz de müşterimizi tanımak istiyoruz. Biz de müşterimize mobil platformlardan ve omnichannel olarak hizmet etmek istiyoruz. Aslında dijital dönüşüm denildiği zaman, aslında süreçlerin takip edilebildiği, tüm metriklerin toplanabildiği sistemleri algılıyoruz. Bunlar için de perakendenin müşteri deneyimine dönüşen unsurlarına bakmak lazım. Örneğin, bu unsurlardan biri satın alma deneyiminiz, her yerden her ürüne ulaşabilme. Diğer bir unsur, bu ürünlerin lojistiği ve size teslim edilmesi. Sizin böyle sistemlerde stok durumlarını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hangi mağazada ve depoda hangi ürünlerin olduğunu bilmeniz ve bütün lojistik hizmetlerinin kusursuz olması gerekiyor. Kısacası, müşterinin ürünü satın almasından teslimatına kadar bütün süreçlerin düşünülmüş olması gerekiyor.

 

Müşteriye ulaşma, müşteri sadakati oluşturma ve koruma, artan müşteri memnuniyeti için kişiselleştirilmiş hizmetler sunma, perakende markalarının rekabette elini güçlendirmek için olmazsa olmazlar. Dijital dönüşüm buna nasıl katkı sağlıyor?

Bir müşteri işin sonucunda her platformda rahatlıkla ve kolaylıkla ürün edinebiliyor. Bu işin sonucunda özellikle çok noktalı perakendeciler, operasyonlarını daha kusursuz işletebiliyorlar. Yoksa bir kargaşa doğması kaçınılmaz olur. Bazı müşterilerimiz bin 500 noktalı perakende noktasını işletiyor; bunların çeşitli noktaları kendilerine ait çeşitli noktaları ise franchise sistemi. Bu noktaların herhangi bir eksiklik doğmaması adına tedarik sistemlerinin daimi olması, ürün teslimatlarının da hızlı ve güvenli yapılabilmesi ve servis ve bakım hizmetlerinin gerçekleşmesi için bir takım sistemler mecburi hale geliyor. Bu sistemler de takipler de kesinlikle dijital oluyor..

 

Günümüzde tüketim çok daha hızlı. Hepimiz mobil yaşıyor, sabah işe giderken telefondan sipariş veriyor, ertesi gün ürünün elimizde olmasını bekliyoruz. Bu ev tekstilinden giyime, züccaciyeden market alışverişine kadar her konuda geçerli. Dijital dönüşüm perakendeyi nasıl şekillendirmeye devam edecek?

Biraz daha felsefik bir cevap vereyim; insanlar olarak fiziksel varlıklarız. Yıllar öncesinde de herkesin e-ticarette olacağına ve online kaynaklardan ürün satın alacağına dair öngörümüz vardı. Hatta birçok perakendecide “mağazalarımız kapanacak mı?” diye korku oluşmuştu, çünkü çok hızlı bir ilerleme vardı. Fakat bu bir noktada durdu ve stabilize oldu. Evet ivmesi artıyor; online satışların etkisi son derece önemli, bir cep telefonundan bir ürün satın almak da önemli bir rahatlığı, bir kolaylığı var. Bazı ürünler online satın alınmaya daha yatkın bazı ürünlerse mutlaka gidip dokunmaya, denemeye daha yatkın. Bir noktada perakende sektörü de kendini bu duruma uyarlayacak. Daha önce de belirttiğim gibi, bu konu en temelde müşterinin taleplerinden geliyor. Yani dokunmak istediğiniz bir ürünü satın alma şekliniz ile zaten bildiğiniz ve daha önce deneyimlediğiniz bir ürünü satın alması da doğal olarak farklı bir süreç. Cep telefonunu açıp istediğimiz ürüne ulaşmak hepimiz için büyük rahatlık fakat şu anki sistemlerde tüketici olarak bizim de kafamız karışmış durumda. Çok fazla seçenek de gelebilir, beklemediğimiz yerden bir ürünün varyasyonu da gelebilir, çok daha beğendiğimiz bir renk çıkıp sonunda hiç birini almamış da olabiliriz. Tabi önümüzdeki dönemde esas bunlara cevap arıyor olacağız perakende dönüşümünde.

 

Logo Yazılım olarak, perakende sektörüne sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz? Marka ve sektör bazında özelleştirilmiş, terzi işi çözümleriniz bulunuyor mu?

Biz Logo Yazılım olarak perakende markamız olan “Diva” çatısı altında müşteriye özel mağaza ve kanal süreçleri otomasyon hizmetleri satıyoruz. Bu hizmetlerle biz olduğu gibi tamamen bulutta bir sistemi işletebiliyoruz. Bütün donanım altyapısı ve lisansları sağlanmış şekilde telefon desteğinden operasyonel desteğe kadar, “sadece kullandıkça öde” modelindeki oldukça büyük yapıları direkt mobil ortamından veya browser ortamından gerçek hale getirebiliyoruz. Bu tür sistemlerin avantajı, çok hızlı büyüyebiliyor olmaları..Yurt dışındaki operasyonları da desteklemek son derece kolay. Mobil bir cihazdan, bilgisayardan kısacası ulaşabildiğiniz her yerden üyeliğinizi başlatabiliyorsunuz. Sistemin bulut olmasından dolayı birçok ek avantaj da var perakendeciler için. Mesela hatırı sayılır ödül programlarıyla entegrasyonlar, mobil ödeme sistemleri ile entegrasyonlar, denetim süreçleriyle entegrasyonlar bu sistemde gerçekleşmiş durumda. Birçok lojistik firma ile de hazır entegrasyonlarımız bulunuyor. Böylece bütünleşik nokta bazlı ürün takip, ürün transferleri, mağaza başında ürün satışlarının izlenip takibi yapılması bizde canlı canlı mümkün.

 

Dijital dönüşümle birlikte yasal mevzuatlar da değişiyor, e-fatura, e-irsaliye gibi süreçler de perakende sektörünün gündemine giriyor. Logo Yazılım olarak kaç farklı e-çözüm sunuyorsunuz? Bunun işletmelere sunduğu avantajlar nelerdir?

Çözümlerimiz arasında tabi ki zorunluluk olarak gözüken e-fatura, e-arşiv ve e-defter ürünlerimiz mevcut. Bunlar zorunluluk olarak görülse de bazı büyük ölçekli firmalar ve küçük ölçekli firmalar için de son derece faydalı. Birincisi çevreci; yani kağıt tüketimini minimum düzeye indirgiyor. Fakat en önemli faydası, tamamen dijitalleşmiş süreçlerde her şey çok daha hızlanıyor ve çok daha takip edilir hale geliyor. Saklanması, depolanması, bütün işlemlerin elektronik mutabakatları, takipleri ve denetimi mümkün ve bir o kadar da kolay. Bunlara ek olarak başka çözümlerimiz de var bizim Logo çatısı altında; bunlardan bir tanesi de mesela e-mutabakat. Bu süreçle de 2 kurum arasındaki ticari ilişkileri de e-mutabakata bağlayabiliyoruz. Başka dijital daha ufak girişimlerimiz de mevcut.

 

Logo Yazılım olarak perakende sektöründe gıdadan beyaz eşyaya birçok marka ile işbirliği içindesiniz. İş birliğiniz başladığı dönemden bu yana iş ortaklarınıza sunduğunuz çözümlerin sağladığı faydalara örnek verebilir misiniz?

Tabii ki, şöyle söyleyeyim; bizim çözümlerimizi kullanan bir müşterimiz, ciddi bir şekilde sipariş sürecinde optimizasyon sağladı. Bu optimizasyonlar mağazadaki beklenen ürünlerin orada olmasını önceden sağlayarak, müşterinin geldiğinde ürünü bulma ihtimalini ve oradan o ürünün satışının gerçekleşmesini ciddi bir şekilde artırdı. Buradan operasyonel fayda sağlandı. Bir diğer müşterimize de bayi yapısını kontrol etme ve hedefleri gerçekleştirme anlamında fayda sağladık. Birçok müşterimizde, özellikle beyaz eşya sektöründe, sağladığımız fayda da ürünün teslimatından sonraki servis sonrası desteğin entegre edilmesine kadar olan süreç. Bazı müşterilerimize omnichannel kanadında fayda sağlıyoruz; bir noktadan satın alınan ürünün başka noktalardan iadesi, değişiminin sağlanması şeklinde oluyor. İstediğiniz noktalardan veya diğer mağazalardan siparişle size ulaştırılması gibi süreçlerimiz var.

Perakendecilikte yeni nesil ödeme sistemleri neler?

Biliyorsunuz, 2 sene önce gelen bir düzenlemeyle, perakendede yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar zorunlu hale geldi. Bundan öncesinde bizim birçok bankayla ve ödeme cihazı ile entegrasyonumuz mevcuttu. Örneğin, ortak EFT POS’lar gibi. Şimdi ise yeni nesil ödeme kaydı cihazlarda ve daha modern ve daha çok görmek istediğimiz ödeme çeşitleriyle de entegrasyonlarımız mevcut. Mesela artık yeni kuşağın daha çok kullandığı BKM Express ve HOPİ Pay gibi ödeme sistemleri var ve bu sistemler fiziksel kredi kartı gerektirmiyor. Tabii bizim arzumuz bu entegrasyonların müşteri için daha da kolaylaşması. Umarız bir gün regülasyonlar Apple Pay ve Google Pay gibi sistemleri de Türkiye’ye getirir ama şu anda bu mümkün gözükmüyor.

 

Yapay zeka teknolojileriyle birlikte perakende sektöründe ne gibi verimlilikler sağlanabilir?

Bizim gibi sistemlerin yardımıyla son derece hassas bir veri oluşuyor merkezi bir noktada. Bu veriye baktığınızda, hangi müşteri hangi ürünü hangi noktadan satın almış, bu ürünler nasıl bir lojistik altyapıyla desteklenmiş ve nasıl teslim edilmiş gibi birçok verinin analiz edilmesi gerekiyor. Bazen bu veri bir insanın hatta birkaç insanın anlayabileceğinden çok daha fazla oluyor. Bu yüzden bizim geçmiş zamanlarda kullandığımız analitik araçlar yeterli olmamaya başladı çünkü çok fazla bilgi kaynağımız var. Bunun üzerine ilk gelen şey aslında makine öğrenmesi. Makine öğrenmesinden sonra da yapay zeka gelişmeye başladı. Biz şu anda pratikte daha çok makine öğrenmesi ile uğraşıyoruz. Makine öğrenmesi veri içerisinde bize gizli kuralları çıkarıyor. Örneğin, şu segmentteki müşteri bir ürünü aldıktan sonra neyi alıyor, aldıktan sonra şu türdeki bir makine aslında bu kadar zamanda arıza çıkartıyor gibi. Bunu da yapay zekayla birleştirdiğimiz zaman öncelikli önlemler alabiliyor aslında her bir perakendeci. Örneğin, ürünlerin belli bir nokta servise çağırılması, değişmesi gereken parçanın değiştirilmesi veya zaten satın aldığınız kıyafetin eskidiğini bilip benzer bir ürün önerilmesi gibi. Makine öğrenmesi / yapay zeka, satın aldığınız ürünlerden sizin stilinizi öğrenip, benzer modelde gelen yeni ürünleri size önerebiliyor veya çocuğunuza aldığınız ayakkabının küçülmesinden dolayı yenisi almanız gerektiğinin hatırlatılması gibi konularda hayatı kolaylaştırıyor.