Moda markalarının bilinçli tedarikçisi: Woolmark!

1964 yılından bu yana 5 milyarı aşkın ürüne kendi kalitesini ekleyen The Woolmark Company, yaratıcı tasarımlarını üretirken tüketici taleplerini baz alarak hareket ediyor. Tüketiciye garantili elyaf içeriği ve kalite güvencesi sunan marka, globalleşen önemli moda markalarının da tedarikçisi konumunda. Günümüzün bilinçli tüketicisi için de çok önemli bir noktada yer alan markanın Türkiye Sorumlusu Gülay Gökbayrak’la keyifli bir röportaja imza attık

Moda markalarının bilinçli tedarikçisi: Woolmark!

Röportaj: Onur KAYA

 

Woolmark’ın yola çıkış hikâyesinden ve ilham kaynağı olan unsurdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Woolmark markası, 1964 yılında logosunu verdiği 5 milyarı aşkın ürünün her birinde bir bağımsız kalite güvencesi sağlayan ikonik logosuyla kuruldu ve o günden bu yana, Woolmark markası dünyanın en çok tanınan tekstil markası haline geldi. The Woolmark Company, sermayesine iştirak eden yaklaşık 60 bin yün üreticisi adına Avustralya yünü için dünya arz zinciri boyunca araştırma, geliştirme ve pazarlama faaliyetleri yürüten bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Australian Wool Innovation’ın bir alt kuruluşudur. Bu anlamda, The Woolmark Company’nin ilham kaynağı bu eşsiz elyafı tutkuyla üreten yün üreticileridir aslında.  Ek olarak tabii ki tüketiciler de The Woolmark Company’nin ilham kaynağıdır, çünkü nihayetinde inovasyon ve yaratıcı tasarıma yol gösteren de tüketici talebi değil midir?
Kalite standartlarınızdan ve merinos yününün özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Bu, aslında iki etapta cevap vermemiz gereken bir soru. The Woolmark markası tüketiciye garantili elyaf içeriği ve bir kalite güvencesi sunuyor. Markamız, zengin ve geniş çeşitlilikte yün ürünleri ve yün bakım ürünleri için hazırlanan teknik spesifikasyonlarla destekleniyor. Kalitemiz, bağımsız yetkili laboratuvarların yürüttüğü zorlu testler de kanıtlanıyor.  Merinos yününün özelliklerine gelirsek, size ve okuyucularımıza şu sayfayı okumanızı şiddetle öneririm; https://www.woolmark.com/about-wool/wool-fibre/. Merinos yünü, o kadar özgün bir elyaftır ki, ister doğal ister sentetik olsun diğer elyafların hiç birisi yünün kendine özgü faydalarını sağlayamaz. Yüzde 100 doğal, yenilenebilen ve toprakta çözünebilen Avustralya Merinos yünü günümüzün sorumluluğunu bilen bilinçli tüketicisi için de doğru seçenektir. Teknik özellikleri performansının ne kadar güçlü olduğunu gösterirken, çok yönlülüğü de üst segment tasarımcıların neden onu seçtiğini açıklar nitelikte.
Görünen o ki, modaya yön veren birçok firmanın arkasında sizin gücünüz var. Bu anlamda çalıştığınız iş ortaklarınızdan ve onlara ne gibi faydalar sağladığınızdan söz edebilir misiniz?

Biz, The Woolmark Company’de tedarik zincirinin her aşamasında yeni bağlantılar kurmayı, ilham vermeyi ve öğretebilmeyi amaçlıyoruz. Bunu dünyanın her yerinde, stratejik pazarlarda bulunan Woolmark ofisleri ile yapıyoruz. Yünün yararlarını ve potansiyellerini göstermeyi hedefliyoruz. Raf Simons, Jacquemus, 3.1 Phillip Lim gibi lüks moda markalarından spor markalarına kadar önde gelen moda markalarıyla çalışıyoruz. Teknik inovasyonlarımız ile markalara her zaman yenilik katmayı hedefliyoruz. Örneğin Nagnata markası ile son çalışmamıza göz atabilirsiniz. Markalar ile çalıştığımızda, elyafları temin etmekten onları tedarik zincirine dâhil etmeye, teknik bilgi birikimimizi paylaşmaktan pazarlama desteği ve perakende eğitimi vermek gibi birçok hizmet sunuyoruz. Gerçek anlamda, çiftlikten modaya kadar tedarik zincirinin her yerindeyiz.
The Woolmark Company dünyada görünürlüğünü ve moda sektörüne olan etkisini düzenlediği birçok etkinlikle duyurmaya devam ediyor. Bu etkinliklerden bize bahsedebilir misiniz?

En ikonik etkinliğimiz, yeni ortaya çıkan moda yıldızları için dünyanın en prestijli moda ödüllerinin dağıtıldığı International Woolmark Prize’dır. Dünyanın en eski moda ödülü olan bu etkinlik, tüm ülkeleri ve kültürleri aşıyor ve moda konusunda en yetenekli olan ve yünün güzelliği ve çok yönlülüğünü gösteren isimleri keşfetmeye, desteklemeye ve sektöre katmaya devam ediyor. Kazanan koleksiyonlar, dünyanın International Woolmark Prize Perakende İş Ortakları Ağını oluşturan en iyi butiklerinde ve perakendecilerinde satışa sunulma fırsatını yakalıyor. Şu ana kadar 65 farklı ülkeden 425 tasarımcı, The Wool Lab, Yünü Anlama Kursu, Ticaret İş Ortaklığı Programı ve Mentorluk da dâhil ürün geliştirmeden kaynak bulmaya kadar yoğun bir yün eğitimi alma şansını yakaladı. Programın 600’ü aşkın mezunu yün ile aralarında gerçek bir aşk hikâyesi geliştirdi ve koleksiyonlarında bu elyafı sıklıkla ve yoğunlukla kullanıyorlar.

 

Geleceğin perakendesinde tüketiciler çok farklılaşıyor ve taleplerini de her geçen gün artırıyor. Bu anlamda Woolmark talepleri yönetmek adına nasıl çalışmalar yürütüyor?

Tüketici talebi elbette yaptığımız her işi etkiliyor, çünkü aslında markalara ne istediklerini söyleyen ve onları yönlendirenler tüketicilerin kendileridir. Teknik ekibimiz markalarla inovatif, modern ürünler yaratmak için çalışıyor ve bu anlamda hem markanın hem de tüketicinin isteklerini karşılamayı hedefliyor. Bir taraftan da, her geçen gün daha fazla önem kazanan bir konu olarak yünün ekolojik özelliklerini de anlatıyoruz. Global bir marka olarak, tedarik zincirinin her aşamasında uzman ekibimizin çalışıyor olmasından dolayı çok şanslıyız. İster yünü anlatmak, ister kumaş inovasyonu, ister fabrikalarla bağlantılar, isterse pazarlama uzmanlığı olsun, hem markalara hem de perakendecilere tüketici taleplerini yönetme konusunda yardımcı oluyoruz.
Woolmark’ın Türkiye pazarıyla ilgili değerlendirmesi nasıl? Türkiye pazarına nasıl bakıyor?

Türkiye’nin tekstil sektörü bir global güç olduğunu çoktan kanıtlamış durumda; bu sebeple, dünyanın her yerinde önde gelen moda ve tekstil firmaları hem tecrübe hem de bilgi birikimi için Türkiye’ye bakıyorlar. Türkiye’ye doğrudan ithal edilen Avustralya ham yününün bu ülkedeki nihai kullanım alanları erkek giyim ve halı sektörleridir. The Woolmark Company olarak biz sadece nihai doğal elyafın (yünün) bilgisini sunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda tedarik zincirinin tüm basamaklarına ilham oluyor, bağlantılar kuruyor ve eğitim veriyoruz. Üretilen yün ürünleri konusunda satış desteği sağlıyor, inovatif geliştirme çalışmalarına teknik destek sunuyor ve bunları kaliteli Türk ustalığıyla birleştiriyoruz.  İş ortaklarımıza sunduğumuz diğer hizmetler arasında pazar zekâsı, bire bir eğitim, teknik eğitim ve öğretim, satış personeli eğitimleri ve yün bakım bilgilerinden bahsedebiliriz. Tasarımcılar, perakendeciler, markalar, tekstil üreticileri, örücüler, dokumacılar, işlemeciler ve yün üreticileri de dâhil global tedarik zinciri içerisinde Avustralya Merinos yünü için güçlü ortaklıklarımız var. Bu kadar genç ve dinamik bir ülke olan Türkiye’de en mükemmel üretimin en yüksek hızla yapılabilmesi için gereken hizmetleri sunmak bizim için hayati bir görevdir.*Röportajda kullanılan tüm fotoğraflar "Courtesy of The Woolmark Company/The Woolmark Company’nin izniyle kullanılmıştır.