Migros çift haneli büyüyor

17 Nisan 2013 Çarşamba

2013 sonu hedefini yine çift haneli büyüyerek, ciroda 7 milyar TL’yi aşmak olarak belirleyen Migros Grubu, bin mağazayı geçecek, Türkiye’nin 3 yıllık yeni istihdam hedefinin yüzde 1’ini gerçekleştirecek

migros-cift-haneli-buyuyor

Migros Grubu’nun, 2012 yılı finansal sonuçları ile 2013 yılı hedeflerini paylaşmak üzere İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle biraraya gelen Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, 2012 yılını, hedeflerine ulaşarak 6.5 milyar TL ciro ile tamamladıklarını, Migros’un 2013 yıl sonu ciro hedefinin yine çift haneli büyüyerek, 7 milyar TL’yi aşmak olduğunu belirtti.

İki yılda Şok’un cirosunu yerine koyduklarını söyleyenTort, 2013 sonu mağaza sayısı hedefini bini aşmak olarak belirlediklerini açıkladı. Tort, Türkiye’nin 2023 yılı için perakende sektöründe belirlediği 400-500 milyar dolarlık büyüklük hedefine, Migros’un 60 yılda elde ettiği deneyimle katkı sağlayacaklarını ifade etti.

“Perakendede altın oranı tutturduk”
Özgür Tort, “60’ıncı yılına girerken Migros ‘Perakendede Altın Oran’ olarak tanımlayacağımız dengeyi yakaladı. Burada önemli olan kavram, denge arayışıdır. Biz perakendede altın oranı tutturduk, bu 60 yıllık yaklaşımımızın özetidir” dedi. Migros’un ‘Altın Oran’ bileşenlerinin ‘büyüme’, ‘verimlilik’, ‘penetrasyon’, ‘alışveriş deneyimi yaşatmak ve farklılık’ olduğunu açıklayan Tort, “Bu başlıklar ancak dünyada yıllara yayılan kuvvetli markası ile öne çıkan perakendecilerde birarada ve birbirini besler biçimde dengede duruyor. Bu denge, Migros markasının kuvvetini, sürdürülebilir büyümesini, zamanlar ötesi perakende yaklaşımını özetlemekte” diye konuştu.

Migros’ta özümseyerek büyümenin karşılığının yeni mağaza yatırımları, bu yatırımların karşılığının da daha fazla tüketicinin mal ve hizmetlere daha fazla erişimi ve böylece ticaret hacminde artış olduğunu söyleyen Özgür Tort, “2012’de çift haneli büyüdük, 2013’te de çift haneli büyümeyi sürdürme hedefi belirledik. Biz yarattığımız değeri, mağaza yatırımlarımız için harcıyoruz. 2013’te haftada 3 yeni mağaza açıp, süpermarket odaklı olarak bin mağazayı geçeceğiz. Kazakistan’da da son 6 yılda 3 kat büyüme sağlayarak yaklaşık 200 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştık, ülkede pazar lideriyiz” dedi.

İstihdama katkı sürüyor
Özümseyerek büyüme ve verimlilik esaslı stratejinin yarattığı faydanın en net sonuçlarından birinin de ‘istihdama katkı’ olduğunu ifade eden Özgür Tort, Migros Grubu olarak Türkiye hedefi olarak açıklanan 3 yılda 1.6 milyon kişilik yeni istihdam hedefinin yüzde 1’ini karşılayabileceklerini söyledi ve sözlerine devam etti: “18 bin 500 kişilik Migros Grubu kadrosuna 2013 yılında 3 bin yeni istihdam ekleyip, ilerleyen iki yılda yeni istihdamımızı bir önceki yıla göre yüzde 50 mertebesinde artırarak istihdama olan katkımızı sürdüreceğiz. Böylece Türkiye’nin istihdamla ilgili hedeflerine ulaşması için önemli bir katkıda bulunacağız.”

“Gençlere erişimimiz yüzde 18 arttı”
Migros’un yapısının Türkiye’nin aynası olduğuna dikkat çeken Tort, geçen yıla göre pazar payı artışının yüzde 1.8 olduğunu belirtti. Tort şöyle devam etti: “Migrosla büyümüş geniş bir kitle var ama bizim önceliklerimizden biri de daima yeni jenerasyonu yakalamak. Müşterilerimizin sadakat ve bağlılıkları genç yaşlardan itibaren oluşur ve yarının kaynağıdır. Her jenerasyonda yeni mıknatıs ürünler ilave olur. Değişimi yönetme arzumuz sayesinde, dördüncü kuşağı bugünden yakaladık, bu kuşakla yeniçağımızı yaşıyoruz.” Tort, “Genç nüfusa erişimdeki artış, bizde yüzde 18 oranında. Bir anlamda Migros’un yapısı sürgün verdi” dedi.

Yeşil perakendeye önem verdiklerini, çevreci kiosk ve poşet uygulamalarının devam ettiğini söyleyen Özgür Tort,  dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olan LEED GOLD Sertifikası’nı (Leadership In Energy and Environmental Design – Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Bodrum Maya M Migros mağazasıyla aldıklarını vurguladı. Tort, “Bu mağaza Türkiye’de perakende sektöründe LEED GOLD Sertifikası alan ilk ve tek mağaza oldu.  Tüm bu farklılıklar, bugün kadar geleceğe de yatırım yaptığımızın göstergesi’’ dedi.

“Sanal markette üç yılda üç kat büyüdü”
Migros’un yenilikçiliğine en iyi örneklerden birinin Migros Sanal Market olduğunu ifade eden Tort, gıda alanında ilk sistemli sanal marketin 1997’de Migros tarafından kurulduğunu hatırlattı. Özgür Tort, “1997’de sanal marketi ilk açtığımızda kimse bunun ilerisini göremiyordu. Biz direndik, sebat ettik ve bugün bunun meyvesini yiyoruz. Donuk üründen balığa kadar her kategoride Migros Sanal Market satışları arttı. Aynı zamanda doğru lojistik ve teknik altyapı ile büyümenin ve sabretmenin sonucu olarak şu anda dünya üzerinde gıda e-ticareti alanında nadir kar üreten perakendecilerden biri oldu. Sanal markette son 3 yılda üç kat büyüdük. Bu işte vizyon önemlidir” dedi.  


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri