Ramazan Başan

Ramazan Başan

Yazar - Danışman
Ramazan Başan, 1970 Bursa doğumlu, Uludağ Üniversitesi İşletme lisans mezunu. 25 yıldan bu yana perakende, gıda ve gastronomi alanında çalışmıştır. Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu üyesi. Sektördeki birçok işletmeye danışmanlık vermektedir.

Michelin Yıldızlı marketler

18 Şubat 2019 Pazartesi

Karaca Group ve Hürriyet Gazetesi işbirliği ile bu sene ikincisi çıkan İncili Gastronomi Rehberi, Türkiye’de benzeri olmayan bir değerlendirme ve dereceleme yöntemi kullanarak işlerini en iyi yapan şefleri ve restoranları öne çıkarmayı başarmaktadır.

Yemekte, pastada, içecekte en iyi lezzet mekânları, restoranları var da en lezzetli yemekleri, sanviçleri, pasta ve kurabiyeleri yapan marketler yok mu? En iyi su böreğini, en iyi kurabiyeyi, en iyi pastayı, en iyi baklavayı yapan market hangisi acaba? En iyi sarma, en iyi mantı ve en lezzetli kuru fasulye hangi markette pişer?

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından her yıl düzenlenen, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2019, üreticiden tedarikçiye, organize gıda perakendesinin zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen ulusal ve çok uluslu markalarını bir araya getirecek. Yerel zincir marketler, 17-18 Nisan günlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde 11'inci kez bir araya gelecek.

 

Her yıl birbirinden önemli konuların masaya yatırıldığı, işlendiği ve tartışıldığı YZB’da bu sene “değer” kavramı konuşulacak. Geçtiğimiz haftalarda YZB Fuarı’nın düzenlenmesinde büyük emek sarf eden Globus Fuarcılık yetkilileri ile bir araya geldiğimizde ‘’değer ‘’ konusu ile katma değer yaratacak hizmet ve ürünleri öne çıkarmaya çalışarak, bu konuda yerel zincirlere yol gösterici uzmanları davet edeceklerini söyledi.

 

Yerel ve ulusal marketlerin son dönemde unlu mamuller kategorisine yaptıkları yatırımlar, ünlü şeflerden aldıkları danışmanlıklar sayesinde çevresindeki pekçok restoranlara, ünlü pastanelere taş çıkartan ürünleri gördükçe bu işi ne kadar ciddiyetle yaptıklarına şahit oluyorum.

 

Bursalı Özhan Market'in mezeleri, Onur Market'in döneri,Snowy Market'in yaş pastası, Altunbilekler’in baklavası, Kalafatlar Market'in su böreği ve bilmediğimiz, duymadığımız daha nice şehirde kendine özgü lezzetleri yapan, üreten, müşterilerine sunan market zincirleri var ki sektör adına haberimiz yok.

 

Yerel zincirleri, indirim marketlerin fiyat odaklı stratejilerinden, büyük süper marketlerin kurumsallığından sıyrılıp kurtaracak olan bu önemli iş modelini tüm yerel zincir marketlere uygulanabilir hale getirmeliyiz.

 

Bu gruptaki katma değerli marj yapısı, müşterisinin kilometreler ötesinden gelerek en lezzetlisini siz yapıyorsunuz diyerek gelmesi marketleri bu alanda “değerli” yapmaktadır. Bu nedenle yerel zincirlerin kadrolarında önemli unlu mamul ve şefleri barındırmaya, bu kadroları ünlü aşçılık okullarında güncel gastronomik bilgilerle donatmaya başladılar. Bu okullardan biri olan Usla Akademi’nin bu konuda önemli işbirlikleri yaptığını ve değerli işlere imza attıklarını duyuyoruz.

 

Yerel Marketler de kendi alanında Michelin yıldızlarını çıkarmaya hazırlanmalılar. Bu konuda eminim farklılaşan, yerel değerlerle dünya standartlarını eşleştirerek güze ve başarılı işler ortaya çıkacaktır.

 

Türkiye Perakende Fedrasyonu’nun bu konuya katkıda bulunacağına ortak bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak sektörde baş gösteren kısır döngüyü gastronomide “değer” yaratarak aşacağına eminim.

         

 

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri