Mevsim ürünleri

03 Ağustos 2012 Cuma

Bu sıcaklarda ilk aklıma gelen dondurma, ayran, limonata… Mayo, terlik, şapka… Bahar başlangıcı olsaydı, boya birinci sıradaydı

Mevsime göre ürünler elbette var. Ve hatta özel günler için de ne çok ürün giriyor perakende dünyasına. Sürekli değişim ve de gelişim gösteren, hizmetler bütünü ekstra.

Sevgili Funda, firmaların tanıtım kampanyalarını görüşürken, aynı zamanda sektörün nabzını da tutar. Portalda önceki gün yayınlanan, sıcak havanın sucuk ve pastırma satışlarını etkilemesine dair haberi işaret edip ‘altını çizmek lazım’ dedi. Dünkü alışveriş üzerine denk düşünce, yazmak büyük keyif şimdi…

***
Oktay ve Murat ile Karamürsel’den dönüyoruz. Murat, tam Gemlik girişinde, Baktat’ın şirin satış noktasında durup ‘kahvaltılık almak şart’ dedi. Ramazan ya, her şeyi canımız çekiyor. Araçtan inmek olmaz. İndik.
Avrupa’da özel ödül almış kırmızıbiberli patlıcan sosu Ajvar aldım; hem acılı hem normal. Jalopene biber turşusu, salatalık turşusu, kahvaltılık seti, elma ile tatlandırılmış müthiş nar suyu. Sıcakları dinlemeden, minik minik taneleri ile çok hoş görünen kuru fasulye. Ve tam elim, cevizli sucuk fitil tatlısına gitmişti ki, Oktay uyardı:
- Abi, kuru neyse de, cevizli sucuk çok ağır gelir yaaa! Hem de kilo…
Korktum kilolardan, bıraktım valla. Ama dayanamadım dut kurusunu attım arabaya. Oktay da, Murat da arabalarını doldurmuş, kasadaydık. Bir çuval ürün, ama burası müthiş ekonomik... Zeytinyağını, zeytini ve organik ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.
***
Aylardan ramazan.
Tüketimi en çok artan ürünlerden sucuk ve pastırma, bu kez iyi bir seyir ortaya koyamıyor. Her nedense, yeterli talep yokmuş ürünlere. Oysa beyaz et için pek çok dedikodu varken, kırmızı etin daha da atağa geçmesi bekleniyormuş.
Yanılmışlar…
Nitekim satışların hemen hemen yarı yarıya düştüğünü ifade eden dostlar, bu önemli düşüşü direkt sıcaklara bağlıyor. Öyle ki, yaklaşık 17 saat süren bir gıdasızlığın, sıcak hava ile birlikte su ihtiyacını artırdığı; vatandaşın da ‘susatır’ gerekçesiyle alımlarını erteledikleri sanılıyor. Beklenen o ki, ramazan sonrası, satışlar yine eski seviyesine gelecek.
Ha’di bu, bilinen bir gerçek.
Ya öngörülemeyen satış durgunluğu?
Asıl mesele bu!
Bu sıcaklarda sahlep satma, paltoda kampanya yapma, kazakta indirime gitmeniz, bir şey kazandırmaz. Elbette, mevsime göre, mal ve hizmetler bütününü eksik etmeyeceksiniz.
Bayram hazırlıklarına başladınız; okul açılışını merakla bekliyorsunuz.
- Bereketli cirolar, sizin olsun.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri