Metro Toptancı Market’e bravo

15 Temmuz 2013 Pazartesi

Türkiye perakendesinin mihenk taşı, çalışanları için önemli bir anlaşma daha imzaladı. Bu güveni ve cesaretini, sektöre örnek olma açısından kutlamak lazım

Perakendenin dünya devlerinden Metro Gross Market, Türkiye’ye giriş yaptığında, tanımlama yerindeyse ‘yer yerinden oynamıştı.’ 90’lı yılların perakendesi, baş döndürücü bir hız ile değişimi hissetmiş, pozisyonlar sektörümüzde farklılıklar getirmişti. Jandarmanın dahi önlem almak zorunda kaldığı yoğun ilgi, doğal olarak yerli perakendeye de yön vermişti.

Doğrusunu söylemek gerekirse, pek çok perakendeci dostumuz da bu sayede, hızla çok şubeli olmayı tercih etmiş, çağdaş mekanlarda müşterilerine daima en iyisini sunmaya özen göstermişti.
Perakende dostlarının bu mal ve hizmetler bütünündeki iddiaları, her geçen gün daha da artıyor nitekim…
Lütfen devam!
***
Ve Metro Gross Market, ülkemizde önemli bir gelişimin daha temsilcisi aslında. İş yerlerinde sendika ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Çalışan personeline tanıdığı olanaklar, pek çok çalışanın ‘keşke biz de Metro bünyesinde olsak’ düşüncesini yaratıyor. Ve söz buraya gelmişken, perakende dünyasında başarı için, o çok önem verdiğimiz, meşhur 6 maddeyi yeniden hatırlatmak isterim:
• Lokasyon
• Lokasyon
• Lokasyon
• İnsan
• İnsan
• İnsan

Bu denklemi yerli yerine oturtabilirseniz, adil bir rekabet ortamında başarılı olmama şansınız yok. Nitekim önceki ay Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu konferansta en can alıcı nokta; daha önce yazdığım gibi ‘insan’ üzerine yapılan vurguydu:
- İnsan; kaynak değil, kıymettir!
Gerçekten de, muhteşem bir söz…
***
Verdiğinizden daha fazlasını alabilmenizin bir yöntemi de, çalışanlarınıza olan güveniniz ve onlara verdiğiniz önem olsa gerek.

‘İhtiyaçlar sonsuzdur’ sözünden hareketle, gerekli moral/motivasyon, huzurlu ortam, güvenli bir kariyer geleceği, uluslararası yapı, sürekli eğitim gibi pek çok olumlu etmenin yanında, birincil ihtiyaç en önemli temel gösterge.

Bakınız, Metro Gross Market, çalışanlarıyla nasıl bir anlaşma yapmış:
• 2013 yılının ilk 6 ayı için, aylık tutarın yüzde 15’i oranında bir defaya özel, tek seferlik ödeme yapılacak,
• İkinci 6 ay için de yüzde 6 bir zam,
• İlk yıl için gıda yardımı 150 TL, kasa tazminatı 80 TL, askerlik yardımı 210 TL.

İkinci ve üçüncü yıllar için, genel esas Tüketici Fiyat Endeksi dikkate alınarak, pek çok ayrıntıyı içeriyor. Hepsini tek tek yazmamıza gerek yok.
Ancak, ifade etmek istediğim şu ki; çalışanlar için şartlar çok daha belirgin hale geldiğinde, daha güvenli, sadakatli, özenli ve başarılı çalışma isteği de artacaktır. Aksi halde, zamana bırakılan muğlak talepler/söz vermeler, huzursuzluk yaratabilir.  Ama siz ‘yok kardeşim, piyasada zaten işsizlik var, istediğim zaman istediğim personeli bulurum’ diyorsanız (ki demiyorsunuz) bu bir tercih nedenidir. Ve başarıdaki şansınız, pamuk ipliğine bağlıdır, hepsi bu…

Ve bu konudaki en basit temel önerim; kariyer planlaması ve ücretler, ek sosyal haklar dâhil; her şeyinizi lütfen yazılı hale getirip, personeliniz ile paylaşmanız.
Unutmayın; insan kaynak değil, kıymettir!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri