Mesut Yar yeni projesiyle geliyor

Mesut Yar yeni projesiyle geliyor

Asiye Karademir

 

Bildiğimiz kadarıyla yeni bir projeniz var, proje hakkında biraz bilgi rica edebilir miyiz?
Yeni bir projeden ziyade “yenilenme” diyelim biz buna. Aslında işin yarışma kısmı Türkiye'de fenomen olmuş bir format. İçine benim bir parça daha profesyonel olduğum talk şovu da katınca, alışılmışın dışında ve yeni şeyler vadeden bir izlence çıkıyor ortaya. Detaylara çok girmeden söyleyeyim ki, yeni izleyici evreninin bir hayli hoşlanacağı bir iş olacak.

 

Rahat ve sıcak habercilik anlayışıyla ezberleri bozdunuz, izleyiciyle aranızdaki bağı neye borçlusunuz?
Rahatlıktan ziyade samimiyet diyelim buna. Sokaktaki, gençken ve yaş aldıktan sonraki Mesut nasılsa o adam giydiği her gömlekte kendini değiştirmedi. İzleyici ekrandaki insanın kendini izole etmesini sevmiyor. Çok ortalıkta bir tipim. Halkın devam ettiği mekanlara ve coğrafyalara devamlılığım var. Hal böyle olunca görünen samimiyet sokağa da yansıyor. Ama öyle fazla rahat ve lakayt olduğumu söyleyemem. Hatta kimi zaman bir parça somurtuğum da diyebilirim. Yine de olmaz denileni yapıp, habere getirdiğim mizah ve enerjik tavır için başlarda öfke, sonradan alkış aldığımı gördüm. Bir ilk olmak da önemliydi kısacası.

 

Türkiye ekonomisi ve gündemi konusundaki tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Açıkçası habercilik yıllarımda meselelerin çok daha fazla içindeydim. Şimdilerde sıradan vatandaşın önermeleriyle bakıyorum gündeme. Fikrim hiç bir zaman bilgimin önüne geçmiyor. Malum siyasetin sıcağı neredeyse yaşamın her alanına vurmuş durumda. Bir miktar serinleme, hafif bir gaz boşalması her zaman işe yarar bizim ülkede. Ekonomide dünya nereye gidiyorsa Türkiye'nin farklı bir yere gittiğini düşünmüyorum. Baksanıza komşu iflas bayrağı çekti. Şükür ki biz hala üreten ve haddini bilen bir ülkeyiz çoğunluk olarak. Artı değer ürettikçe de umudumu kaybetmiyorum açıkçası.

 

Sizi ekran önünde hep siyah kıyafetler içinde görüyoruz, bir stil danışmanınız var mı? Yurt dışından alışveriş yapıyor musunuz?
Siyah; asıl adamı, ekran ve sahnede ilgi odağı haline getirir. Dolayısıyla bir tercihten çok psikolojik bir sonuçtur siyahlı adam olmam. Dünya talk şovlarının da üniforması diyebiliriz siyah takım elbiseye. Açıkçası geçtiğimiz günlerden itibaren mavilendim. Yaz ekranında bunaltmamak için izleyiciyi. Odakta da bir sapma olmadı şükür. Bu arada evet, alışverişi çok seven ve yapan biri olarak yurt dışından özellikle parfüm koleksiyonuma nadir parçalar, ayakkabı ve aksesuar gibi detaylar toplarım.Süpermarkette indirim varsa piyango gibi geliyor

Perakende sektörüne geldiğimizde tüketim alışkanlıklarınız konusunda neler söyleyebilirsiniz?
Yaşayan herkes tüketir. Kimi az, kimi çok. Kimi hacmine göre kimi de hacminden fazla. Ailesini daha çocukken kaybetmiş biri olarak tüketimde istiap haddinin dışına çıkmam, çıkamam. Alışverişlerde daha ölçülü, bütçeyi yıkmayacak şeyleri edinmeye çalışırım. Sanırım sadece eşim için gözüm kararabiliyor. Pişman olmadan açılabiliyorum. Toparlanması güç olacak şekilde değil tabii ki...

 

AVM ve süper marketlerin hızla yaygınlaştığı ve pazarı büyüttüğü aşikâr. Bu konuda ne düşüyorsunuz?
Büyük kentlerin olmazsa olmazı her ikisi de. Hız cağında ve sosyal çevrelerin öbekleştiği yerlerde yaşıyoruz hayatı. Bakkalların ve küçük esnafın da içinde olduğu bir yerleşik ekonomik sistemimiz var. Ama AVM'ler çeşitlilik ve fiyat aralıkları bakımından kimi zaman çok daha iyi açılar getiriyor bütçeye Süpermarketleri tartışmaya gerek bile yok. Eğer hacimli bir aileyseniz ev ekonomisi adına başka da bir şansınız yok. Bir de promosyon filan çıkarsa arada, insan biletine amorti çıkmış gibi seviniyor fena mı?

 

Alışverişlerinizi yaparken nelere dikkat edersiniz?
Bakın o konuda çok hassa olmakla birlikte kör noktada durma gibi bir de zaafım var. Herkeste olanın bende de olması gibi bir takıntım yok. Farklılıkları sever, farklılığı uzun soluklu yaşamak isterim. İşin bedeli neyse öder, kötü bir ürüne bedel ödemekten kaçınırım. Bir de hakikaten reyonlar arasında kaybolmayı seven biriyim:)