Mehmet Reis bakliyat fiyatlarının artmayacağını bildirdi

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan pirinç, bulgur, mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kuru gıdalar, Ramazan ayında en çok tüketilen ürünlerin başında geliyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte talebi artan bu ürünlerin hasat dönemine kadar yeterli miktarda olduğunu ve fiyat artışı beklemediklerini belirtiyor

Mehmet Reis bakliyat fiyatlarının artmayacağını bildirdi

Her Ramazan ayı öncesi kuru gıda ürünlerindeki talebin artması ile birlikte ürün arzı ile ilgili sıkıntı olduğu konuşulur ve fiyat beklentisi oluşur. Mehmet Reis, hasat dönemi, Haziran ayında başlayıp Eylül sonuna kadar devam edecek olan bakliyat ürünlerinin tedarikinde bir sıkıntı yaşanmayacağını ve yeterli miktarda iç tüketimi karşılayacak ürünlerin bulunduğuna dikkat çekti.

 

Ramazan kolilerindeki bakliyata dikkat

Ramazan ayında yapılan kampanyalara da dikkat çekmek isteyen Mehmet Reis, fiyat odaklı ramazan kolilerinde daha düşük kalitede bakliyatların yer alabildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Pilavda iyi netice vermeyen, bakliyatta pişme ve kabuk atma sorunu yaşatan ithal ve eski mahsul ürünler ayrıca protein oranı düşük bulgurlar kumanya kolilerinde yer alabiliyor. Hayırsever vatandaşlarımıza tavsiyemiz; sadece fiyata bakarak karar vermemeleri. Kumanya kolilerinin içindeki ürünler bizzat kontrol edilmeli, pişme ve lezzetine bakılmalı.  Ürün cinsinin ve menşeinin doğru yazılıp yazılmadığı incelenmelidir. Evinizde pişirdiğiniz, yediğiniz ve güven duyduğunuz markaların tercih edilmesi yardım alanlara daha da fayda sağlayacaktır.” dedi.

 

“Nohut, kuru fasulyenin yerini aldı”

Bu yıl fiyatı yüzde 50 gerileyen nohutun kuru fasulyenin yerini aldığını belirten Mehmet Reis: “Geçtiğimiz yıllarda kolilerde altı çeşit bakliyat varken, bu yıl dörde indi. Artık pirinç, bulgur, kırmızı mercimek ve nohut var.” dedi.