Maslow şimdi ne düşünüyor acaba?

Maslow şimdi ne düşünüyor acaba?

Türkiye’nin Davos’u olma niteliğindeki Uludağ Ekonomi Zirvesi bu sene de yerli yabancı değerli misafirleri ağırladı. Bu tür konferanslarda bir dönem inovasyon, sinerji, endüstri 4.0 konuşulurdu, şimdilerde mobil teknolojiler, yapay zekalar, otonom araçlar filan moda…


Nasıl olmasın ki? Dünya hızla dijitalleşiyor. İhtiyaçlar değişiyor. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi mahvoldu. Aylık 2 bin TL para kazanan gencin birinci ihtiyacı akıllı bir telefon, interneti olan bir yer ve hattının açık olması artık. Yiyecek ve barınma ihtiyacını telefonla çözüyor insanoğlu… Telefon Maslow hiyerarşisinin tepesine oturdu.

 

İnsanoğlunun ortalama yaşam süresi 80-90’lara çıktığından 60-70 yaş bandının tüketim ve yaşam kültürü de önem kazandı. Yeni demografik yapı tüketim ve üretim modellerini tekrar şekillendirecek.

 

Geleceğin araçları elektrikli araçlar olacağından araçlar 500-600 kilogram daha hafifleyecek. Otonom araçlar hayatımıza girdiğinde kazalar, insani kusurlar daha az olacak, huhuk, sigorta, şehircilik anlayışı tekrar yorumlanacak.

 

Çin’de ödemelerin yüzde 80’i QR Kodlarla yapılmaktadır. QR Kodlar hayatımıza daha çok girecektir. Barkod ne ise QR Kod da o noktaya gelecek.

 

Mobil uygulamalar da hayatımızın kısa yolları olacak. Örnek verecek olursak İş Cep Mobil uygulamasının 7 milyon kullanıcısı var. Uygulamanın bankanın toplam işlemlerinden aldığı pay şimdilik yüzde 57.

 

Bin 350 şubesiyle Türkiye’nin en fazla şubesi olan İş Bankası’nın şubelerden yapılan işlemler %10 seviyesinde. Yüzde 90’ı şube harici online ve ATM’lerden yapılıyor. Bankalar artık şube açmıyorlar, dijital yapılarını güçlendirmeye çalışıyorlar.

 

Dijital dünya denilince akla startuplar geliyor. Ancak Türkiye’deki startup sayısı ve derinliği maalesef yeterli değil. Türkiye’nin startup sayısı 700-800 kadar iken, sadece Tel Aviv’deki startup sayısı 7 bin…

 

Yakın zamanda Alman otomobil devi Opel marka değeri ile birlikte üç buçuk milyar dolara satıldı. 750 çalışanıyla İsrail’de sürücüsüz araçlar geliştiren Mobil I şirketi ise, 15 milyar dolara satın alındı. Bu fark bize geleceğe dair her şeyi anlatıyor aslında.

 

Türkiye’de dijitalleşme tüketim seviyesinden üretim seviyesine geçmelidir. Türkiye’de 10 bin hukuk öğrencisi mezun olurken bilişim mezunu sayısı 3 -4 bin civarıdır.

 

İnsan kaynağı da şekil değiştiriyor. Bugüne kadar hep beynin sol lobuyla ilgilendik. Analatik önemliydi. Gelecekte bu işleri yapay zeka ve robotlar yapacak. Sağ lob önem kazanacak, yaratıcı, çılgın fikirli insanlar tercih edilecek.

 

Tekerleğin icadı Milattan Önce 3 bin 500 yılına dayanmaktadır. Bavul da 200-300 yıldır vardır. Ama tekerlekli bavul son 20-30 yıldır hayatımızdadır. Elimizde var olup kullanmadığımız yüzlerce bunun gibi icat var.

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nden aklımda kalan cümle şu oldu:

İnsanlar, şirketler, ülkeler 2’ye ayrılır. Yapabilenler ve yapamayanlar…

Yapabilenler cesur olur, girişimci olur, inovatif olur, yaratıcı olur.

Yapamayanlar ise, şikâyet eder, konuşur dururlar, karamsar olurlar, olduğu kadar, olmadığı kader der geçer.