Masal dünyasının kapıları Parkora AVM'de açıldı

Masal dünyasının kapıları Parkora AVM'de açıldı

Masal anlatıcılığı kitapları yazarı ve masal anlatıcısı Ayşegül Dede “Çocukla İletişimde Hikâye Anlatıcılığı” semineri ile, Bursa Parkora Yaşam ve Eğlence Merkezi’nde masal dostlarıyla buluştu.

 

Atölye Mimarları ve Parkora işbirliği ile düzenlenen seminerde Ayşegül Dede; masal anlatım teknikleri, anlatım esnasında çocuklara doğru soruları yöneltebilme, yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştiren masallar ve anlatım esnasında doğru kullanılan jest ve mimiklerin önemi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

 

 

Kaç Mum Saati Kadar Masal Dinledik

 

Geleneksel unsurların da çocukların hayal dünyasında olumlu etkiler bıraktığını belirten Dede, anlatım saatleri belirlenmesi ve masal anlatırken bir masal halısı ya da perdesi kullanılmasının önemli bir faktör olduğunu da vurguladı.

 

Ayrıca masal saatlerinde alanda bir mum yakılarak anlatım sonralarında mumun söndürülmesi, haftalık ya da aylık periyotlarla çocuğa, eriyen mumların boylarının ölçtürülerek “şu kadar cm ya da şu kadar saat masal dinledik” gibi söylemlerin yöneltilmesi ile, soyutluğun somut hale dönüştürülmesi konusunda faydalı bir öğrenme süreci olacağını ifade etti.

 

Seminer sonrası masal dostları için “Hadi Masal Anlatalım” kitabının imza süreciyle devam eden etkinliğin renkli görüntüleri objektiflere böyle yansıdı.