Marmarabirlik’ten Avrupa atağı

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, şimdiye kadar Avrupa pazarına tek distribütör aracılığıyla ürün sattıklarını, ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, “Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını bundan sonra uygulamaya koyacağımız çoklu bayilik sistemi ile 6 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi

Marmarabirlik’ten Avrupa atağı

Marmarabirlik’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Marmarabirlik, Avrupa bayileri ile Almanya’nın Köln kentinde toplantı yaptı. Toplantıya Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Genel Müdür İbrahim Minareci, Satış Pazarlama Müdürü Tuncay Kural ve Avrupa Temsilcisi Süleyman Davarcı da katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın burada yaptığı konuşmasına yer verilen açıklamada, Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını şimdiye kadar tek dağıtıcı kanalıyla yapan Marmarabirlik'in stratejisini değiştirdiği belirtildi.

Bundan sonra Avrupa Temsilciliği aracılığıyla Avrupa pazarına doğrudan ulaşacaklarını bildiren Asa, “Avrupa ülkelerine sofralık zeytin ihracatını bundan sonra uygulamaya koyacağımız çoklu bayilik sistemi ile 6 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Çok bayili sistemle pazardan daha fazla pay almayı planlıyoruz. Yeni oluşturulan sisteme dâhil olan bayiler aracılığıyla ihracata 1 Ocak 2013’te başlayacağız. Yeni yapılanma ile tüketiciye çok daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşarak, 2013'ün ilk çeyreğinde Avrupa pazarında raf payını artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya