Maptriks, lokasyon sorununu çözüyor

08 Nisan 2016 Cuma

Yanlış lokasyonda açılan verimsiz mağaza, perakendecilerin korkusu olmaya devam ediyor. Doğru lokasyon seçimi için perakendecilere çözümler sunan Maptriks, kendine özgü yazılımıyla, kullanıcılarına 1 saatlik mesafedeki potansiyeli gösterebiliyor. Firmanın kurucusu Fatih Kuralkan ile Maptriks’i ve perakendeyi konuştuk

maptriks-lokasyon-sorununu-cozuyor

Röportaj: Murat KÜÇÜK

Maptriks’i kurma fikri nasıl doğdu? Amacınız neydi?
Türkiye, 2005 yılından itibaren önemli bir büyüme yaşadı. Bu büyüme özellikle, perakende, FMCG, gayrimenkul, finans ve enerji sektörlerinde yaşandı. Bu büyüme yatırımları da beraberinde getirdi. Fakat ortada bir soru vardı: Yapılan yatırımlar doğru lokasyonlara mı yapılıyordu? 2008 yılında yola çıktığımızda, amacımızı; “yatırımların doğru lokasyonlara yapılması için yatırımcılara doğru bilgileri vermek” olarak belirledik. Türkiye’deki veri kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda, verdiğimiz sonuçların yüzde 70’e yakın doğru olacağını ifade ettik. Bizim sistemimizin altında bir harita var. Harita üzerinde 1,8 milyon noktada; hastaneden postaneye, restorandan okula kadar her şey bulunuyor. Sistem Türkiye’nin 300’e yakın demografik parametresini lokasyon verileriyle birlikte inceleyerek bir sonuç çıkarıyor. Bu parametrelerden bazıları; gelir, eğitim, yaş, nüfus, seçmen verileri, sıcaklık verileri gibi...

Araştırma şirketlerine göre perakendeciler için farklılığınız nedir?
Biz bir bağımsız veri sağlayıcısıyız. Markaların bir lokasyonda açacağı mağazayı sayısal verilerle bilimsel şekilde onlar için araştırıyoruz. Bu lokasyon bir AVM de olabilir bir cadde de olabilir. Bu raporları gören müşteri firmalarımız, mağaza tercihi için düşündüğü cadde ya da AVM’nin kendileri için uygun olup olmadığını bilimsel verilerle değerlendirebiliyor. Birlikte çalıştığımız şirketlere sunduğumuz bir platform var. Bu platforma, cep telefonundan ya da bilgisayar ve tablet üzerinden ulaşılabiliyor. Mağaza açmak istediği lokasyonu program üzerinden 300’e yakın değişkenle inceleyebiliyor. Programla ilgili sınırsız eğitim ve sınırsız raporlama da sunduğumuz hizmetin içinde.

Türkiye’de kaç tane perakende caddesi ve AVM var?
Türkiye’de yaklaşık 14-15 bin arasında perakende caddesi var. Bunun 4 bine yakını büyük ölçekli, bölgesi içinde önem arz eden caddelerden oluşuyor. Bizdeki rakamlara göre; Türkiye’de, uluslararası standartlara uygun 366 tane AVM var.

Kriz, verimliliği yükseltmek için bir fırsat

Referanslarınızı öğrenebilir miyiz? Onlarla hangi çalışmaları yapıyorsunuz?
Türkiye’de şu anda 100’e yakın firmaya, hem mevcut durumu doğru okuyabilme konusunda, hem de yeni yatırımlar konusunda bilimsel danışmanlık sunuyoruz. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kurumlarına hizmet veriyoruz. Boyner, Pierre Cardin, U.S Polo Assn., Defacto, Penti, Ebebek, Clarie’s ve Nike gibi gıda dışı perakende devleri bizi tercih ediyor. Türkiye’nin en büyük marketler zinciri; A101, Şok, BİM, Migros ve CarrefourSA ve onların en büyük tedarikçileri olan, Pepsi, Fritolay, Unilever, P&G, Bizim, Halk, müşterilerimiz arasında yer alıyor. Teknolojinin önemli mağazaları; TeknoSA, Vestel, Arçelik, Samsung; yeme-içmenin en büyükleri; Mc Donald’s, Burger King, Dominos, Etiler Marmaris, Aslı Börek, Çıtır Usta, Kahve Diyarı, Komşu Fırın, Komagene, Starbucks, Simit Sarayı ile de çalışıyoruz. Ayrıca; D&R, NT, Koçtaş, Çilek, Doğtaş, Kelebek ve ismini sayamayacağım daha nice marka... Önemli Gayrimenkul projelerini ülkemize kazandıran Sinpaş, DAP, Suryapı gibi GYO devleriyle de çalıştık.

Son dönemlerde ekonominin durumu çok parlak değil. Bu sizin işlerinize nasıl yansıyor?
Sıkıntılı bir ekonomi kimsenin işine yaramaz ve gönül ister ki ekonomimiz en çabuk zamanda istikrara kavuşsun. Kriz bizim için farklı bir fırsatı doğurdu. Markalar mağazalaşma sürecini azalttığı bu dönemlerde verimlilik üzerine yoğunlaştı. Perakende yöneticileri için yeni mağaza yok ise verimsiz mağazaları inceleme süreci vardır. Tüm önemli firmalar şimdi bu durum üzerine yoğunlaştı. Başarılı olan mağazaların sistem üzerinden başarısız mağazalar inceleniyor ve yeni bir hamle yapılıyor.

Krizin perakendeciler için bir fırsat olduğunu mu söylüyorsunuz?
Kesinlikle öyle. Kriz başladığında, yatırımlarını durdurmayacak ya da yavaşlatmayacak firma sayısı ülkemizde çok az. AVM’ler bu konuda perakendecilere göre daha güçlü ve yatırımları daha uzun soluklu. Fakat perakendeciler için aynı gücü söyleyemeyiz. Yatırım yapmayacakları bu dönemlerde mevcutları okumak ve o mağazalardan tam verim almak, perakendeciler için büyümeyi sürdürmek anlamına geliyor. Verimlilik üzerine çalışmalar yapmak şu dönem için mağazalaşmaktan daha sağlıklı bir hamle olur.

İstanbul AVM’ye doydu mu?

Verimliliği artıracak hamleler ne şekilde olabilir?
Verimlilik; ürün çeşitliliğini değiştirme şekliyle olabilir. Personel ya da mağaza müdürü değişimiyle de sağlanabilir. Mağazadaki dekorasyon değiştirilebilir ya da ürünlerin raflardaki yeriyle oynanabilir. Belki mağaza komple taşınabilir. Mağaza cadde mağazasıysa, mağazanın caddedeki konumu, yolun karşısı ya da daha ileri ve geri olarak değiştirilebilir. AVM yoğunluğunun güçlü olduğu bir bölgede, tek şubesi olan marka için en doğru AVM’yi tercih etmesi tam bir verimlilik hamlesidir.

Önemli bir AVM sayısına ulaşan İstanbul doydu mu? Yoksa sayı doğru lokasyonlar mı yanlış?
Doydu demek çok doğru bir ifade olmaz ama doymadı demek de doğru bir ifade olmaz. Bence İstanbul sayı bakımında 2020 yılına kadar yetecek AVM’ye ulaştı. Fakat lokasyon tercihler çok yanlış. Bir ilçede çok büyük bir AVM varken oraya başka bir yatırımcının da gelmesi çok mantıklı değil ama ülkemizde bu durum böyle işliyor. Oysaki İstanbul’un AVM ihtiyacı olan ciddi potansiyel bölgeleri var.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri