Mango’nun toplam satışlarının yüzde 20’si onlinedan

Firma, online satışların artarak büyümesini ve 2020 yılının sonuna kadar toplam satışlarının yüzde 30’undan fazlasını oluşturmasını hedefliyor

Mango’nun toplam satışlarının yüzde 20’si onlinedan

Mango’nun online satışları hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Satışlar, hedeflenen zamandan 2 yıl önce; 2018 yılında toplam satışların yüzde 20’sini oluşturacak düzeye ulaştı.  

 

Bu iddialı büyümenin ardından Mango, kendine yeni bir hedef çizdi. Yeni hedefi, online satışlarının 2020 yılının sonuna kadar toplam satışların yüzde 30’unu oluşturması. Bu satışların düzenli olarak artması ve 2019 yılı sonunda yüzde 25’e ulaşması bekleniyor.

 

2018 yılındaki online satışlar, 2017 yılına oranla yüzde 30’un üzerinde bir artış gösterdi. Cep telefonları aracılığıyla yapılan alışverişler, bilgisayar aracılığı ile yapılanlara oranla yüzde 59 artış göstermiştir. Bu da 2017 yılında elde edilen miktardan yedi birim fazladır.

 

Mango Online ve Müşteri Departmanı Direktörü Elena Carasso: “2018 yılında öngördüğümüz hedefleri aştık. 2017 yılında elde ettiğimiz büyümenin iki katına ulaştık; bu da,  2016 yılında 4 sene sonrasında ulaşılması beklenen yüzde 20’lik büyümeyi sadece iki sene zarfında gerçekleştirdiğimiz anlamına geliyor. Sarf edilen büyük emeğin ve yapılan yatırımların karşılığını alıyoruz. Şu andaki amacımız 2020 sonlarına kadar yüzde 30’u yakalamak.” ifadesini kullandı.

 

Diğer taraftan, Mango’nun Web sitesi 2018 yılında 550 milyondan fazla ziyaret edildi. Bu da, geçmiş seneye oranla miktarın yüzde 22 artmış olması anlamına geliyor. Yapılan ziyaretlerin yüzde 73’ünün mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştirildiği görülüyor.

 

Mango, 80 ülkeye online satış gerçekleştirmektedir. E-ticaret sayesinde şirket, başlıca Avrupa ülkelerinde ve İspanya’daki tüm şehirlere bir gün sonrasında eve gönderim yapıyor. Ayrıca diğer ülkelerin çoğunda da Mango mağazalarından teslim almak veya eve gönderim gibi çeşitli teslimat seçenekleri sunuyor.