Mango FVAÖK oranını yüzde 50 artırdı

2017 yılını 2.194 milyon avroluk satış ile kapatmasının ardından faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FVAÖK) oranını yüzde 50 artırdı

Mango FVAÖK oranını yüzde 50 artırdı

Mango-MNG Holding, 2017 mali yılını 2194 milyon avroluk satış ve geçtiğimiz yılınkine kıyasla yüzde 50 daha fazla olan 115 milyon avroluk FVAÖK ile kapattı. Mali yıl, birbirinden çok farklı iki altı aylık döneme ayrılıyor: Birinci dönemde FVAÖK, bir önceki yıla kıyasla önemli bir büyüme kaydetti ve ikinci dönemde ise şirket için en önemli piyasaların çoğunda yaşanan yüksek sıcaklıklardan etkilenildiğinden daha ılımlı bir büyüme kaydedildi. FVAÖK’te yaşanan bu artış nedeniyle Mango grubunun sonuçları, eksi 61 milyondan eksi 33 milyon avroya düşerek yüzde 45’lik bir iyileşme kaydetti. 

 

Mango’nun Başkan Yardımcısı Daniel López, şu açıklamada bulundu: “2017 yılında çok kanallı ve fast fashion temelli işletme modelimizin izlenecek doğru yol olduğunu doğruladık. İkinci yarıdaki satışların yılın ilk yarısındaki satışlara benzer performans göstermesiyle Mango grubu kâr elde etmiş olacaktı. Yılın başında hedefimiz buydu. 2018’de de gelişme kaydedeceğimize eminiz. Temmuz ayının sonunda büyük ilerlemeler elde ettik. Toplam satışlar çok güzel bir gelişme kaydetti: Son 5 aydır kesintisiz bir büyüme yaşadık. Aynı zamanda online kanal da yılın başında belirlenen hedeflerin üzerinde büyüme kaydediyor.  Şirketin kararlarının müşteri odaklı olmasını sağlayarak attığımız tüm adımlar başarılı olmaya devam ediyor. Stratejimizin temel aldığı eksen de bu.”

 

Aynı şekilde, 2017 yılı boyunca Mango, bilançosunda önemli bir güçlenme elde etti ve banka pasiflerinde güçlü bir azalma ve net finansal borcunda düşüş kaydetti. Rakamlara bakacak olursak, 31 Aralık 2017 tarihinde net finansal borç, 617 milyondan 415 milyon avroya düşerek yüzde 33’lük düşüş elde etti ve böylece, grubun varlık durumunda önemli bir gelişme kaydedildi.

 

Faturaların yüzde 77’si uluslararası etkinliklere, yüzde 23’ü ise ulusal piyasaya karşılık geliyor. İşletme ürün grupları bakımındanMAN, KIDS ve Violeta grubunun performansı, toplam faturanın yüzde 18,3’üne karşılık gelerek önceki yıla göre yüzde 17.6’lık bir artış elde etti.

 

Online satışlar hızlandı ve toplam satışların yüzde 15’ini geçti.

Online satışların büyümesinde ve Grup içerisindeki göreceli ağırlıklarında hızlanma kaydedildi. 2017 yılında bu kanaldan satış rakamları 339.2 milyon avroya kadar çıkarak yüzde 15.4’lık bir artış gösterdi ve toplam faturaların yüzde 15.5’ine karşılık geldi. 2018’in ilk yarısının mükemmel başlangıcı ile şirket, 2019 yılı boyunca online satışların faturaların yüzde 20’sine ulaşacağını düşünüyor. Bu rakam, önceden 2020 yılı sonları için hedefleniyordu.

 

Mango, 83 ülkede online satış yapıyor ve fiziki mağazalar ile tamamen entegre bir alışveriş deneyimi sunuyor. 2018 yılında bu kanalın İran ve Ukrayna’ya da ulaşması bekleniyor.Şirket, dijital kanalı aracılığıyla hâlihazırda başlıca Avrupa şehirlerine ve İspanya’nın tüm şehirlerine ertesi gün teslimat sağlıyor. Mango mağazalarından teslim alma veya ilgili çoğu şehirde adrese teslimat gibi farklı teslimat seçenekleri de bulunuyor.

 

2017 yılında Mango’nun web sitesi 450 milyonun üzerinde ziyaretçi kaydetti ve bu da bir önceki yıla kıyasla 50 milyonun üzerinde bir artışa karşılık geliyor. Ayrıca, mobil cihazlar veya tabletler üzerinden gerçekleştirilen alışverişler de toplam alışverişlerin yüzde 52’sine ulaşarak ve 2016 yılının yüzde 44’lük oranının üzerine çıkarak ilk defa masaüstü bilgisayarları aştı. Ziyaretler de yüzde 67’lik oranın mobil cihazlardan gerçekleştirilmesi ve bir önceki yıla göre 4 puan artış kaydedilmesi ile benzer bir performans gösterdi. Şirketin sosyal medyadaki farklı profilleri dahilinde 21.5 milyon takipçisi bulunuyor.

 

Son mali yıl içerisinde Mango, müşterilerine tüm cihazlardan en iyi deneyimi sağlamak amacıyla online portalının kullanılabilirliği ve online gezinti kolaylığı alanlarında gelişmeler sunmak üzere önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Bu gelişmeler arasında online gezinti sırasında uygun ürün önerileri sağlayabilmek, müşterilerin tercihlerine göre kişiselleştirilmiş iletişim sunabilmek veya müşterilere alışverişleri sırasında en uygun bedeni seçmeleri konusunda yardımcı olmak için kullanılmaya başlayan yapay zekayı da vurgulamak önem taşıyor. Aynı şekilde, fiziki mağazalarda dijital fatura uygulamasının başlatılması ile müşteriler tüm alışveriş geçmişlerini Mango’nun web sitesi ve uygulamasında görüntüleyebiliyor.