Malatya Pazarı'ndan "sağlıklı atıştırma" projesi

Malatya Pazarı 40 gramlık "Karma" ürün anlayışı ile sektörde yine bir öncülük başlattı. Malatya Pazarı geleneksel kuru meyve ve kuruyemiş çeşitlerini bir avuçluk ambalajlarda toplayarak "Sağlıklı Atıştırmalıklar" serisi oluşturdu. Türkiye'de 25 bin noktada tüketici ile buluşan geleneksel lezzetler, dünyada da 30'a yakın ülkede reyonlardaki yerini aldı

Malatya Pazarı'ndan "sağlıklı atıştırma" projesi

Malatya Pazarı "Sağlıklı Atıştırmalıklar" sloganı ile "Karma" serisini tüketicinin beğenisine sundu. 40 gramlık ambalajlardan oluşan seride geleneksel kuru meyve ve kuruyemişler sekiz değişik kombinasyonla porsiyon haline getirildi. Kara üzüm, yaban mersini, kuru elma ile "Dalçalı"; yer fıstığı, siyah üzüm ve yaban mersini ile "Karma Karışık" yeni yılda seriye yeni eklenen ürünler oldu.

Sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek amacı ile bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Malatya Pazarı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Palancı, “Kuru meyve ve kuruyemiş sektörü sağlığa önemli ölçüde hizmet eden bir sektör. Siyah üzüm, yaban mersini, kuru kayısı, kuru elma, kuru üzüm, fındık, badem gibi pek çok kuruyemiş çeşidinin faydaları saymakla bitmiyor. Geçmişte hepsine aynı anda ulaşmak sadece seçkin kuruyemiş merkezlerinde mümkündü. Bu konseptlebiz bunu Türkiye genelindeki tüm tüketicilere ulaştıralım istedik. Karma serisi ile özel ambalajlarda çeşitleri topladık ve farklı alternatifler şeklinde tüketiciye sunarak bir ilki başlattık. Sabah kahvaltısı ile akşam yemeği arasındaki ara öğünlerde fazla kalori alımını engelleyecek ve obezite ile mücadeleye de destek sağlayacak bir ürün grubu hazırladık” dedi.

2012 yılında Türkiye genelinde 25 bin noktada tüketiciyle buluştuklarını ifade eden Palancı, 2013 yılında karma serisini 15'e, nokta sayısını ise 40 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Murat Palancı ayrıca başta ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Türk Cumhuriyetleri ve Orta Doğu'da 30'a yakın ülkede ürünün yabancı tüketicilerle buluştuğunu belirtti.

1870’ ten günümüze gelen Malatya Pazarı sektördeki hayatına Malatya'da adım attı. Ardından İstanbul'da Mısır Çarşısı’nda geleneksel lezzetlerin ilk adresi oldu. Modern teknoloji ve geleneksel üretimi başarıyla harmanlayarak zengin kuruyemiş ve kuru meyve çeşitlerini tüketicilerinin beğenisine sunarak sektördeki öncü firmalardan oldu. İnsan sağlığını gözeten öncelikli yerli girdiler kullanarak ülke ekonomisine katkıda bulunan firma; gittikçe gelişen satış, pazarlama ve dağıtım ağı ile geleneksel lezzetlerini yerli ve yabancı tüketiciler ile buluşturuyor.