Mağazalar IoT teknolojisiyle işletme verimliliğini artırıyor

19 Ocak 2018 Cuma

Yeni araştırma, IoT'yi benimseyen perakendecilerin yatırımın geri dönüşünü rapor ettiklerini ve yüzde 88'inin işletme verimliliğinin arttığını bildirdiğini ortaya çıkardı

magazalar-iot-teknolojisiyle-isletme-verimliligini-artiriyor

 

 

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre,  perakendecilerin izleme ve bakımdan, lokasyona dayalı servislere kadar IoT’yi benimsemeleri, müşteri deneyiminin geliştirilmesine ve kârlılığın artmasına neden oluyor.

 

Normal mağazalar, IoT teknolojisi sayesinde online alışverişle rekabet edebiliyor, tüketiciler için eşsiz, kişiselleştirilmiş ve cazip mağaza içi deneyimleri sunabiliyorlar. 2019'a kadar perakende kurulumlarının yüzde 79'u IoT teknolojisini benimsemiş olacak ve yüzde 77'si bunun sektörü dönüştüreceğine inanıyor.

 

IoT gerçeği endüstriye göre değişiyor. Aruba'nın ‘IoT’nin Bugünü ve Yarını’ raporu, perakende ve dağıtım alanındaki en popüler bağlantılı cihazlardan bazılarını şöyle tespit etti: barkod okuyucuları, kişisel mobil cihazlar ve akıllı hoparlörler / TV / ses sistemleri.

 

Rapor şunları da ortaya çıkardı:

·         IoT, perakendede, izleme ve bakımdan (araştırmaya katılan insanların yüzde 68’i IoT’yi bunun için kullandıklarını söylediler) lokasyon temelli servislere (yüzde 57) kadar kullanılıyor.

·         IoT’nin kazançları arasında şunlar var: iyileştirilmiş müşteri deneyimi (katılımcıların yüzde 81’i bunu belirtiyor); organizasyonun görünürlüğünün iyileşmesi (%78’i bunu kabul ediyor) ve artan kârlılık (%74’ünün kabulü).

·         IoT’den gelen tehditler şunları kapsıyor: kötü amaçlı yazılımlar (%41), casus yazılımlar (%31) ve kimlik avcılığı (%25).

 

Kazançlar kendini gösteriyor, ancak IoT teknolojisini benimsemek güvenlik riskleri taşımıyor da değil. IoT'yi kendiişlerinde kullanan kuruluşların (Aruba araştırmasına katılan) %84'ü IoT ile ilgili bir güvenlik ihlali yaşamışlar. Yarısından fazlası, dış saldırıları bu teknolojinin benimsenmesinin önündeki önemli bir engel olarak bildiriyor.

 

Bununla birlikte, IoT teknolojisi korunabilir ve kullanıcı verileri açısından yararlıdır. Aruba ClearPass teknolojisi, kablolu ve kablosuz erişim kontrolünü mümkün kılıyor ve özellikleri arasında saldırı tespiti de var. Perakendeciler, ağlarını korumak için ClearPass çözümünü kullanarak IoT teknolojisi ile ilişkili riskleri ve açık noktaları azaltabiliyorlar. Mağaza içi ve online tüketici etkileşimlerinden elde edilen kullanıcı verileri, perakendecilerin müşterilerini daha iyi anlamalarına ve iş kararları vermelerine yardımcı olabilir.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri