Mağaza içi / satış noktası reklamcılığı müşteri için ne demek?

Mağaza içi / satış noktası reklamcılığı müşteri için ne demek?

Bu süreci size pazarlamanın ilk modellerinden biriyle açıklayacağım. 1898’de E.St.Elmo Levis tarafından geliştirilen AIDA modeli ile. Bu model başarılı bir reklamın nasıl olması gerektiğini anlatır. 1960’a gelindiğinde ‘huni’ şeklini ve farklı isimler aldı. Müşteri hunisi, satın alma hunisi, pazarlama hunisi, satış hunisi (customer funnel, purchase funnel). AIDA modeli değişen pazarlama faaliyetleriyle gelişirken, detaylandırıldı ve yeni aşamalar eklendi. Ama biz 115 yaşındaki orjinal modelin belirttiği ‘başarılı reklamın anahtarlarını’ bir reklam kampanyasına (reklam karması/media mix) uygulayacağız. Başarılı bir reklam ve/veya reklam kampanyasının anahtarı;

Attention/Awareness: Dikkat çekme/farkındalık yaratma.
Interest: İlgi uyandırma
Desire: Arzu hissetirme
Action: Harekete geçirme

Reklam kampanyanızın dikkat çekmesi gerekir. Piyasadaki binlerce ürün arasından sivrilmeniz ve farklılaşmanız farkınızı ortaya koyar. Müşterilerin; sizin tüketiciniz olabilmesi için piyasada farkındalık yaratmak zorundasınız. Ürününüzün dünyada var olduğunu ve tüketebileceklerinin bilgisini hedef kitlenize ulaştırabilmeniz lazım. Varlığınızın farkına vardıktan sonra, size ilgi duymaya sıra gelmiştir. Dünyada varlığından haberdar olduğumuz ama ilgilenmediğimiz binlerce ürün/servis bulunmaktadır. Sizin ayrımınız; diğerlerinin arasından sıyrılıp, müşteride arzunun oluşmasını sağlamaktır. Sizi tüketmek için ürününüzü arzulamak gerekir. Bu arzuyu hissetirmeyi başardıysanız zaten kampanyanın en sonunaama en kritik noktasına kadar gelmeyi başarmışsınız demektir. Aksiyon! Hareket! Yani satın alma noktası. 
İşte tam o noktada olmanız lazım. Müşterinin kararını verip sizin tüketiciniz olacağı noktada!
Peki, müşteriniz satın alma noktasına gelmeden sizin reklamlarınızı izlediğini, gördüğünü, takip ettiğini varsayalım. Sizi hedefinize götüren, başarılı bir reklam kampanyası yürüttünüz. AIDA modelindeki anahtarlar hangi reklam mecrasında hayata geçer?


Farkındalık yaratmak ve potansiyel müşterinin dikkatini sizin ürününüze çekebilmek için en önemli reklam mecrası halen TV reklamlarıdır. En kısa zamanda, en yüksek sayıda potansiyel müşteriye ulaşma yöntemidir. TV’de reklamınızı izleyenlerin; aynı dönemde gazete, dergi, radyo ve internet gibi mecralarda reklamınızı görmeye devam etmeleri gerekir. Ürünle alakalı bilgi veren, hedef tüketici kitlesine göre özelleştirilmiş reklam içerikleri ile müşteride ilgiyi uyandırdıktan sonra onu arzulamasına sıra gelmiştir. Müşteride arzu uyandırmanın çok çeşitli yöntemleri vardır. Ama aynı zamanda da yaratıcı olmanız lazım. Reklam kampanyanızda vermek istediğiniz mesaj işte tam burada diğer rakiplerinizden farklılaşır çünkü potansiyel müşteri ilk defa sizinle birebir/direk iletişime geçer. Ürününüzü temsil eden canlı, konuşan, soru soran, cevap veren bir hostes/satış elemanı ile karşılaşır. Sizin tüketiciniz olmak isteyen potansiyel müşteri ürününüzün satıldığı noktada nihai kararını verecek ve süpermarketin içinde ürünün bulunduğu rafa doğru yürüyüp, hangi ürünü satın alacağına karar verip, ürünü sepetine atacaktır. İşte tam o noktada sizi görmezse, reklam kampanyanızı hatırlamazsa, kampanyanızda kullandığınız mesajin orada tekrarı yoksa kampanyanız potansiyel müşteri için boşa gitmiş ve yeni bir tüketicinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Satış noktası reklamcılığı müşteri için bu demektir.

Gol çizgisindeki tanrının eli!