Macera Dolu Amerika - 3

Perakende Uzmanı ve Danışmanı Ramazan Başan, Amerika gezisinde perakende sektörüne yönelik gördüklerini ve deneyimlediklerini kendi ajandasına not ederek ülkemize geri döndü. Dünyanın popüler ülkesi olan ve herkesin bir şekilde aşina olduğu Amerika, perakende sektörü için nasıl bir dünya? Ülkemizdeki perakendeyle farklılıkları neler? Dersler çıkarılacak olsa Amerika’dan nasıl dersler çıkarılır? Bu gibi soruları Başan Perakende.org için kaleme aldı. Gayet önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Başan’ın Amerika notları üçüncü dizisiyle Perakender.org’da…

Macera Dolu Amerika - 3

Her şeyin büyük boy (XL) olarak tüketildiği ve yaşandığı Amerika’da insanlar da ortalama 100 kilogram ve üzeri… Obezitenin milli bir sorun olduğu Amerika’da bizler de orada iken yemek kültürümüz hamburger, Çin, Meksika, İtalyan mutfakları arasında kaldı. Dünyaca ünlü Türk mutfağı neden Amerika’da yok? İpe sapa gelmeyen konulara para harcayan Kültür Turizm Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı Amerika’da, Viyana’da, Paris’te en işlek caddelerde Türk restoranı açana, kriterlerini belirlediği konseptlere 5-10 bin dolar destek verse ne olur ki? Amerika’daki Türk algısını bisikletle adam taşıyan, Kore’de şehit olan Orta doğu’lu ülke algısından öteye taşımak için ne yapıyoruz yıllardır? Bu anlamda çok önemli yatırımlar ve teşvikler yapılabilir.

 

Allah’tan Aziz Sancar gibi Nobel ödülü alan bir adam çıkmış bizi gururlandıran. North Carolina Üniversite’sini gezdiğimizde otoparkta bir araçlık boş yer vardı. Bizi burada bir “burası sadece Nobel Ödülü alan kişilere ayrılmıştır” tabelasını görünce, bir de Amerika’nın en başarılı 10 işadamından biri olan Tunceli’den çıkan Hamdi Ulukaya’nın sektörün pazar lideri, tüm market raflarında yer alan Chobani markalı yoğurtları görünce gururlandırabilirdi zaten ancak.

 

Gelmişken Trump’ı da görelim diye Beyaz Saray’a (Görünce saray filan olmadığını villadan hallice iki katlı  bahçeli bir ev olduğunu söyleyebilirim size) gittiğimizde evin etrafı polislerle çevrili olsa da, kendi başına hoparlör ile şarkı söyleyip dans edenlerden Çin’i protesto edenlere, Beyaz Saray’ın karşısına çadır kurup Tibet’e Özgürlük pankartını açanlardan yolda Trump’ı ti’ye alan tişört, rozet satanların olması özgürlüklere verilen önemi gösteriyor.

 

Amerika’da Jackson’da kaldığımız evden bir geceliğine ayrılıp başka bir şehirde kalıp döndüğümüzde açık unuttuğumuz kocaman bir garaj kapısı hiç kimseyi cezp etmemişken, Türkiye’ye geldiğimizde kilitli apartman kapısının evde olmadığımızı takip eden birileri tarafından zorlandığını, daha sonra da açamayıp döndüğünü öğrenince önce üzüldük, sonra sevindik…

 

E-ticaret hayatın her noktasında

AVM’lerin, outletlerin boş otoparklarını görünce yıllık 40 bin dolar kişi başı doları harcamıyor mu Amerikalı? diye düşünebilirsiniz. Yok yanılıyorsunuz… Her apartmanın girişi dağ gibi gelen kargo odası gibi olduğunu görünce, caddelerde en çok rastladığınız araçların Fedex, UPS Kargo arabaları olduğunu fark edince anlıyoruz, online alışverişin tavan yaptığını. Türkiye’de e-ticaretin 8 milyar dolar olduğunu, ABD’de 210 milyar dolar olduğunu, Türkiye’de nüfusa göre yüzde 45 internet kullanıcısı varken ABD’de yüzde 82 olduğunu öğreniyoruz. Sistem sizi araba kiralamadan okul kaydına, berberdeki randevunuza kadar her şeyi online yapmaya yönlendiriyor .Bu şekilde kaçınılmaz olarak e-ticaret içinde kalıyorsunuz.

 

Evde yemek yapan çok az bir kesim var. Paket servisten ziyade gel-al sistemi daha yaygın. Çünkü işin içine “hizmet” faktörü girince hesabınız yüzde 15 artıyor. Dominos’ta paket servis elamanı maaş almıyor, fix olan yüzde 15 bahşişle çalışıyor. Restoranda size hizmet eden garson varsa hesaba yüzde 15 koymayana kız bile vermiyorlar. El emeği, hizmet etmek pahalı anlayacağınız. Kuaförde saç kestirmek 70 dolar, fön 40 dolar, üç saat çim biçme 50 dolar, ağaç budama 100 dolar iken etin kilosu 6 dolar. Bizde emek ucuz, endüstriyel ürün pahalı.

 

Bizde bu iş ne zaman tersine döner diye düşününce şunu görüyorum; ne zaman teknolojik ürün üretir ihraç edersek işte o zaman adam oluruz.