Meltem Etcheberry

Meltem Etcheberry

Yüksek İç Mimar ve Tasarımcı
Paris Tolbiac Mimarlık Akademisi Tasarım - yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Profesyonel hayatında “Yaratıcılık, Merak, Tutarlılık, Etik, Kalıcılık ve Paylaşım” kendini en iyi tanımladığı kelimelerdir.

L’Occitane en Provence & Pierre Herme Butiği 86’Champs

08 Şubat 2018 Perşembe

2017 senesinin son ayında Paris perakende dünyasında çok ilginç ve lezzetli bir habere tanık olduk; L’Occitane en Provence ile Pierre Hermé işbirliği ile bu iki dünya çapındaki Fransız markasının ortak butiği açıldı…

Genelde geçici bağlamda iki markanın birlikte bazı çalışmalar yapmasına alışkınızdır. Ancak burada ilginç olan, kendi alanlarında iki öncü markanın süreklilik taşıyan bir işbirliğinin ilk defa kurulmuş olması ve bunun bir flagship butiğinde uygulanması ve ilk defa bir «hybrid space» ortak alan yaratılmış olmasıyla bundan sonraki bu tarz yeni bir konsepte öncülük etmeleri… Zira bilahare Etam ve Undiz’in de aynı konseptten yola çıkarak yakında Champs-Elysées’de connected flagship butiği- açacağını duyduk.

 

Yeri iletişim bağlamında son derece bilinçli, sembolik ve anlamlı seçilmiş : 86, Avenue des Champs Elysées… Dolayısıyla Paris’in, hatta Fransa’nın hem ticari, hem de turistik açıdan en gözde caddesi Champs-Elysées’de açılan 280 metrekarelik bu butik daha ilk ayını bitirmeden hem Parislilerin, hem de turistlerin odak noktası haline geldi.

 

Fransa’nın, biri «olfaktif - koku», digeri «dégustatif - lezzet»  iki dünya çapındaki markasının birleşiminden oluşan bu yeni konsept, eski bir L’Occitane en Provence’lı olduğumdan benim özellikle ilgimi çekti… Zira uzun bir süre L’Occitane en Provence’ın uluslararası konsept müdireliğini yaptığım dönemde departmanıma aldığım mimar ekibimin de bir nebze bu projede yer alması benim için ayrıca bir mutluluk kaynağı. Bu yüzden bu yeni butiği, açılır açılmaz hem iş partnerlerim, hem de L’Occitane en Provence’taki arkadaşlarımla gezdim… Ve daha şimdiden, benzer konseptte butiğin Londra başta olmak üzere, diğer belli başlı şehirlerde de kısa sürede görüleceğini öğrendim. 

 

Esas yaratılan farklılık burada… Güzellik (beauté) ile mutfak sanatı (art de la cuisine) bileşkesi… Ben buna kendimce «Tadım Adresi» adını verdim! Bazı L’Occitane en Provence ürünlerinin Pierre Hermé imzalı olması ve makaronların da bu tatları içermesi işin esas püf noktası… Ve bunun sadece bu konsept butikte yapılan bir uygulama olması : yani kozmetik ve parfüm ürünlerinizi aldıktan sonra aynı yerde arkadaşlarınızla « Le Barista Area » adını verdikleri alanda oturup günün her saati değişik makaronlardan tadmak ve kahve içmek için zaman ayırabiliyorsunuz. Bu durumda burayı merak edip gitmemek için gerçekten ciddi bir nedeniniz olmalı!

 

Aslında iki markanın birlikteliği kurucularının, Olivier Baussan (L’Occitane en Provence) ve Pierre Hermé, uzun zaman öncesinden gelen dostluklarına dayalı. İlk olarak dört nesildir pastacılık konusunda Fransa’nın Alsas kökenli çok önemli bir markası olan Pierre Hermé’nin şimdilerde aynı adı taşıyan patronu (Vogue Dergisi’nin "Pastanın Picasso’su" diye adlandırdığı ünlü aşçı-tasarımcı) Pierre Hermé, L’Occitane en Provence için « parfüm lezzetinde tadlar » kolleksiyonu yaratmış: greyfurt-ravent (rhubarbe) bileşkesi veya yasemin-herdem çiçeği (immortel)-portakal çiçeği (neroli) bileşkesi gibi… Ve bunlara birbirinden özel kutular tasarlamış.  Bu dostluk 2015’te L’Occitane Grubu’nun Pierre Hermé sermayesine katılımıyla da pekişmiş. «İki marka dünyası arasında ortak bir dil var aslında… Her iki marka da «Dokular, Enfüzyon, Emülsiyon, Ekstraksiyon»’dan bahseder, çok önemser.» diyor Pierre Hermé… «İki markanın da doğal ürün ve içeriklerine verdiği değeri, « savoir-faire » i anlatacak ilginç bir mekan yaratılmasının gerçek anlamı bu » diye ekliyor Adrien Geiger (L’Occitane en Provence’in CEO’su).

 

Bu ikili birliktelik, L’Occitane en Provence’ın yeni global açılım stratejisinin bir parçası. Zira bu yeni butik konsepti, ilk olarak geçen ağustos’ta başlatılan yeni online butik ve bununla eş zamanlı uygulanmaya başlanan «Sunshine» adını verdikleri yeni konsept butiklerinin de tamamlayıcısı niteliğinde. 

 

Ayrıca Londra’da gene aralık ayında açılan 600 metrekarelik yeni konsept Sunshine flagship butiğini de bu stratejik planda ilk yerini almakta. İlk kat bölümü sadece perakendeye yönlendirilirken, diğer bölüm tamamen müşteri deneyimine ayrılmış…   

 

Müşteri deneyimi, bu yeni flagship’in de önceliği. Caddeden baktığınızda iki markanın logolarından çok, butik içinde tam ortada yer alan yuvarlak pasta, kurabiye, makaron tanıtımının olduğu ışıklı, renkli sergi ünitesi (arc en cercle) göze çarpmakta. Burası hem tanıtım, hem de satış amaçlı kullanılmakta. Sunulan pastaların içinde «Infiniment Chocolat» en çok ilgi çekenlerden sayılıyor. Aynı zamanda «makaron deneyimi» adında tüm çeşitlerden azar azar tadımlamak gibi yenilik getiren sunumlar da var. Tabii beğendiklerinizi arka taraftaki kahve bölümünde tadımlamak da mümkün. Detoks meyve suları, pain perdu gibi klasik Fransız tatlıları, ev yapımı yoğurtlar, ya da kahve ve çay servisleri müşteri - iki marka ilişkisinde interaktivite sağlamak ve müşterilerin bu mekanda en hoş ve keyifli ağırlanmaları için düşünülmüş.

 

Mutfak kariyerine 14 yaşında ünlü usta Gaston Lenôtre’un yanında çırak olarak başlayan Pierre Hermé, aslında son derece mütevazi olmasına rağmen, alanında  «sanatının zirvesinde bir pasta şefi», «kışkırtıcı pasta şefi» (Food & Wine), «avant-garde pasta şefi ve tad sihirbazı» (Paris-Match), «Mutfak imparatoru» (New York Times) ve ya « Modern pastanın kralı » (The Guardian) gibi adlarla anılmakta. Yemek tadlarındaki yenilikleri (nouveauté cullinaire) araştırmalarıyla tanınan Pierre Hermé, dünyayı gezerek keşfettiği değişik, yerel doğal ürünleri yeni eserlerinin içine aktarması ile de özgün, « tek kılavuzum damak zevki » dediği bir tarz yaratmış. 1997’de Charles Znaty ile ortak olan Pierre Hermé, ilk Paris butiğini 2008’de rue Cambon’da açmış… Comité Colbert üyesi olup, Raffles Group ve Ritz Carlton Grubu ile ortaklığı bulunmaktadır.  Bilgi için: www.pierreherme.com

 

1996’da büyük çapta hisselerini kurucusu Olivier Baussan’dan alarak markanın ana hissedarı olan Reinold Geiger’ın L’Occitane en Provence’in dünya kozmetik dünyasında yaklaşık 3 bini aşkın butikle (satış ağı) bugünkü yerini almasında çok önemli rolü vardır. Hong Kong borsasında olan grubun diğer markaları ise Melvita ve Erborian (not : grubun 1.3 bilyon avroluk gelir hacminin -turnover- yüzde 90’ını L’Occitane en Provence sağlamakta).  Bilgi için: www.loccitane.comGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri