Lila Group yeni nesil ofisinde de değerlerinden taviz vermedi

30 Temmuz 2019 Salı

Türkiye’nin en genç ve yenilikçi temizlik kâğıdı üreticisi Lila Group, genel merkezini Business İstanbul’a taşıdı. Ülke ekonomisinin yansıra sektöre ve pazara kattığı değerlerle adından söz ettiren Lila Group şimdi de çalışanlarına değer katmak amacıyla Bakırküre Mimarlık ve SPM Proje Yönetimi firmalarıyla iş birliği yaptı. Tasarımıyla göz dolduran yeni genel merkezi için sahiplendiği 5 temel değeri de unutmayan Lila Group, “Aile, Gelişim, Güven, Kalite ve Sorumluluk” değerlerine de ofiste yer verdi

lila-group-yeni-nesil-ofisinde-de-degerlerinden-taviz-vermedi

Temizlik kağıtları sektöründe kısa zamanda elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Lila Group, merkez ofisini Anadolu Yakası’nın yeni iş merkezlerinden Bussiness İstanbul’a taşıdı. Uzun yıllardır sahiplendiği ve içselleştirdiği; Aile, Gelişim, Güven, Kalite ve Sorumluluk değerleri üzerine sağlıklı yaşamı ve çevreciliği destekleyen yeni bir ofis kurma hayaliyle yola çıkan marka alanının uzman kurumlarından Bakırküre Mimarlık ile yeni yaşam alanını şekillendirdi.  


Leesman Index’ine göre çalısanların yüzde 85’i çalışma ortamlarının kendileri için önemli olduğu görüşünü belirtiyor.  Yine Nowa Style Group’un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların yüzde 74’ü, ofis ortamı ve tasarımının iş seçiminde önemli olduğunu belirtiyor. Bakırküre Mimarlık ile Lila Group Proje Komitesi’nin iş birliğinde geliştirilen fizibilite çalışmaları, Lila Group’un her kademe ve yaştan çalışanlarının katılımıyla yapılan anket ve atölye çalışmalarıyla değişim noktalarına, taleplere, iyileştirme alanlarına ve beklentilere ilişkin geri bildirimlerin alınması ile devam etti. Lila Group’un yenilikçi, dinamik, çağın ihtiyaçlarına yanıt veren, modern bir çalışma ortamı yaratma arzusu ile şekillenen yeni ofiste, Lila Ailesi’nin hem mevcut hem de potansiyel fertlerinin ihtiyaç ve beklentilerine hitap eden, uzun soluklu çalışmaktan memnun olacakları bir ofisten çok içinde olmaktan keyif aldıkları, kurum kültürünü de yansıtan eğlenceli bir yaşam alanı oluşturulması hedeflendi.

 

Türkiye ve Dünya için çevreyi koruma bilinci, bugünün insanına ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarını yerine getirme arzusuyla sosyal sorumluluk bilinci ve çevreye duyarlı yaklaşımı ile şekillendirilen mekân, Lila Group’un logosunda da yer aldığı şekilde yeşil ve renkli tonlarda ve natürel nüanslar ile titizlikle şekillendirildi.

 

Mekân içerisindeki yeşil olgusu, doğaya ait izleri desteklemek amaçlı canlı bitkilere sıkça yer verildi.  Leed Platinium sertifikalı plaza gibi tüm ofis tasarımında da olabildiğince doğal ve dönüştürülebilir malzemeler tercih edilirken, otomasyon sistemlerinin verimli kullanımı ile ofiste minimum enerji tüketimine odaklanıldı.  

 

“Future Workforce” araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 82’si teknolojinin iş yeri seçiminde önemli olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 42’si ise işyerindeki teknoloji desteğinin yetersiz olması nedeniyle işi bırakmak istediğini dile getiriyor. Çalışanların konforu için oldukça önemli olan havalandırmadan aydınlatmaya, akustikten güvenliğe uzanan tüm noktalar konusunun uzmanı tasarımcı ve danışmanlıklar ile harmanlandı ve güncel teknolojik alt yapı ile desteklendi.

 

Şirket çalışma kültüründe hiyerarşi odaklı bir yapının benimsenmemesi sebebiyle hiyerarşinin en aza indirildiği, çalışanların aktif iletişimde olduğu, renkli ve enerjisi yüksek çalışma mekânları tasarlandı. Şirket özelinde büyüme grafiğini sürdürülebilir şekilde artıran Lila Group’un çalışanları için esnek bir tasarım yapılarak büyüme potansiyeline en verimli alan kullanımı ve fonksiyonel bir yerleşim çalışması yapıldı.  

 

Her biri ergonomik ve çağı yakalayan mobilyalar çalışanların deneyimlemesi ve anketlerle seçildi. Konsantrasyon ve görüşme alanları, sosyal mekânlar mevcut alan içerisinde dengeli olarak yerleştirildi. Tüm çalışanların eşit gün ışığına erişimi olması için cephe önlerinde kapalı oda barındırmayan açık ofis düzeninde çalışması planlandı. Çalışan odaklı bir ofis ortamı yaratmak adına araştırmalardan da faydalanan Lila Group, yapılan araştırmalara göre beyaz yakalı çalışanlar için ofis hayatı nedeniyle hareketin azalmasından kaynaklı pek çok fizyolojik rahatsızlıkların artması sebebiyle her biri ergonomik, çağı yakalayan okamura marka çalışma sandalyeleriyle çalışan sağlığına ve hareketli yaşama verdiği önemi çalışanlarına hissettirmeyi hedefledi. Gün içi hareketi artırmak için Lila Group’un 2016’dan beri farklı paylaşımlarla farkındalık yaratmaya çalıştığı ’sağlıklı yaşam’ konseptini destekleyen hareket alanları yaratıldı. Kolay ve hızlı kullanımı esas alan, kapsamlı bir altyapı ile geliştirilen toplantı odaları, farklı metrekarelerde, farklı kişi kapasitelerinde ve farklı ihtiyaçlara hitap edecek şekilde çözümlendi. Sosyal alanların şirket içerisindeki iletişimin de artıracağına, yaratıcılık ve verimlilik artışını da tetikleyeceğine olan inançla ofiste eğlenerek çalışma kültürünü destekleyen sosyal alanlar, keyifli, sıcak bir kafeterya ve teras alanı yaratıldı.

 

Ofis tasarımının ayrılmaz bir parçası olan giydirmelerde ise yine alanının uzman ismi Federation ile renkli, keyifli ve kurum kültürünü yansıtan giydirmeler hazırlandı. Oyunların, değerlerin ve doğa konseptini destekleyen ağaç ve hikâyelerin giydirmelerde hayat bulduğu tasarımda hikâyelerin önemine de dikkat çekildi.

 

 Lila Group’un CEO’su Alp Öğücü yeni ofise ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Yapılan anket ve atölye çalışmalarımızın ardından çalışanlarımızın öncelikli isteğinin alternatifli çalışma imkânlarını barındıran, ekipler arası iletişimi kuvvetlendiren, daha sosyal, daha modern ve teknolojik alt yapı anlamında daha donanımlı bir ofis olduğunu tespit ettik ve bu tespitler tasarımımızın çıkış noktasını belirledi. Lila Group’un vizyoner bakış açısıyla başlayan değişim, sadece mekânsal bağlamda değil aynı zamanda zihinsel ve yönetsel değişimin izlerini taşıyacak bir yenilenme üzerine temellendirildi. Daha yaratıcı düşünmeyi teşvik eden, hareket imkânı sağlayan, işlevsel kurguya sahip tasarımı olan, gerektiğinde yalnız kalınabilen alanları sağlayan, alternatif çalışma mekânlarına sahip ve takım çalışmasına teşvik eden yeni bir ofiste hem motivasyonun hem de verimin önemli oranda artacağı sonucuna vardık. Diğer yandan on yıllardır benimsediğimiz değerlerimizi yansıtan bir ofis olması bizim için önemliydi. İş ortağımız Bakırküre Mimarlık’ın alanında uzman ekibi taleplerimizi tek bir potada eritmeyi başardı. Konuya verdiğimiz önem gereği proje ekibimiz hayal ettiğimiz ofisi yaratmak için tüm süreçleri yakinen takip etti. Bugün ofisimizde hem yönetimin hem çalışanlarımızın talep ve beklentilerini karşılayan, kurum kültürümüzü derinlemesine yansıtan, günümüzün son teknolojisiyle tüm Lila Ailesi’nin hayatını kolaylaştıran çevreci, dinamik ve keyifli bir ortamda çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri