Le Pain Quotidien yuvaya geri dönüyor

Belçikalı sandviç zinciri Le Pain Quotidien kendi ülkesindeki 25 yıldır birkaç Hollandalı franchise işletmecisinin elinde olan 29 mağazasının franchise haklarını geri satın aldı

Le Pain Quotidien yuvaya geri dönüyor

Perakende.org özel haberi - Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

Le Pain Quotidien’in merkez ofisi New York’ta bulunsa da, zincir Brüksel’de kuruldu ve hala Belçika yasalarına göre işletiliyor. Marka hem Belçikalı bir CEO’ya sahip hem de tüm hissedarları Belçikalı. Tüm bu Belçika etkilerine rağmen Le Pain Quotidien, kendi ülkesindeki mağazalarına sahip değildi. Hollandalı işletmelerin kontrolünde olan bu mağazalar da 10 tane alt franchise işletmesine dağılmış durumdaydı.

Zincirin CEO’su Vincent Herbert, ekonomi gazetesi De Tijd’e yaptığı açıklamada: “25 yıl sonra, Dansaertstraat’taki ilk açılan mağazamızın da içinde olduğu 29 mağaza yuvaya döndü. Eğer kendi markamızı geri alma fırsatını değerlendiremeseydik bu durum bizim için oldukça utanç verici olurdu. Starbucks’ın bu mağazaları satın alıp ve bu durumdan yararlandığını düşünün…” dedi.


Firmanın 10 farklı alt franchise işletmesinde çok fazla değişiklik olmayacak. İşletmeler tam franchise olacak şekilde devam edecek ve mağazalarında kontrolü tamamen kendilerinde olacak.

 

29 mağazanın alımı birkaç milyonu buldu
Hissedarlar bu 29 mağazanın alımı için ne kadar ödendiği hakkında kesin bir bilgi vermese de CEO Vincent Herbert toplamda “birkaç milyon” u bulduğunu doğruladı. Hissedarlar bu satın alım için kendi ceplerinden de belli bir miktar ödeme yaptı.

Le Pain Quotidien, şu anda 375 milyon avro cirosu ve 7 bin çalışanı olan 17 ayrı ülkede 232 mağazaya sahip bir zincir. Zincir Belçika’da her yıl 1 ya da 2 mağaza açmak ve yurtdışında büyümek için araştırmalar yapıyor.