Kuruyemiş tüketiminin düşme sebebi belli oldu

Kuruyemiş tüketiminin düşme sebebi belli oldu

Kuruyemiş, Türkiye’de 7’den 77’ye her yaş ve her ekonomik seviyedeki tüketiciyi, aynı keyifte buluşturuyor. Ancak son bir yıldır tarımsal hammadde fiyatlarında yaşanan \%100’ü aşan tarihi yükselmeler ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar, kuruyemiş tüketiminin yönünü değiştirdi. Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi’ye göre kuruyemiş sektörü açısından 2014-2015 sezonu, tüketicinin kuruyemişte tercih değişikliği yaptığı bir dönem olarak öne çıktı. Emekçi, şunları söyledi: “Kuruyemiş tüketicisi, daha uygun fiyatlı kuruyemişe yöneldi. Tüketicilerimiz fındık yerine yer fıstığı, Antep fıstığı yerine kabak çekirdeği, badem yerine leblebi, ceviz yerine ay çekirdeği tercih etti. Ayrıca daha küçük porsiyonlara ve mix ürünlere yöneldi.”

 

Fındık tüketiminde yarı yarıya düşüş var
Papağan Kuruyemiş verilerine göre 2015’in ilk iki çeyreğinde fındıkta yüzde 51, Antep fıstığında ise yüzde 36’lik tüketim düşüşü meydana geldi. Buna karşın aynı dönemde kabak çekirdeğinde yüzde 38, ay çekirdeğinde yüzde 31, yer fıstığında yüzde 25, leblebide yüzde 9 tüketim artışı gözlendi.

 

"Fiyat artışlarından mutlu değiliz"
“Hammadde fiyatlarındaki artış şimdilik durmuş gibi görünüyor.” tespitini yapan Emekçi, “Sektörde yaşanan fiyat artışlarından memnun değiliz. Meydana gelen yüksek fiyatlar, sanayiciyi, üreticiyi ve tüketiciyi değil, daha çok stokçuları memnun ediyor.” diye konuştu.

 

Yeni mahsullerle birlikte fiyatların düşmesini bekliyoruz
Emekçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zorlu ve soğuk bir ilkbaharı geride bıraktık. Yine de genel olarak 2014’e göre bu yıl tarımsal mahsullerde rekoltenin daha iyi oluşmasını bekliyoruz. Fındık, Antep fıstığı, kayısı, üzüm gibi mahsuller Ağustos ve Eylül aylarında toplanıyor. Yeni mahsullerle birlikte hammadde fiyatlarında dolayısıyla son tüketiciye yansıyan kuruyemiş fiyatlarında da düşüş olmasını bekliyor ve arzuluyoruz.”